دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰

این فوتبال ورشکسته

آب سربالا؛ آواز ابوعطا

آب سربالا؛ آواز ابوعطا
امیر فروزش
امیر فروزش خبرنگار

ایران ورزشی: سقوط ارزش واحد پول ملی ایران طی سال‌های اخیر باعث شده هیچ چیز قیمت واقعی نداشته باشد و به نوعی بی‌ارزشی پول باعث بوجود آمدن قیمت کاذب شود و در نتیجه شاهد سر برآوردن ارزش‌های واهی در بازار باشیم. فوتبال آینه تمام نمای اجتماع محسوب می‌شود. وقتی در بازار یک جامعه رونق کسب و کار کمرنگ شود، اقتصاد فوتبال آن جامعه هم به عنوان یک بنگاه اقتصادی سکه نیست. در چنین شرایطی اگر بگوییم فوتبال دولتی ایران با حال و روز شرایط جامعه ایران رو به ورشکستگی است، پربیراه نگفته‌ایم. اتفاقی که می‌توان آن را به عینه در بازار مکاره نقل و انتقالات رؤیت کرد.

در بازار نقل و انتقالات فوتبال ایران هم مثل همه چیز قیمت واقعی وجود ندارد. با نگاهی به سال‌های گذشته در بازار می‌بینیم که چه ستاره‌های ریز و درشتی از دل لیگ فوران می‌کرد و با قیمت‌های امروزی نمی‌شود برای آنها قیمتی متصور شد. دهه 80، 400 میلیون تومان رقم گزافی بود و ارزش و اعتبار داشت و این رقم را به عنوان مثال فقط می‌شد به کاپیتان تیم ملی و بازیکن سابق بایرن مونیخ، علی دایی اختصاص داد. تازه این نرخ‌ها قیمت ارزشگذاری واقعی این دست از این قیبل بازیکنان نبود، بلکه قیاس قیمت ارزشهای یک اقتصاد بیمار با یک اقتصاد شکوفا است.

درست است که فوتبال حرفه‌ای شده ولی زمانی پوشیدن پیراهن سرخابی‌های پایتخت آرزوی بسیاری بود و حاضر بودند برای به دست آوردنش از همه چیز خود بگذرند. قرار نیست شرایط مثل چندین سال قبل باشد ولی هنوز هم هر کسی لایق پوشیدن پیراهن این تیم‌ها نیست چون ارزش و اعتبار آن را نمی‌شود با پول سنجید. پس برای انتخاب بازیکن سراغ چهره‌ای بروید که حداقل وانمود کند اندکی به این تیم‌ها علاقه دارد؛ نه اینکه اولویتش پول باشد و هر طرف که رقم صفر چک قراردادش بیشتر بود، آن رنگی شود.

مربیان نیز در بوجود آمدن این شرایط مقصر هستند چون هنوز حرفه‌ای انتخاب نمی‌کنند و جو غالب هواداران هنوز آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و با مدیران پوپولیست که در طی سالیان متمادی نمونه‌اش را کم ندیده‌ایم، همراه می‌شوند. این لیگ دیگر محل معرفی استعدادهای کشف نشده و الماس‌های تراش نخورده از دل این سرزمین پهناور نیست. وقتی به جای جست‌وجو برای سرمایه‌ها و استعدادها، حاضری‌خوری می‌کنیم، معلوم است که بازیکنی در انتهای دوران حرفه‌ای خود با چنین مبلغ گزافی ارزشگذاری می‌شود. آنچه سبب شده در روزهایی که هیچکس از بازار حوزه فعالیت خویش راضی نیست، بازار دلالان داغ و پررونق باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.