شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

گفت‌وگو با معاون حقوقی پرسپولیس، از شکایت سپاهان تا پیگیری مطالبات باشگاه

اعتراض به رأی اوساگوانا، در انتظار حکم شکایت از استوکس

اعتراض به رأی اوساگوانا، در انتظار حکم شکایت از استوکس
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو خبرنگار

پرسپولیس آنقدر درگیر پرونده‌های حقوقی متعدد است که همیشه معاونت حقوقی یا وکلایی که به عنوان مشاور حقوقی در این باشگاه فعالیت دارند در کانون توجه هستند و به جهت درگیری با این پرونده‌ها حضور پررنگی در رسانه‌ها دارند و حتی نام و نشان‌شان برای هواداران آشناست.

به گزارش ایران ورزشی؛پرسپولیس آنقدر درگیر پرونده‌های حقوقی متعدد است که همیشه معاونت حقوقی یا وکلایی که به عنوان مشاور حقوقی در این باشگاه فعالیت دارند در کانون توجه هستند و به جهت درگیری با این پرونده‌ها حضور پررنگی در رسانه‌ها دارند و حتی نام و نشان‌شان برای هواداران آشناست. ایمان حسین پور شرفشاد، وکیل و معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس طی مدتی که در این منصب مشغول به کار شده پرتلاش و پاسخگو بوده و نگاه مثبتی به کشمکش‌های بیهوده در فوتبال و پرخاشگری بین باشگاه‌ها و افراد شاغل در این رشته دارد.
با حسین پور شرفشاد درباره شکایت سپاهان و دیگر مسائل و پرونده‌های حقوقی پرسپولیس صحبت کردیم که می‌خوانید:

چند روز قبل خبری آمد مبنی بر اینکه باشگاه سپاهان از شخص شما شکایت کرده. این خبر درست است؟
بله چنین شکایتی انجام و به باشگاه ابلاغ شده و ان‌شاءالله پاسخ خواهیم داد.
گفته شده چون شما اعلام کردید آن دو نفری که به طرف اتوبوس پرسپولیس نارنجک پرتاب کرده‌اند سپاهانی بوده‌اند، از شما شکایت شده.
بله، ببینید من هم وکیل باشگاه پرسپولیس هم معاون حقوقی باشگاه هستم. در جلسه دادگاهی که در دادگستری فلاورجان برگزار شد احد از وکلای باشگاه، آقای درویشی شرکت کردند و دو فردی که نارنجک پرتاب کرده بودند حضور داشتند. قاضی شعبه از ایشان سؤال می‌پرسد و آن دو فرد توضیحاتی می‌دهند که حالا یکسری از این توضیحات منتشر نمی‌شود و ما هم در موردش توضیحاتی داریم. قاضی می‌پرسد عکس‌هایی که با لباس سپاهان و شال سپاهان دارید چیست یا این عکسی که مربوط به صفحه هواداری سپاهان است، چیست؟ اینها توضیح می‌دهند و تأیید می‌کنند که خودشان هستند و برای هر کدام توضیحاتی دارند که مثلاً فلان عکس مربوط به بهمان سفری است که رفته بودند و تمام عکس‌ها با لباس، شال سپاهان یا در صفحات هواداری سپاهان است.
پس چیزی که شما گفتید کاملاً مستدل و مستند است.
این چیزی است که در دادگاه اعلام شده و با یک استعلام ساده کاملاً روشن می‌شود.
به نظر می‌رسد باشگاه سپاهان خواسته با شکایت از شما به نوعی مقابله به مثل کند.
حالا من خودم خیلی به این مسائل استناد نمی‌کنم اما در جلسه دادگاه به صورت متعدد مطرح شده. ما باید کمک کنیم که فوتبال آرامش داشته باشد و جلوی خاطیان را بگیریم نه جلوی افرادی که مقابل خاطیان ایستاده‌اند و بخواهیم این افراد را محکوم کنیم. این یعنی که اینگونه افراد هیچ گونه حمایتی نمی‌شوند. باشگاه محترم سپاهان چنین شکایتی انجام داده اما در جلسه دادگاه همه چیز مشخص شده است.
الان سرنوشت آن دو نفر چه شد؟ حکمی که برای آنها صادر شد بدوی بود. درست است؟
بله، حالا آن دوستان می‌توانند تجدیدنظرخواهی کنند و اگر نکنند حکم قطعی و اجرا خواهد شد که شاید تا الان شده باشد. البته چون ما وکیل پرونده هستیم حتماً به ما ابلاغ می‌شود.
برای یادآوری می‌پرسم حکم بدوی‌شان دو سال حبس بود؟
ابتدا سه سال بود اما یک اصلاحی روی آن خورد. البته حبسش اصلاً مهم نیست. نکته خوبی که در حکم هست اول این است که باید رسماً از باشگاه پرسپولیس عذرخواهی کنند و چند تا مورد دیگر که می‌تواند متنبه‌شان کند و یک کار فرهنگی است.
اخیراً از این احکام جایگزین برای حبس زیاد استفاده می‌شود.
بله ما هم موافقیم چون دوست داریم فوتبال را به سمت آرامش پیش ببریم اما ابتدا باید باشگاه‌ها دست به دست هم بدهند و خود مسئولان باشگاه اقدام کنند.
این وضعیت تعدد شکایت افراد از یکدیگر یا باشگاه‌ها از همدیگر واقعاً اوضاع فوتبال را آشفته‌تر کرده.
اینها باید کمک کند تا مشکلات حل شود. گاهی باید شکایت بشود و گاهی هم باید اقدام فرهنگی صورت بگیرد اما به صورت کلی این شدت از خشونت در فوتبال و ورزش ما مناسب نیست و افرادی مثل مدیران و معاونان باشگاه‌ها باید دست به دست هم بدهند و کمک کنند تا این وضعیت اصلاح شود.
18 شهریور مهلت باشگاه پرسپولیس برای پرداخت مطالبات کالدرون و دستیارش به پایان می‌رسد. گفته می‌شود باشگاه می‌خواهد وامی بگیرد اما جابه‌جایی دولت مشکلاتی ایجاد کرده.
به هر حال باید پرداخت شود اما از چیزی که می‌گویید من اطلاعی ندارم. ما تلاش‌مان را کرده‌ایم و مکاتباتی با‌ ای اف سی انجام داده‌ایم...
که همگی به بن‌بست خورده.
نه بن‌بست نیست. با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود باید مطالبات باشگاه را بگیریم وگرنه اگر قرار باشد تا ده سال دیگر هم نگیریم که نمی‌شود. با مستندسازی‌هایی که انجام شده و با فشار و مطالبه‌گری باید وجه را دریافت کنیم ضمن اینکه قطعاً فدراسیون هم باید کمک‌مان کند تا مطالبات باشگاه را بگیریم. در بحث عدم پرداخت هم ‌ای اف سی باید دلیلی ارائه بدهد و اینکه به صورت کلی بگویند تحریم هستید درست نیست.
در هر صورت بحث تحریم را پیش می‌کشند و به صوت کلی می‌گویند چون تحریم هستید پول‌تان را نمی‌دهیم.
معمولاً این کار را نمی‌کنند اما چون مستند دقیقی ندارند اینطوری جواب می‌دهند. معمولاً وقتی ما صبح با‌ ای اف سی مذاکره می‌کنیم بعدازظهر جواب می‌دهند اما در این موضوع خاص معمولاً امروز که نامه می‌زنیم سه روز بعد جواب می‌دهند چون اینها را حقوق بین‌الملل پرداخت نمی‌کند.
اخیراً درباره اوساگوانا هم حکمی صادر و مهلتی برای باشگاه پرسپولیس اعلام شده تا 96 هزار دلار پرداخت کند. درباره این حکم چه خبری دارید؟
ما اعتراض اولیه و نامه‌نگاری لازم درباره این حکم را انجام داده‌ایم چون این میزان طلب درست نیست ضمن اینکه هنوز جلسه رسیدگی در این باره تشکیل نشده و صرفاً یک لایحه است.
رقم قرارداد اوساگوانا آنقدر بالا نبود که اینقدر از مطالباتش باقی مانده باشد.
بله، رقمش در یک نامه اقاله بوده و میزان کمتری بوده است.
در مورد استوکس هم سردرگمی عجیبی وجود دارد. بالاخره موضوع پرونده این بازیکن به کجا رسید؟
وقتی ما وارد باشگاه شدیم با کمک یکسری از دوستان در این پرونده ورود کردیم و شکایتی انجام شد و لوایح در این باره اخذ شده است.
چه زمانی شکایت شده؟
دقیقاً خاطرم نیست اما فکر می‌کنم اسفند 99 باشد .
یعنی یک سال بعد از اینکه استوکس پرسپولیس را ترک کرد و رفت.
باشگاه شکایتی نکرده بود اما حالا شکایت صورت گرفته و الان ما منتظر صدور رأی هستیم.
حدود شش ماه هم از شکایت‌تان می‌گذرد.
در پرونده‌های حقوقی شش ماه زمان زیادی نیست. الان شکایت از شجاع خلیل‌زاده حدود یک سال است که صورت گرفته اما در مراجع قضایی داخلی خودمان رسیدگی نشده چه برسد به پرونده استوکس که مراجع بین‌المللی باید حکم بدهند و باید لوایح تبادل شود. با این حال ان‌شاءالله رأی استوکس هم صادر خواهد شد و به نفع پرسپولیس می‌شود.
با توجه به اینکه استوکس برخلاف مفاد قراردادش پرسپولیس را رها کرد و رفت باید امیدوار باشیم در این پرونده پیروز شویم.
این جزو معدود دفعاتی است که در نهادهای قضایی بین‌المللی فوتبال باشگاه پرسپولیس شاکی شده و امیدواریم برنده باشیم.
نکته خاصی مانده که نپرسیده باشم؟
نه چیزی نیست اما امیدوارم شما رسانه‌ها و اهالی فوتبال کمک کنید تا به سمت ایجاد آرامش در فوتبال پیش برویم و مباحث فنی پررنگ شود و افراد کمتری آسیب ببینند که رسانه‌ها در این کار خیلی دخیل هستند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.