پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

اولین طلای تیمی پارا بر گردن والیبال نشسته

هفتمین قهرمانی ابرقدرت

هفتمین قهرمانی ابرقدرت
محسن آجرلو
محسن آجرلو خبرنگار

تیم والیبال نشسته ایران در فینال بازی‌های پارالمپیک مدالی که از ابتدا انتظارش را می‌کشیدیم دشت کرد و برای بار هفتم قهرمان این بازی‌ها شد. تیم ایران که نهمین فینال پیاپی خود در این بازی‌ها را تجربه می‌کرد، این بار تیم روسیه را در فینال روبه‌روی خود می‌دید. حریف سنتی یعنی بوسنی در نیمه نهایی مغلوب شاگردان هادی رضایی شد. به همین خاطر هم این بار فینال پارا برای تیم والیبال نشسته خیلی کم استرس‌تر و ساده‌تر دنبال شد.

به گزارش ایران ورزشی؛ تیم والیبال نشسته ایران در فینال بازی‌های پارالمپیک مدالی که از ابتدا انتظارش را می‌کشیدیم دشت کرد و برای بار هفتم قهرمان این بازی‌ها شد.
تیم ایران که نهمین فینال پیاپی خود در این بازی‌ها را تجربه می‌کرد، این بار تیم روسیه را در فینال روبه‌روی خود می‌دید. حریف سنتی یعنی بوسنی در نیمه نهایی مغلوب شاگردان هادی رضایی شد. به همین خاطر هم این بار فینال پارا برای تیم والیبال نشسته خیلی کم استرس‌تر و ساده‌تر دنبال شد.

برتری نزدیک در ست اول
روس‌ها در ست اول به لطف حساسیت فینال و انگیزه زیادشان در لحظاتی توانستند تیم ایران را دچار مشکل شدند. زمانی مثل امتیاز ۱۲ که توانستند سه اختلاف عقب افتاده‌شان را جبران کنند و امیدوار شوند تا اولین تیم باشند که یک ست از ایران می‌گیرند. خیال خامی که با آمدن مرتضی مهرزاد رنگ باخت و امتیازهای پشت سر این بازیکن و عملکرد خوب علیپور و سایر ستاره‌های تیم ایران ست اول را با نتیجه ۲۵ بر ۲۱ به تیم ایران داد.

برد قاطع
در ست دوم تب و تاب فینال قدری در دستان بازیکنان ایران از بین رفت و اینجا بود که فاصله بین ایران مدعی و روسیه‌ای که در نبود بوسنی به این مرحله رسیده بود، مشخص شد.
ست دوم شاهد برتری قاطع تیم ایران و یک رقابت یکطرفه بود. روس‌ها در این ست حتی با کمک دو خط استراحت مربی هم نتوانستند حرفی برای گفتن داشته باشند و در آستانه باخت به ایران قرار گرفتند. نتیجه این ست ۲۵ بر ۱۴ به سود تیم ایران به پایان رسید.

اولین ستی که تیم ایران واگذار کرد
در ست سوم از همان ابتدا مشخص بود که روس‌ها آمده بودند تا با همه توان، آخرین شانس خود را برای ماندن در بازی امتحان کنند. بازی ریسکی و بی‌محابای روسیه بخصوص در خط سرویس در این ست جواب داد و بازیکنان ایران کمی در باد برد راحت ست دوم بودند. تیم ایران برای اولین بار در این بازی‌ها نتیجه یک ست را به حریف واگذار کرد. روسیه اولین تیمی شد که توانست زودتر از تیم ایران به امتیاز ۲۵ برسد و ست سوم را با نتیجه ۲۵ بر ۱۹ برنده شود.

ست چهارم
در ست چهارم یک بار دیگر شاهد همان تیم همیشگی و پرصلابت ایران بودیم. شروع فوق‌العاده در ابتدای بازی با سرویس‌های خوب علیپوریان، تیم ایران را پنج امتیاز جلو انداخت. اختلافی که در ادامه و به مرور بیشتر و بیشتر شد. برتری ۱۶ بر ۵ در وقت استراحت فنی دوم نشان می‌داد که همه باید برای جشن قهرمانی حاضر شوند.
در نهایت ست چهارم با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ به سود تیم ایران به پایان رسید تا هفتمین قهرمانی این تیم در بازی‌های پارالمپیک کسب شود.
این مدال طلا اولین و قطعاً تنها طلا و حتی مدال تیمی کاروان ایران در این رقابت‌هاست و از این نظر عیار جداگانه‌ای دارد.
تیم والیبال نشسته که از بازی‌های ۱۹۸۸ سئول وارد این رقابت‌ها شده، در همه ادوار ۹ گانه حضورش در فینال حضور داشته و با این قهرمانی، هفت طلا و دو نقره در کارنامه دارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.