یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

بررسی بازار آشفته نقل و انتقالات؛

توهم ۳۰ میلیاردی بازیکن ایرانی و بدشانسی یحیی گل‌محمدی

توهم ۳۰ میلیاردی بازیکن ایرانی و بدشانسی یحیی گل‌محمدی
سپهر خرمی
سپهر خرمی روزنامه‌نگار

هواداران فوتبال در فصل نقل و انتقالات همواره شاهد اتفاقات عجیب و غریبی هستند و همین اخبار بعضا نادرست باعث می‌شود تا حاشیه جای متن را بگیرد. فقط کافی است به مصاحبه مربیان لیگ برتری درخصوص ارقام پیشنهادی بازیکنان به باشگاه رجوع کنید تا متوجه شوید چه آشفته‌بازی شده است!

سپهر خرمی - ایران ورزشی | هواداران فوتبال در فصل نقل و انتقالات همواره شاهد اتفاقات عجیب و غریبی هستند و همین اخبار بعضا نادرست باعث می‌شود تا حاشیه جای متن را بگیرد. فقط کافی است به مصاحبه مربیان لیگ برتری درخصوص ارقام پیشنهادی بازیکنان به باشگاه رجوع کنید تا متوجه شوید چه آشفته‌بازی شده است!

از باشگاه پرسپولیس شروع کنیم؛ تا لحظه نگارش این گزارش قهرمان لیگ برتر موفق شده با علیرضا ابراهیمی کاپیتان سابق گل‌گهر سیرجان و رضا دهقانی بازیکن سابق نساجی و سپاهان قرارداد امضا کند و علی نعمتی بازیکن پدیده مشهد و رضا اسدی نیز دیگر گزینه‌هایی هستند که باشگاه در تلاش برای عقد قرارداد با این بازیکنان است. همچنین آبشک هافبک کهنه‌کار فولاد خوزستان نیز روز گذشته به محل دفتر باشگاه پرسپولیس آمد تا در صورت توافق قراردادش را با سرخپوشان به امضا برساند. اما مساله زمانی عجیب و باورنکردنی می‌شود که بدانیم برخی از بازیکنان با استفاده از واسطه‌هایی تلاش کردند تا به باشگاه پرسپولیس متصل شوند تا در صورت توافق به این باشگاه بپیوندند. پیشنهاد واسطه‌‎ها به این باشگاه اما رقمی بالاتر از پانزده میلیارد، هفده میلیارد فقط برای یک فصل بود که در همان ابتدا با مخالفت مدیریت و کادر فنی رو به رو شد چرا که اصل بر این است که بازیکنان با نظر مستقیم یحیی گل محمدی خریداری شوند و البته فقط بازیکنانی جذب شوند که در لیست اول و دوم یحیی گل محمدی باشند. همان بازیکنانی که در واقع نتوانستند روزنه‌ای به باشگاه پرسپولیس پیدا کنند با همان ارقام اعلام شده به تیم‌های دیگر لیگ برتری ملحق شدند و شگفت‌انگیز این است که ایجنت‌های این بازیکنان می‌توانند با رقم دلخواهشان بازیکنان را به تیم‌های دیگر بفروشند!

این که مدیران عامل پرسپولیس زیر بار چنین رقم‌هایی نرفتند یکی از نکات مهمی است که قطعا بعدها مشخص خواهد شد. فلش‌بکی به دوران مدیریت محمد رویانیان بزنیم که با نظرسنجی از هواداران، بازیکنان را جذب می‌کرد و الحق تیمی پرستاره بست اما با رقم‌های نجومی و باورنکردنی به همین خاطر است که بعد از گذشت تقریبا ده سال هنوز باشگاه پرسپولیس به چند بازیکن آن دوره بدهکار است. شاید اگر مدیریت باشگاه زیر بار قرارداد با بازیکنان 15 16 17 میلیاردی بابت یک فصل و 30 میلیارد بابت دو فصل می رفت در کوتاه مدت رضایت هوادار را می‌خرید اما در بلندمدت چیزی جز مخروبه برای باشگاه باقی نمی‌گذاشت. یکی از نکات مهم باشگاه‌داری حتی به صورت نصفه نیمه در ایران، حفظ نظام مالی بین بازیکنان است که این اتفاق از دوران مربیگری برانکو در پرسپولیس آغاز شد و حالا هم ادامه دارد. حالا برای فصل جدید در واقع یحیی گل‌محمدی با چنین چالشی رو به رو است که در این بازار آشفته باید دست روی بازیکنانی بگذارد که نظام مالی باشگاه نیز بهم نریزد و به همین دلیل است که گزینه‌ها محدودتر از قبل می‌شوند.

در هر صورت آنچه مشخص است برای فصل جدید؛ بازیکنان با اتحادی باورنکردنی قیمت‌هایشان را به بالای ده میلیارد تومان بابت یک فصل رساندند و در عمل اما کیفیتی که مدنظر هواداران فوتبال است را مشاهده نمی‌کنیم. رقم قرارداد بازیکنان با سرعت نور و حتی بالاتر از تورم افزایش پیدا می‌کند به بهانه اینکه یک پیشنهاد جذاب از امارات رسیده است! همانند احمد نوراللهی که از مطرح کردن رقم پیشنهادی 15 میلیارد تومانی به باشگاه پرسپولیس هیچ ابایی ندارد اما با احترام به احمد نوراللهی باید پرسید طی یک فصل چه اتفاقی در کیفیت فوتبالی یک بازیکن رخ می‌دهد که رقم قراردادش به یکباره باید چهار برابر افزایش پیدا کند؟!

کپی
نظرات
نظرات | 2 نظر
داود عابدینی
1400/5/31 - 12:04
احمد نور بازیکن با ارزشی هست شما جواب بدید چرا قایدی باید قیمتش سه برابر الی چهار برابر باشه بازیکنی که هیچ جامی نگرفته و فقط توسط روزنامه و رسانه و ... اسم نیمار گذاشتن و به همین دلیل قسمتش سه میلیون دلار باید باشه احمد نور حقش بود قراردادش زیاد بشه ولی خب تو ایران نمیشه چنین هزینه‌های کرد بهترین کار و کرد در جوانی به خارج از ایران رفت موفق باشه
rateup 0
 ratedown 0
امیرشایان
1400/5/31 - 13:47
ممنون که با خبرمون کردید آقا خرمی
rateup 0
 ratedown 0

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.