دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱

شاهکار جودوی نابینایان در پارالمپیک

طـلا به وقت توکیـو

طـلا به وقت توکیـو
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

روز پنجم برای کاروان پارالمپیکی ایران روز مهمی بود. به اندازه تمام روزهای گذشته و حتی بیشتر کاوران ایران در روز پنجم مدال کسب کرد. دو طلا و دو نقره که باعث شد کاروان پارالمپیکی ایران تا رده شانزدهم بالا بیاید و در جایی قرار بگیرد که در پایان بازی‌های ریو در آنجا بود. در این بین موفقیت جودوکاهای نابینا بسیار مهم و جالب توجه بود. رشته‌ای که از پیش‌بینی‌ها هم گذر کرد و تاریخ‌ساز شد.

به گزارش ایران ورزشی؛روز پنجم برای کاروان پارالمپیکی ایران روز مهمی بود. به اندازه تمام روزهای گذشته و حتی بیشتر کاوران ایران در روز پنجم مدال کسب کرد. دو طلا و دو نقره که باعث شد کاروان پارالمپیکی ایران تا رده شانزدهم بالا بیاید و در جایی قرار بگیرد که در پایان بازی‌های ریو در آنجا بود. در این بین موفقیت جودوکاهای نابینا بسیار مهم و جالب توجه بود. رشته‌ای که از پیش‌بینی‌ها هم گذر کرد و تاریخ‌ساز شد.
تا قبل از این هر وقت نام جودو به میان می‌آمد، تن و بدن ایرانی‌ها به لرزه می‌افتاد که باز چه حاشیه‌ای در این رشته به راه افتاده اما از امروز هر آنچه درباره جودو تا قبل از این عنوان شده بود را باید فراموش کرد. حداقل برای مدتی هم که شده هر چند کوتاه، باید فراموش کرد و از روزهای خوبی که جودو در پارالمپیک به وجود آورده باید لذت برد. جودو همیشه نامش با ناکامی و شکست عجین شده بود؛ از آخرین باری که این رشته توانسته بود یک موفقیت بزرگ و در شأن ورزش ایران به دست بیاورد، مدت‌ها گذشته و الان کمتر کسی آن را به یاد دارد. در سال‌های اخیر هم بارها سر موارد مختلف حاشیه ساز شد؛ از جمله داستان پناهندگی و تعلیق به بازی‌های المپیک هم نرسید اما دیروز در پارالمپیک نام جودو با ورزشکاران نابینا جاودانه شد. جودوکاهای نابینا در پارالمپیک جور همه ناکامی‌های جودو در این سال‌های اخیر را کشیدند.  یک موفقیت بزرگ و تاریخی که حتی در پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی کمیته هم تا این اندازه موفقیت را بزرگ ندیده بودند. تصور این بود که جودوی نابینایان دو مدال در پارالمپیک کسب کند اما چه کسی فکر می‌کرد که دو طلا از این رشته بیرون بیاید؟
دیروز اما وحید نوری در وزن 90 – و محمدرضا خیرالله‌زاده در 100 کیلوگرم کاری کردند کارستان و دو مدال طلا برای ایران را به ارمغان آوردند. وحید نوری که استعداد خوب جودو بود و با حاج یوسف‌زاده در جودو کار کرده بود و بعد از مدتی هم با توجه به شرایطی که داشت به پارا جودو آمد و حالا هم با هدایت حاج یوسف‌زاده به قله موفقیت رسید. نوری در رنکینگ جهانی نفر دوم است و برای گرفتن طلا در فینال حریف انگلیسی را شکست داد که در نیمه نهایی نازارینکو از اوکراین نفر اول رنکینگ دنیا را شکست داده بود. وحید نوری در سال‌های اخیر خیلی دچار حاشیه شده بود اما مزد صبر و استمرارش را با یک مدال خوشرنگ گرفت.
خیرالله‌زاده هم طلای دوم را کسب کرد. یک طلای مهم و ارزشمند در فوق سنگین که طلای سوم کاروان بود. البته برای او که نفر اول رنکینگ دنیا است خیلی کار سختی نبود. او به حدی آماده‌ این مسابقات بود که خیلی راحت و بی‌دغدغه به عنوان قهرمانی رسید. دو طلا برای جودو با دو شرکت کننده کار بزرگ و مهمی بود اما این کار بزرگ چگونه به دست آمد؟ دو نام بزرگ در کنار جودوی نابینایان است که باید این موفقیت بزرگ را به نام آنها نوشت؛ محمدرضا حاج یوسف‌زاده و علی امینی که همیشه بی‌منت در کنار این تیم بودند.
دوران درخشان جودو در ایران که نسل طلایی بود و موفقیت‌های بزرگی را با قهرمانانی مثل میران و میراسماعیلی به دست آورد، خیلی خوب با این دو نام آشنایی دارد. دو بزرگی که سال‌ها بی‌منت در کنار جودوی نابینایان ماندند و حالا هم جودو را به یک موفقیت بزرگ رساندند. البته در کنار این دو نفر یک نام بزرگ دیگر هم وجود داشت به نام محمد درخشان و شاید هم گره همه مشکلات جودو این سه نام باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.