سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

بررسی خط به خط ترکیب پرسپولیس قبل از شروع فصل با ضیا عربشاهی

عربشاهی: من بودم با کمال و احمد شروع می‌کردم

عربشاهی: من بودم با کمال و احمد شروع می‌کردم
محمدقراگزلو
محمدقراگزلو

ضیا عربشاهی از وقتی که برانکو سرمربی پرسپولیس بود تا همین حالا که یک مربی هموطنش هدایت پرسپولیس را به عهده دارد درباره ترکیب و تعویض‌های آنها حرف‌ها و نظرات جالبی ارائه می‌کرد. عربشاهی می‌گوید 12 سال در تیم ملی بازی کرده اما به او تیم نمی‌دهند و با وجود اینکه آدم‌های کوچولو هر سال در لیگ یک و دو جابجا می‌شوند چون اهل باندبازی نیست، تیم ندارد و از این مسأله به شدت گله مند است و دل پری دارد.

ایران ورزشی: ضیا عربشاهی از وقتی که برانکو سرمربی پرسپولیس بود تا همین حالا که یک مربی هموطنش هدایت پرسپولیس را به عهده دارد درباره ترکیب و تعویض‌های آنها حرف‌ها و نظرات جالبی ارائه می‌کرد. عربشاهی می‌گوید 12 سال در تیم ملی بازی کرده اما به او تیم نمی‌دهند و با وجود اینکه آدم‌های کوچولو هر سال در لیگ یک و دو جابجا می‌شوند چون اهل باندبازی نیست، تیم ندارد و از این مسأله به شدت گله مند است و دل پری دارد.

جدا از مسائل حاشیه‌ای پرسپولیس و داستان مدیریت، درباره شرایط فنی این تیم و ترکیب سرخ‌ها با عربشاهی گپ زدیم و خط به خط  جلو رفتیم هر چند آقا ضیا در مقدمه صحبتش به شکلی مفصل در خصوص حاشیه بردن پرسپولیس حرف زد.
 
می‌خواهیم حاشیه‌های مربوط به جدایی شجاع و تغییرات مدیریتی و ... را کنار بگذاریم و درباره لیگ و شروع فصل برای پرسپولیس و ترکیب این تیم صحبت کنیم.
 بازیکنان پرسپولیس در قطر با جان و دل بازی کردند و مقتدرانه پیش رفتند. نفرات جدید بازیکنان سطح خیلی بالایی بودند و خیلی زود توانستند خودشان را با خواسته‌های مربی وفق دهند و فینالیست شوند. البته یک مقدار اشتباهات بود. در بازی با النصر هم خدا دوست داشت برنده باشیم ضمن اینکه 80 میلیون ایرانی دوست داشتند این تیم به عنوان نماینده ایران برنده باشد اما متأسفانه از وقتی آمدند تیم به حاشیه رفت و با فعل و انفعالات مدیریتی، حرف و سخن‌هایی پیش آمد. البته به نظر من رسول‌پناه بد کار نکرد و حداقل یک مقدار از بدهی‌های باشگاه را داد آن هم در شرایطی که پاداش فینالیست شدن در آسیا هنوز به باشگاه نرسیده. خوشبختانه رسول پناه غیر از آن دو حرکت اشتباه بد کار نکرد.
 
کدام دو کار؟
 همان فایل‌های ویدئویی و صحبت‌هایش. او نباید اصلاً با آن هواداران صحبت می‌کرد و می‌توانست از آنها یا نماینده‌های آنها دعوت کند در سالن کنفرانس برایشان توضیح بدهد. یک کار غیرحرفه‌ای انجام داد و دو نفر هم از او فیلم گرفتند و همین باعث شد ضربه بخورد. البته تیم روال خودش را طی کرد هر چند در مقطعی یک مقدار بازیکنان و مربیان دلسرد و بی‌انگیزه شده بودند اما آنجا آدم‌های بزرگی مثل کریم باقری، افشین پیروانی و خود آقا یحیی هستند که کار را جمع می‌کنند.
 
بگذریم. برسیم به لیگ.
 به نظرم یک مقدار کار برای آقا یحیی سخت شده چون هم انتظارات از پرسپولیس بیشتر شده هم تیم‌ها زوم کرده‌اند روی پرسپولیس که دیگر هر طور شده امسال اجازه ندهند قهرمان شود اما من باز هم می‌گویم به احتمال 60 تا 70 درصد این تیم قهرمان خواهد شد چون استحقاق و شخصیتش را دارد و می‌تواند پنجمین قهرمانی را هم بگیرد که امیدوارم اینطوری شود. الان هم می‌بینید که در بخش مدیریت وزارت ورزش نفرات جدیدی را در رأس کار گذاشته. امیدوارم آقای سمیعی و معاونش شکوری بتوانند خواسته‌های تیم، هواداران و پیشکسوتان را برآورده کنند و اینطور نباشد که فقط حرف و سخن باشد و وقتی در کاری ورود پیدا می‌کنند نباید در عمل کمرنگ باشند و کارها را به نحو احسن انجام بدهند تا تیم در مسابقات پیش رو از جمله فینال آسیا موفق باشد.
 
