شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

شاهکار روح‌اله رستمی در پاراوزنه‌برداری توکیو

نوبرانه طلا

نوبرانه طلا
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار اعزامی به توکیو

کاروان پارالمپیک ایران از خیلی موارد تفاوت‌هایی را با کاروان المپیکی دارد و در مواردی هم شباهت‌های زیادی به کاروان المپیک دارد. تفاوت‌ها شاید الان زمان مناسبی برای گفتنش نباشد اما یکی از شباهت‌ها در رشته‌های مدال‌آور است که به طور مثال همانطور که همیشه در المپیک‌ها ‌وزنه‌برداری مدال‌آور بوده، در پارالمپیک هم این ‌وزنه‌برداری است که حرف اول را می‌زند.

به گزارش ایران ورزشی؛کاروان پارالمپیک ایران از خیلی موارد تفاوت‌هایی را با کاروان المپیکی دارد و در مواردی هم شباهت‌های زیادی به کاروان المپیک دارد. تفاوت‌ها شاید الان زمان مناسبی برای گفتنش نباشد اما یکی از شباهت‌ها در رشته‌های مدال‌آور است که به طور مثال همانطور که همیشه در المپیک‌ها ‌وزنه‌برداری مدال‌آور بوده، در پارالمپیک هم این ‌وزنه‌برداری است که حرف اول را می‌زند. بعد از اینکه اولین مدال کاروان را پارا‌وزنه‌برداری کسب کرده بود، اولین مدال طلا هم از این رشته به دست آمد تا پارا‌وزنه‌برداری هر دو مدال کاروان را به نامش زده باشد. روح‌اله رستمی وزنه‌بردار دلاور ایرانی در دسته 80 کیلوگرم با ثبت رکورد 234 کیلوگرم توانست به مدال طلا دست پیدا کند. رستمی در پارالمپیک لندن هم حضور داشت و آنجا به مدال نقره رسیده بود اما بعد از لندن نتوانست جایگاه خود را تثبیت کند و در نهایت هم برای ریو مجید فرزین انتخاب شد که هم مدال طلا را شکار کرد و رکورد پارا را به نام خودش زد اما از همان موقع روح‌اله رستمی همیشه گلایه داشت که حقش ضایع شده و حق او بود به ریو برود و حالا پارالمپیک 2020 توکیو بهترین زمان برای تثبیت حقانیت این وزنه‌بردار بود و توانست با مدال طلا هم خودش را ثابت کند و هم اولین طلایی کاروان نام بگیرد.
این مدال طلا هم در برنامه کیفی‌سازی کاروان پارالمپیک از قبل پیش‌بینی شده بود و تنها یک اتفاق غیرقابل پیش‌بینی می‌توانست این مدال طلا را از دست کاروان خارج کند. همه منتظر این مدال طلا بودند و به همین دلیل هم جناب سفیر مرتضی رحمانی موحد زحمت رفتن به سالن را به جان خریده بود و در سالن مسابقات حاضر شده بود. این مدال طلا یک بار دیگر ثابت کرد که وقتی کار با برنامه باشد، همه چیز از قبل مشخص است و کار به اما و اگر نمی‌کشد.
او در مسابقات جهانی تایلند وزنه 241 کیلوگرم را بالای سر برده و رکورددار جهان است و اینجا هم تلاش کرد که در حرکت چهارم رکورد پارالمپیک را هم بزند تا شیرینی مدال طلایش دوچندان شود و هم رکورددار جهان باشد و هم رکورددار پارالمپیک اما این وزنه برایش سنگین بود و نتوانست آن را ثبت کند. شاید هم دردی که از ناحیه کتف داشت باعث شد این وزنه را ثبت نکند اما با این حال او کار بزرگی را انجام داد؛ طلا را برای ایران نگه داشت و رکورد هم برای ایران ماند. رستمی برای رسیدن به مدال در حرکت اول وزنه 225 کیلوگرم و برای حرکت دوم وزنه 228 کیلوگرم را انتخاب کرده بود که هر دو حرکت را با موفقیت ثبت کرد. وزنه‌برداران چین، اوکراین، یونان، گرجستان، کلمبیا، ایتالیا و برزیل رقبای روح‌اله رستمی بودند ولی نتوانستند با این ستاره جدید وزنه‌برداری دنیا رقابت کنند. «جیائو فی» از چین با مهار  وزنه 215 کیلوگرم به مدال نقره رسید و محمد الفت مصری با مهار 212 کیلوگرم نیز صاحب گردن‌آویز برنز دسته منهای 80 کیلوگرم شد. به نظر می‌رسد که روح‌اله رستمی با این مدال طلا روحیه می‌گیرد و حتماً در پارالمپیک پاریس هم برای طلا گام بزرگی را برمی‌دارد. البته قبل از آن بازی‌های آسیایی سال آینده را دارد که یک مدال مهم در چین نصیب او می‌شود. این یعنی یک کشف بزرگ در پارا‌وزنه‌برداری که البته در لندن کشف شده بود اما شاید کمی دیر به مرحله بهره‌برداری رسید.
«مرتضی رحمانی» موحد سفیر ایران در توکیو در زمان وزنه زدن رستمی در سالن حضور داشت و به تشویق وی پرداخت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.