شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

دعوا بر سر یک بازیکن 35 ساله

یک حباب بزرگ تهی

یک حباب بزرگ تهی
سامان موحدی راد
سامان موحدی راد خبرنگار

ایران ورزشی: برای اینکه بدانید فوتبال ایرانی تا چه میزان از محتوا تهی شده، دنبال کردن همین فصل نقل و انتقالات تابستانی کافی است. لازم نیست دیگر تا پایان فصل منتظر بمانید تا در این میان شاهد تغییر نام چند تیم لیگ برتر باشید یا اخباری از انصراف و کنار کشیدن یک تیم لیگ برتری دیگر دنبال کنید تا بفهمید که عالی‌ترین سطح رقابت فوتبالی در ایران تا چه میزان پوچ و تو خالی است. همین اعداد و ارقام رد و بدل شده در بازار نقل و انتقالات تابستانی به تنهایی کافی است برای اینکه بدانید این فوتبال یک حباب بزرگ است. حبابی با گردش مالی بالا، کیفیت پایین و نهایتاً محصولاتی بنجل.

در حال حاضر بازیکنان نیمکت‌نشین لیگ برتری به دنبال قراردادهای میلیاردی دو رقمی هستند. بازیکنانی که شاید پنج بازی هم در فصل به آنها نرسد اما هم مشتری‌اش را دارند و هم اعتماد به‌نفس که ارقام بالا را پیشنهاد دهند. نگاهی به لیگ‌های پویا نشان می‌دهد که هر سال دو تا سه ستاره جوان در آن ظهور می‌کنند و لقب پدیده لیگ را از آن خود می‌کنند.

 این در حالی است که مثلاً لیگ برتر ایران در 10 سال گذشته تنها دو پدیده در قد و قواره بازیکن تأثیرگذار داشته؛ یکی مهدی طارمی و دیگری مهدی قائدی و همین دو بازیکن چند فصلی به تنهایی بار جذابیت لیگ را برای پنج سال به دوش کشیدند. دیگر بازیکنان اگرچه بارقه‌هایی از استعداد در بازی‌شان بود ولی آنچنان ضعیف که حتی چند هفته هم نتوانستند تنور لیگ را گرم کنند.

واقعاً عجیب است که مثلاً تیم‌های لیگ برتری برای هافبک بازی‌سازی که در طول یک فصل لیگ تنها یک گل زده و کمتر از انگشتان یک دست پاس گل داده باید نزدیک به 10 میلیارد پول بدهند. شاهد دیگر مرده بودن این جریان فوتبالی بازی زیبایی بود که در ماجرای انتقال امین قاسمی‌نژاد رخ داد. شما فکر کنید در لیگ برتر یکی از چهار قدرت بزرگ آسیا بر سر انتقال بازیکنی ۳۵ ساله دعوا به راه بیفتد

در حالی که حداقل نیم دوجین بازیکن جوان و با استعداد به عنوان محصولات آینده‌دار فوتبال از فصل قبل باید پرورش می‌یافتند تا در این بازار نقل و انتقالات بر سر تصاحب‌شان دعوا باشد، دیدیم که دو تیم پرادعای لیگ برتری ایران بر سر به خدمت گرفتن بازیکنی ۳۵ ساله که اگر مصدوم نشود نهایتاً یک فصل می‌تواند برای آنها بازی کند می‌جنگیدند

همین اگر نشان از پوچ و حبابی بودن فوتبال ما نباشد، پس چیست؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.