بعد از جدایی نفراتی که نام بردید(ترابی ، بیرانوند و علیپور) شجاع و نادری هم جدا شدند. این مسأله در فصل تازه لیگ نمی‌تواند مشکل ساز باشد؟
 ببینید وقتی آن 4-3 تا بازیکن جدا شدند در قطر خدشه‌ای به تیم وارد نشد. مطمئن باشید با وجود این دو نفری هم که رفته‌اند خدشه‌ای به پرسپولیس وارد نخواهد شد چون نفرات بیرون و داخل زمین فاصله‌ای با هم ندارند و همین باعث خواهد شد صلابت تیم حفظ شود. در واقع باید به هواداران بگویم نباید نگران باشند و بگویند چون شجاع و نادری رفته‌اند تیم ضربه می‌خورد. ناگفته نماند شجاع بازیکن بسیار خوبی بود و خیلی هم زحمت کشید. نادری هم بازیکن خوبی است و قبلاً هم گفته بودم اگر سالم باشد استحقاق پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارد. او از آن دفاع چپ‌هایی است که دوست دارم. یعنی همواره اضافه می‌شود و در دفاع و حمله هم خوب بود. با این حال به نظر من پرسپولیس در دفاع چپ مشکلی ندارد چرا که هم آقایی هست هم شجاعی. آقایی در دوحه غیر از آن بازی اول که درصدش پایین بود در بقیه بازی‌ها خیلی خوب کار کرد.
 
خیلی سریع پیش رفتید. می‌خواستیم خط به خط و پست به پست جلو برویم. اول درباره بحث دروازه‌بانی بگویید. الان رادو نیامده و حامد لک تنها یک گلر جوان به نام امیرمحمد یوسفی گلخواه را به عنوان رزرو دارد و احتمالاً در بازی با سایپا هم روی نیمکت بنشیند. این نگران کننده نیست؟
 این گلر جوان در تیم نونهالان شاگرد خودم بوده و فیزیک خیلی خوبی هم دارد. او خیلی زحمت کشیده. یک جایی ما باید به بازیکنان خودمان اعتماد کنیم و نباید این همه دلار برای بازیکنان خارجی خرج کنیم آن هم وقتی که شرایط اقتصادی مملکت‌مان اینطوری است. من فکر نمی‌کنم مشکلی وجود داشته باشد. حامد لک هم که در بازی‌های لیگ قهرمانان نمره 100 گرفت و گلر تراز اولی نشان داد که می‌تواند یکی از گزینه‌های تیم ملی هم باشد.
 
در دفاع میانی بعد از جدایی شجاع، پرسپولیس زوج سیدجلال – کنعانی را دارد اما سیدجلال شاید نتواند چند بازی فشرده متوالی در میدان باشد و احسان حسینی جمعاً 90 دقیقه در لیگ برتر بازی نکرده در حالی که سه فصل است عضو تیم به حساب می‌آید. در ضمن کنعانی هم مصدوم شده و شاید به بازی سایپا نرسد.
 من فکر می‌کنم سیدجلال توانش را داشته باشید. مطمئن باشید در مورد فردی که از نظر استراحت و تغذیه اوکی باشد سن نمی‌تواند تعیین کننده باشد و من سن را قبول ندارم. باید ببینید توان بدنی‌اش چقدر هست و می‌تواند بازی کند و ادامه دهد یا نه. البته ما در دفاع وسط از میلاد سرلک هم می‌توانیم استفاده کنیم چون هم فیزیک مناسبی دارد هم قدرتی است. آنجا انصاری را هم داریم.
 
البته انصاری تا دی ماه نمی‌رسد و کادر فنی او را نمی‌خواهد.
 می‌دانم اما می‌توانیم او را هم ببریم چپ هم اینکه در دفاع میانی کار خودش را انجام بدهد. در کل می‌خواهم بگویم نگران کمبود بازیکن در این پست نباشید و تیم ما با مشکلی در این زمینه روبه‌رو نیست. در ضمن الان پنجره هم باز شده و هم می‌توانند بازیکن ایرانی خوب بگیرند هم بازیکن خارجی درجه یک.
 
جذب بازیکن خارجی که ممنوع است.
معلوم نیست. مدیران برخی اوقات دوست دارند مربی و بازیکن خارجی باشد، برخی مواقع می‌گویند بازیکن بیاید مربی نیاید و الان هم که گفته‌اند مربی و بازیکن خارجی نیاورید اما هیچ چیز معلوم نیست و ممکن است نظرشان دوباره عوض شود. باز هم تأکید می‌کنم هواداران پرسپولیس نگران نباشند. مصدومیت کنعانی هم جزئی است و می‌توانند با سیدجلال کنار هم کار را در بیاورند.
 
