پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

اگر ترابی فسخ کرد، چرا کریمی، چشمی و دیگران نمی‌توانند؟

تفسیرهای متناقض و بی‌پایان از قوانین نقل و انتقالات

تفسیرهای متناقض و بی‌پایان از قوانین نقل و انتقالات

آنچه از کمیته‌های مختلف فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به عنوان قوانین نقل و انتقالات، ممنوعیت‌ها و تبعیض‌ها و تناقض‌ها می‌شنویم، تفسیرهای چند کارمند در این نهادهاست که در مصاحبه‌های شبانه‌روزی با رسانه‌ها اعلام می‌کنند.

فرشاد کاس‌نژاد | تفسیرهای متناقض درباره مسائل نقل و انتقالات باعث سردرگمی باشگاه‌ها و بازیکنان شده است. از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هر دم خبر و تصمیمی مطرح می‌شود که جز بحران‌های تازه حاصل دیگری برای فوتبال ندارد. از تصمیم فکر‌نشده ممنوعیت استخدام بازیکن و مربی خارجی که بگذریم و از آشفتگی و بلبشوی بازار نقل و انتقالات که پیامد همین تصمیم است نیز اگر بگذریم، می‌رسیم به اخبار و تفسیرها.
در حالیکه فدراسیون فوتبال اعلام کرده پنجره نقل و انتقالات ۱۱ تیم لیگ برتری بسته شده اما همزمان از همین فدراسیون خبر می‌رسد که پنجره نقل و انتقالات برای تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا باز است. این تصمیم احتمالا با ظاهر کمک به تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا گرفته شده اما تبعیض‌آمیز است و تیم‌های دیگر لیگ برتر می‌توانند به آن اعتراض کنند. فوتبال باشگاهی عرصه اتخاذ تصمیمات به ظاهر ملی نیست، بلکه باشگاه‌های متخلف باید در هر شرایطی جریمه شوند، نه اینکه با نگاه به موقعیت‌شان در لیگ قهرمانان آسیا تصمیمات تبعیض‌آمیز برای آنها گرفته شود. یکی از بزرگ‌ترین عوامل بحران‌های مالی و ترویج سورفتار مدیریت مالی در باشگاه‌های ایرانی همین مماشات فدراسیون فوتبال است که ای‌اف‌سی نیز در اعتراض به همین رفتارها فدراسیون فوتبال را جریمه کرد.
نکته عجیب این است که کارمند دیگری در سازمان لیگ اعلام می‌کند که باشگاه‌های حاضر در لیگ قهرمانان می‌توانند با قراردادهای جدید، بازیکنان جدید خود را به لیگ قهرمانان آسیا ببرند اما این قراردادها برای فصل آینده اعتبار ندارند. این یکی دیگر از عجایب است. بازیکنی که مثلا با استقلال یا پرسپولیس قرارداد جدید می‌بندد، یکباره پنجره بسته نقل و انتقالات برایش باز می‌شود و می‌تواند در لیگ قهرمانان آسیا بازی کند اما با شروع لیگ برتر او سرگردان است و قراردادش روی هواست. این قوانین را در فوتبال ایران کشف کرده‌اند.
همین نوع نگاه فدراسیون فوتبال تبدیل به تصمیمات متناقض دیگر می‌شود. مهدی ترابی از پرسپولیس جدا شد و با العربی به توافق رسیده است. بر همین اساس علی کریمی، روزبه چشمی و محمد دانشگر نیز می‌توانند از استقلال جدا شوند. اما کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال با تفسیر جدیدش از قوانین اعلام کرده که این ۳ بازیکن موظف‌اند در لیگ قهرمانان آسیا برای استقلال بازی کنند. تصمیمات فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هربار تغییر می‌کنند و هر کدام از اعضای فدراسیون نظری می‌دهند و قوانینی را اعمال می‌کنند. به این شیوه آیا فوتبال آماتور را اداره می‌کنند؟ اگر چشمی و دیگر بازیکنان استقلال حق فسخ ندارند، بنابراین پرسپولیس می‌تواند علیه ترابی، فدراسیون فوتبال ایران و تیم بعدی ترابی طرح شکایت کند.
آنچه از کمیته‌های مختلف فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به عنوان قوانین نقل و انتقالات، ممنوعیت‌ها و تبعیض‌ها و تناقض‌ها می‌شنویم، تفسیرهای چند کارمند در این نهادهاست که در مصاحبه‌های شبانه‌روزی با رسانه‌ها اعلام می‌کنند. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ باید تصمیمات خود و قوانین را روی سایت رسمی‌اش منتشر کند و نیازی به چندین سخنگو در هر کمیته ندارد. این عادت عجیب در خبرنگاران ورزشی نیز ایجاد شده که روزی چندین بار باید مصاحبه‌های چند خطی، بی‌اهمیت و پر از تناقض را از کارمندهای فدراسیون فوتبال بنویسند و آنها نیز خوشحال‌اند که همیشه انبوهی از سوژه‌های رنگ و وارنگ برای مصاحبه‌ پیدا می‌‌کنند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.