پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

همه هافبک وسط‌های پرسپولیس در غیاب احمد نوراللهی

یک ترافیک دلچسب

یک ترافیک دلچسب
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

با اینکه احمد نوراللهی در یکی از خبرسازترین نقل‌وانتقالات فصل از پرسپولیس به شباب‌الاهلی امارات تغییر مکان داده، اما هم با تکیه بر سرمایه‌های موجود و هم با خریدهای تازه، سرخ‌های تهرانی برای پست تخصصی وی آنقدر نفر و نیرو دارند که مجبورند برای هر مسابقه‌ای یکی، دو نفر و دست‌کم یک نفرشان را نیمکت‌نشین کنند.

به گزارش ایران ورزشی؛با اینکه احمد نوراللهی در یکی از خبرسازترین نقل‌وانتقالات فصل از پرسپولیس به شباب‌الاهلی امارات تغییر مکان داده، اما هم با تکیه بر سرمایه‌های موجود و هم با خریدهای تازه، سرخ‌های تهرانی برای پست تخصصی وی آنقدر نفر و نیرو دارند که مجبورند برای هر مسابقه‌ای یکی، دو نفر و دست‌کم یک نفرشان را نیمکت‌نشین کنند.
با احتساب میلاد سرلک و محمد شریفی که اینک (در دهه اول شهریور 1400) در تمرینات پرسپولیس حاضرند و کمال کامیابی‌نیا که مراحل نهایی ریکاوری و بازیابی سلامتی‌اش را پس از سه، چهار ماه مصدومیت‌های مزمن شانه و ساق پا سپری می‌کند و رضا اسدی که به‌تازگی از لیگ اتریش فراغت یافته و به پرسپولیس پیوسته، این تیم برای پست تخصصی احمد نوراللهی حداقل چهار گزینه در دست و در اختیار دارد و می‌تواند برای هر بازی پیش‌رو و هر مصافی که در جام‌های مختلف دارد از بین این چهار نفر دست به انتخاب بزند. شاید پرسپولیس در دیداری دشوار و مقابل رقیبی تهاجمی و خطرناک و مثلاً در جام باشگاه‌های آسیا به این نتیجه برسد که کارش فقط در صورت به‌کارگیری سه هافبک وسط به‌طور همزمان به‌راه می‌افتد و در آن صورت می‌تواند سه نفر را از جمعی که اوصاف‌شان آمد، به میدان گسیل دارد. در نقطه مقابل در بعضی دیدارهای سبک‌تر و بالنسبه ساده‌تر شاید یحیی گل‌محمدی و دستیارانش فقط دو هافبک وسط را بخواهند و به بقیه احساس نیاز نکنند ولی به هر روی به سبب تعدد افراد حاضر در این پست مشکلی از نظر کمبود بازیکن و قلت گزینه‌ها نخواهند داشت و برعکس یک ترافیک دلچسب را شاهدند و همیشه چند نفر هستند که آماده گسیل به میدان باشند.
البته باید در نظر داشت که به‌سبب مهم و حساس بودن پست هافبک میانی و شدت و حدت و تعدد درگیری‌های اجتناب‌ناپذیر فیزیکی در این منطقه همواره در طول فصل یکی، دو هافبک محروم و مصدوم روی دست سرخ‌ها خواهند ماند به همین دلیل است که کارشناسان پیوسته می‌گویند هرچه هافبک وسط زیادتر داشته باشید باز هم کم است و باید در این زمینه همچنان خرید کنید و این فرضیه‌ای است که برای پست حساس و سرنوشت‌ساز دفاع میانی هم مطرح می‌شود و به این منطقه نیز بسط می‌یابد.
اگر اینها را باور داشته باشیم و بپذیریم در جریان فصل طولانی و پرمسابقه 1401-1400 پرسپولیس به‌رغم بهره‌وری از چهار هافبک وسط همچنان در این منطقه احساس نیاز و کمبود نفر خواهد کرد، باید متذکر شد که امثال علی شجاعی و سیامک نعمتی هم قابل استفاده در این منطقه خواهند بود و شاید بتوان در موقعیت‌های اضطراری رضا دهقانی را هم که بیشتر یک وینگر است، در هافبک میانی قرار داد و البته امید عالیشاه و احسان پهلوان هم این قابلیت را دارند، اگرچه توانایی‌های تدافعی سه نفر آخر در سطح پایینی است و فقط در روند‌های تهاجمی و در بازی رو به جلو و گشایش لایه‌های دفاعی حریفان است که می‌درخشند.
این هم یک واقعیت و سوی دیگر ماجراست که حالا مشکلات و نکته کلیدی نه تعداد بازیکنان در یک پست بلکه کیفیت و کلاس کار آنان است و اگر قرار باشد فقط با تعدد نفرات بتوان تفاوت‌های فنی و کیفیت‌های فردی را جبران کرد، فوتبال به بازی بسیار آسان‌تری تبدیل می‌شد و این همه معضل برای تیم‌ها و گره‌های تاکتیکی ایجاد نمی‌شد. با چنین فرضیه‌ای این نه‌فقط کوچ صرف نوراللهی و کم شدن یک هافبک از جمع قرمزها بلکه حذف یک مرد میانی کارآمد و شاخص از این تیم است که سایر هافبک‌های وسط پرسپولیس با‌ وجود ارزش‌ها و تلاش‌های فراوان‌شان شاید توان برابری با وی را نداشته باشند و همین مسأله است که انتقال وی را بسیار مهم و متفاوت می‌سازد. با این حال وقتی نیازهای مالی زمانه و گرایش‌ها و انتخاب‌های فردی بازیکنان اینگونه انتقال‌ها را باب می‌کند و بازیکن یا بازیکنانی چنین مسیرهایی را می‌پیمایند تا آینده مالی خود را تضمین کنند، چاره‌ای جز پذیرش این امر و برنامه‌ریزی برای جبران فنی تبعات آن نیست.
طبعاً این جبران فقط با جذب بازیکنان تازه و استفاده هرچه بهتر و بیشتر از آنها حاصل می‌آید و اگر هم این قبیل بازیگران هیچ‌یک به‌لحاظ فردی به سطح و سطوح نفرات جدا شده نرسند، می‌توان با تکیه بر کار گروهی و تلاش جمعی آنها تا حدی کیفیت فنی از دست رفته را از نو تأمین و آن را به روند بازی تیم برگرداند و ضایعات را کمتر کرد. این تنها راه موجود است و اگر قرار باشد با رفتن هر مهره شاخصی فقط زانوی غم در بغل گرفت و همه چیز را از دست رفته دانست، بسیاری از باشگاه‌های بزرگ در دنیا و منجمله در ایران نمی‌توانستند همچنان بزرگ و موفق جلوه کنند. اینچنین است که قرمز‌ها باید از ترافیک دلپذیر در پست هافبک میانی خود اگرچه کیفیتی مانند مشخصه‌های بارز و از دست رفته نوراللهی کمتر یافت و ساطع می‌شود، بیشترین بهره را بگیرند و با تلاش گروهی همه مردان میانی‌شان و حتی بازیکنان بال‌ها و پیستون‌ها غیبت وی را به فراموشی بسپرند و عوارض آن را کم‌اثر سازند و همچنان موفق و قهرمان بمانند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.