به دفاع راست برسیم که ظاهراً آقا یحیی می‌خواهد در لیگ هم مثل لیگ قهرمانان از نعمتی در دفاع راست بهره بگیرد و شیری ذخیره خواهد بود.
 سیامک در دوحه واقعاً خوب بود. البته او قبل از این در پیکان هم مدافع راست بازی کرده و اینطور نیست که در آن پست به مشکل بخورد. او می‌تواند هم مدافع راست باشد هم وینگر راست. نعمتی خیلی خوب اضافه می‌شود. من از مدافعان کناری که اضافه می‌شوند تا وینگرها بتوانند به داخل بزنند و فضا ایجاد کنند خوشم می‌آید. چه دفاع راست چه دفاع چپ.
 
در مرکز خط میانی پرسپولیس غیر از سرلک، نوراللهی و کمال، حسین‌پور و محمد شریفی جوان را هم دارد .
 حسین‌پور نشان داده بازیکن خوبی است. البته نه به عنوان هافبک دفاعی بلکه در نقش یک هافبک آزاد. در مواقعی که او به میدان رفته خیلی خوب بازی ‌کرده و قدرت دوندگی‌اش زیاد است هر چند نسبت به بازیکنانی مثل سرلک و کامیابی‌نیا کمتر می‌تواند در درگیری‌ها شرکت کند و بیشتر باید به عنوان یک هافبک آزاد و پلی میکر استفاده شود.
 
یحیی باید از بین سرلک، کمال و نوراللهی دو تا را انتخاب کند که کار سختی است هر چند با توجه به ترکیب بازی دوستانه با گل گهر به نظر می‌رسد قرار است با زوج احمد - کمال وارد فصل شود که چند سال است کنار هم بازی می‌کنند.
 من هم می‌گویم باید احمد و کمال شروع کنند ضمن اینکه سرلک می‌تواند در دفاع میانی هم کمک کند. زمان ما هم از بهروز سلطانی و وحید قلیچ به شکل چرخشی استفاده می‌شد. اینجا یحیی یک مقدار باید هوشیار باشد. این بازیکنان همه شان خوب هستند. فکر می‌کنم کامیابی‌نیا باید یک مقدار مواظب باشد تا با خطاهایش مشکلی ایجاد نکند. سرلک البته اینطوری نیست و قدرتی‌تر و قویتر است اما من اگر بودم کمال و نوراللهی را بازی می‌دادم ولی یک کاری می‌کردم تا هر سه نفر همیشه روحیه شان بالا باشد و در تمرینات خودشان را به یکدیگر و کادر فنی نشان بدهند. نوراللهی هم می‌تواند یک مقدار آزادتر بازی کند و در فاز حمله کمک کند.
 
 در پست هافبک راست که ظاهراً بشار رقیبی ندارد اما در پست هافبک چپ اگر احسان پهلوان گزینه اصلی کادر فنی باشد امید عالیشاه و علی شجاعی را رقیب دارد بخصوص که عالیشاه در بازی با گل گهر نشان داد آماده است.
من می‌خواهم بگویم پهلوان بازیکن خوبی است اما یک مقدار توانش کم است. او بازیکنی تکنیکی است که خوب اضافه می‌شود، مدافع حریفش را دور می‌زند، ارسال می‌کند و همانطور که در قطر نشان داد کارش خوب است اما توانش پایین است چون جثه نحیفی دارد و مثل عالیشاه و بشار نیست. عالیشاه هم بازیکن باتکنیکی است و خوب دور می‌زند و ارسال می‌کند اما در نهایت بستگی به آمادگی‌شان دارد و مربی باید ببیند کدام‌شان آماده ترند. بشار هم که یک بازیکن کامل است و هر موقع راه می‌افتد تیم پرسپولیس جان می‌گیرد. او هم خیلی خوب اضافه می‌شود، هم خوب جاگیری می‌کند و تیمش را صاحب موقعیت می‌کند که این برای مربی خیلی خوب است.
 
در خط حمله آل‌کثیر که محروم است و به نظر می‌رسد زوج امیری – عبدی تنها گزینه ممکن باشد. البته آنجا روستایی هم هست ضمن اینکه رمضانی و برزگر مصدومند.
عبدی یکی از آنهایی بود که من می‌گفتم مربی باید به او اعتماد کند. او بازیکن جوانی است و در همان چند دقیقه نشان داد چه پتانسیلی دارد. مربی باید بازیکنش را باور کند و بازیکن هم به مربی باور داشته باشد. عبدی خودش را پیدا کرد و نشان داد اگر مربی به او اعتماد داشته باشد می‌تواند مثبت باشد. خودم معتقدم او باید یک مقدار هوشیارتر فضاسازی کند و در حرکات سرعتی و استارت‌های کوتاه و بلندش سرعتش را بالاتر ببرد اما واقعاً بازیکن آینده‌داری است.
 
فکر می‌کنید زوج امیری – عبدی بتواند کار را در بیاورد؟
 یک مقدار سخت است. امیری بازیکنی است که مربی دوستش دارد چون با جان و دل بازی می‌کند. او بازیکن قدرتی است و دوندگی بالایی دارد که باعث شده مربی به او اعتماد کند. امیری در پست مهاجم سایه بازی می‌کند همانطور که کنار آل‌کثیر انجام وظیفه کرد. ما در خط حمله مشکل داریم اما روستایی هم بازیکن خوبی است که اگر مربی به او اعتماد کند می‌تواند جواب بدهد.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.