سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

سرمقاله

استقلال و پرسپولیس دو باشگاه ضد ضربه!

استقلال و پرسپولیس دو باشگاه ضد ضربه!
فرشاد کاس‌نژاد
فرشاد کاس‌نژاد

اگر بارسلونا به دلیل کاهش ۳۰ درصدی درآمدهایش در دوران شیوع کرونا و از دست رفتن بخشی از درآمدهای روز مسابقه در آستانه ورشکستگی است و کاهش ۳۰ درصدی قراردادها را از بازیکنانش می‌خواهد، چرا باشگاه‌ها در ایران هیچ واکنشی در مقابل بحران‌های مالی ناشی از شیوع کرونا ندارند

ایران ورزشی: اگر بارسلونا به دلیل کاهش ۳۰ درصدی درآمدهایش در دوران شیوع کرونا و از دست رفتن بخشی از درآمدهای روز مسابقه در آستانه ورشکستگی است و کاهش ۳۰ درصدی قراردادها را از بازیکنانش می‌خواهد، چرا باشگاه‌ها در ایران هیچ واکنشی در مقابل بحران‌های مالی ناشی از شیوع کرونا ندارند و در افزایش قراردادها -در مقیاس اقتصادی خود- پیش می‌تازند؟ این سؤال را این‌ روزها احتمالاً بسیاری از ما پرسیده‌ایم اما پاسخی برایش پیدا نمی‌کنیم.

در فوتبال ایران و باشگاهداری به سبک ایرانی برای هیچ سؤال اقتصادی دیگری هم پاسخ پیدا نمی‌شود. شباهتی بین ساز و کار باشگاهداری حرفه‌ای و آنچه در ایران بر باشگاهداری می‌گذرد، وجود ندارد که رابطه‌ای با اصول حرفه‌ای یا طبیعت اقتصادی پیدا شود.
حرف‌های دیروز مهدی علی‌نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش یکی از مثال‌هاست برای آنکه بدانیم آینده باشگاهداری در ایران بر اساس چه ذهنیت‌هایی پیش‌بینی می‌شود: «خوشبختانه کارها در هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس خوب پیش می‌رود و مشکل خاصی وجود ندارد و در فصل و نقل‌وانتقالات دو تیم بازیکنان خوبی جذب کرده‌اند. آن هم با وجود تمام مشکلات مالی که در دو باشگاه وجود دارد و با توجه به اینکه با مصوبه مجلس شورای اسلامی هیچ بودجه‌ای نمی‌تواند در اختیار این دو باشگاه قرار بگیرد و این بزرگترین مشکل این دو باشگاه است. مجلس هم اگر می‌خواهد کمکی کند که فراتر از مصاحبه‌های تلویزیونی و جلسه‌های هم‌اندیشی باشد، بهتر است که این تغییر قانون را داشته باشیم. به هر حال ما به خاطر تحریم‌ها نمی‌توانیم پول‌های‌مان را از AFC و FIFA بگیریم. الان هر دو باشگاه مبالغ قابل توجهی در AFC دارند. به واسطه کرونا هم شرایط کشور خاص شده و اسپانسرها سخت جلو می‌آیند و قیمت ارز هم بالا رفته است. همه این مشکلات کار را خیلی سخت کرده است ولی مسئولان دو باشگاه با کمک دوستان وزارت ورزش تمام تلاش خود را کرده‌اند تا آسیبی به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نرسد.»
سؤالی که بی‌وقفه باید مقابل ذهنیت معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش گذاشت این است که چرا نباید آسیبی به استقلال و پرسپولیس برسد؟ در یک اقتصاد سالم باشگاهداری، اتفاقاً لازم است استقلال و پرسپولیس در این دوران و به دلایلی که مهدی علی‌نژاد می‌گوید با آسیب‌های مالی مواجه شوند. آسیب مالی منجر به تغییر رفتار مالی شود و تغییر رفتار مالی مسیر باشگاهداری را تغییر دهد.
پرسپولیس و استقلال اما هر بار در پی بحران‌های مالی راه نجاتی پیدا می‌کنند، این راه نجات مبتنی بر واقعیت‌های بازار فوتبال ایران نیست و درآمدها از دل اقتصاد واقعی ورزشی به دست نمی‌آید. مثالش اینکه معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش می‌گوید مجلس قانون را تغییر دهد تا باشگاه‌ها بتوانند از بودجه‌های دولتی بهره‌مند شوند. در حالی‌ که سال‌ها است از خصوصی‌سازی و ورود استقلال و پرسپولیس به بورس خبر شنیده‌ایم، آیا بحث درباره تغییر قوانین و کمک دولتی به این دو باشگاه با آن ادعاها که هر روز از ورود به بورس خبر می‌دهند سازگاری دارند؟
استقلال و پرسپولیس اگر در همین فصل می‌خواستند یک قدم به سمت خصوصی‌سازی بردارند، باید در گام اول به دلیل کاهش درآمدها و این پیش‌بینی که در فصل پیش‌رو نیز بخشی از درآمدهای خود را از دست خواهند داد و با توجه به حجم بدهی‌های سرسام‌آور، رفتار مالی خود را تغییر می‌دادند و اثرش را در مبلغ قراردادها می‌دیدیم اما هیچ اثری از آثار تغییر رفتار پیدا نمی‌کنید. این دو باشگاه با لاپوشانی مشکلات خود، ضدضربه شده‌اند. آنچه می‌بینید ولع بیشتر برای بجا گذاشتن بدهی‌های بزرگتر است.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.