جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

سپاهان با فرمول همیشگی

آرامش در حین طوفان

آرامش در حین طوفان
سام ستارزاده
سام ستارزاده خبرنگار

ایران ورزشی: در مجموع ۲۰ دوره گذشته لیگ برتر، اگر قرار باشد از طلایی‌های اصفهان به‌خاطر یک و فقط یک ویژگی تمجید کنیم، آن ویژگی مدیریت باثبات و بابرنامه آنهاست؛ آنچه غیر از سال‌های ۹۵ تا ۹۷ که از آن به عنوان تنها دوران سیاه سپاهان در تاریخ لیگ برتر یاد می‌شود، آنها همواره از آن بهره‌مند بودند. روندی که طلایی‌ها در نقل‌وانتقالات تابستان جاری طی می‌کنند نیز نشان‌دهنده برنامه‌ریزی حساب‌شده و اصولی همین مدیریت است.

دومین فصل همکاری محمدرضا ساکت و محرم نویدکیا در سمت‌های مدیریت عامل و سرمربیگری سپاهان در حالی آغاز شده‌ است که این دو شخص در همان جلسات نخست خود به درک متقابل مطلوبی رسیده‌اند. نویدکیا معتقد بود تغییرات در بدنه تیم باید حداقلی باشند و با خرید ۳ یا ۴ ستاره تأثیرگذار، تقویت تیم می‌تواند با حفظ ثبات به‌خوبی صورت بگیرد.

ساکت که قصد داشت دوران نسبتاً ناموفقش در فدراسیون فوتبال را روی صندلی باشگاهی که با آن فینال لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کرده‌ بود، جبران کند نیز در هر دو پنجره تابستانی کوشید تا پرونده نقل‌وانتقالاتی سپاهان زودتر بسته ‌شود تا بیشترین زمان ممکن برای تمرینات پیش‌فصل در اختیار محرم و دستیارانش باشد.

حفظ ستارگان گذشته، اولویتی بود که به غیر از تعداد معدودی که قراردادشان با نایب‌قهرمان لیگ بیستم به اتمام رسیده ‌بود و پیشنهادهای رنگین اروپایی به دستشان رسیده بود، در مورد تمامی مهره‌های کلیدی سپاهان با موفقیت انجام گشت. کمی پس از آغاز رسمی نقل‌وانتقالات تابستانی، مدیریت سپاهان آگاه بود که باید در چهار پست برای پیام نیازمند، احسان حاجی‌صفی، محمد محبی و کی‌روش استنلی پا به سن گذاشته دنبال جانشین باشد و بازیکنان مؤثر دیگری نظیر یاسین سلمانی و محمدرضا حسینی در تیم ماندنی هستند. از این رو، تیم مدیریتی ساکت با معاوضه محبی و مغانلو، توانست رضایت باشگاه سانتا‌کلارای پرتغال را برای نهایی‌کردن انتقال جنجالی فصل بگیرد و جای خالی محبی را با فرشاد احمدزاده پر کند.

سجاد شهباززاده، سروش رفیعی و رشید مظاهری را می‌توان سه گره فعالیت سپاهان در بازار تابستانی دانست که در چند روز اخیر باز نشده باقی ماندند؛ هرچند شهباززاده در جمع شیرهای اصفهانی ماندنی شد. بقای رفیعی نیز با توجه به این خبر ثبات سپاهان در کادر بازیکنان را تضمین می‌بخشد؛ و انتقال رشید سنگربان سابق ذوب‌آهن به سپاهان نیز نقطه قوت مهم طلایی‌ها در فصل گذشته را حفظ می‌کند.

آنچه سپاهان را تبدیل به تیم خاص پیش فصل می‌کند این است که نویدکیا و ساکت هر دو در تلاش بودند تا نقل‌وانتقالات اصفهانی‌ها تا حد امکان در سکوت مطلق پیگیری‌گردند. طبیعتاً برخی از این انتقالات با توجه به اینکه با سرخآبی‌ها ارتباط پیدا می‌کنند، به طور ناخودآگاه با تولید جنجال رسانه‌ها همراه است اما باشگاه تا سرحد امکان خود و حتی خریدهایش را از این حواشی فاصله ‌داد.

تمرکز سپاهان نویدکیا بیش از جذب و فروش بازیکن، روی برگزاری باکیفیت اردوی پیش‌فصل و هماهنگ‌ساختن خریدهای جدید با بازیکنان قبلی است. حتی بالاتر از جذب مغانلو و فرشاد احمدزاده، امتیاز سپاهان در پیش‌فصل این است که آنها یکی از نخستین تیم‌هایی هستند که یا اکثریت نفرات تمریناتشان برای فصل بیست‌ویکم لیگ را استارت می‌زنند؛ آن‌هم در فضایی آرام، که نه از جنس آرامش قبل یا بعد طوفان، بلکه از جنس آرامش در حین طوفان است.

طبق قوانین جدید، طلایی‌های فوتبال اصفهان تنها باشگاهی هستند که شرایط عقد قرارداد با بازیکنان خارجی جدید را دارند. این به معنای آن است که از همین الان می‌توانیم منتظر سپاهانی باشیم که اسکوادش با یک یا دو خرید جذاب تکمیل شده و با حفظ تیمی که پا به پای پرسپولیس برای قهرمانی جنگید، جدالی سرسختانه‌تر برای گرفتن نفس مدافع پنج قهرمانی اخیر فوتبال ایران داشته ‌باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.