چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰


پرونده ای برای قانون ممنوعیت استخدام خارجی ها

ورود چشم آبی‌ها ممنوع!

ورود چشم آبی‌ها ممنوع!

در فوتبال ایران قوانین عجیب و خلق‌الساعه کم نداشتیم. جدیدترینش همینی است که تیم‌های ایرانی را از استخدام مربی و بازیکن خارجی محروم کرده‌اند.

با تصمیم وزارت ورزش و جوانان و سازمان لیگ، جذب خارجی‌ها در لیگ برتر ممنوع شده. اتفاقی که یک شمشیر دولبه است. هم لیگ را از خارجی‌های با کیفیت تهی و محروم می‌کند و هم موجب جهش افسارگسیخته بازیکنان داخلی حتی متوسط و زیر متوسط‌ها شده. این قانون تا چه اندازه به سود فوتبال است؟ پرونده امروز این ماجرا را واکاوی می‌کند.

1

فرشاد کاس نژاد: رفتار مالی باشگاه‌های خصوصی شباهت بسیار به باشگاهداری دولتی در فوتبال ایران دارد. هر دو به دلایلی غیرمتعارف هزینه‌های بی‌بازگشت می‌کنند و هر دو از ولخرجی گاه جنون‌آمیز دست برنمی‌دارند و علاقه‌ای به نظم مالی در یک ساختار سالم و پویای اقتصاد ورزش حرفه‌ای ندارند. در مقابل این جریان ممنوعیت استخدام مربی و بازیکن خارجی نمی‌تواند کارساز باشد، چون باشگاه‌ها برای ورشکستگی تصمیم خود را پیش‌تر گرفته‌اند. باشگاه‌ها با پنجره بسته نقل و انتقالات ولع خرید دارند، بازیکن و مربی خارجی هم که ممنوع باشد، بازار را برای چند برابر شدن بازیکن ایرانی آماده می‌کنند. این بخشی از تصمیم از پیش تعیین شده مدیران باشگاه‌هاست، چون آنها آمده‌اند تا هر چه می‌توانند هزینه کنند و بدهی بجا بگذارند. جز این کار دیگری و برنامه دیگری ندارند. ممنوعیت استخدام خارجی‌ها کارکرد وارونه پیدا کرده است.

2

سام ستارزاده: پیش از اجراسازی قانون "منع جذب خارجی‌ها" هم مبرهن بود که این طرح نه یک راه گریز برای ورشکستگی اقتصادی باشگاه‌های حرفه‌ای کشور ویا یک مانع برای دلالان فوتبال، بلکه صرفاً یک خط سیاه روی صورت این مسائل بوده. تبعات این قانون، مانند رعدوبرق به فوتبال ایران آسیب‌زده. در این میان، سوال مهمی که به‌وجود می‌آید این است: "آیا تنها راه برون‌رفت از مشکلات ارزی و پرونده‌های بدهی برای باشگاه‌ها، وضع چنین ممنوعیت بی حساب‌وکتابی بود؟ آیا نمی‌شد اندیشید و به راهکار دیگری رسید؟"

3

میعاد نیک: درست است که کشور با بحرانات اقتصادی شدیدی مواجه است و مشکلات ارزی نیز نه تنها در فوتبال، بلکه در آحاد جامعه بیداد می‌کند؛ اما این‌که یک مارگزیده حتی از طناب سیاه و سفید هم بترسد و از ترس دوباره گزیده نشدن دیگر شب‌ها هم نتواند آرام بخوابد، حکایت تصمیم سازمان لیگ و فدراسیون پنج ستاره ماست.

4

سامان موحدی راد: در فوتبال ایران قوانین عجیب و خلق‌الساعه کم نداشتیم. جدیدترینش همینی است که تیم‌های ایرانی را از استخدام مربی و بازیکن خارجی محروم کرده‌اند. در واقع مدیرانی که خودشان با بی‌اطلاعی و نابلدی و بستن قراردادهای سنگین به فوتبال ایران ضرر مالی زده‌اند به جای اینکه تصمیم بگیرند جای‌شان را به آدم‌های کاربلد بدهند تصمیم گرفته‌اند فعلا عقد قرارداد با بازیکن و مربی خارجی را ممنوع کنند تا بعد ببنید چه چاره‌ای برای ناتوانی خود می‌توانند بکنند.

5

علی کمانگری: ۱۱ سال از تصمیم عجیب ممنوعیت جذب دروازه‌بان خارجی که توسط عزیزالله محمدی با حمایت فدراسیون فوتبال اتخاذ شد، می‌گذرد. تصمیمی که تنها باعث افزایش قیمت دروازه‌بانان داخلی شد و دوامی هم نداشت. حالا مسئولان فوتبال باز هم رویه‌ی سابق را در پیش گرفته و جای آن که نظارت بیشتری روی قرارداد‌های بسته شده داشته باشند، دست دلال‌ها- نه مدیربرنامه‌ها- را از مسیر امضای قرارداد با بازیکنان داخلی و خارجی قطع کنند و مانع امضای قرارداد تیم‌های بدهکار با سرمربی و بازیکن خارجی شوند، به دنبال کم‌دردسر‌ترین راه رفته اند؛ پاک کردن صورت مسئله. کاش تدبیری بود!

 


 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.