چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

برای ارتقای فوتبال زنان با مربیان، باشگاه‌ها و هیأت‌های فوتبال جلسه می‌گذاریم

ایراندوست: تیم ملی فوتبال زنان 2 سال و نیم تعطیل بود

ایراندوست: تیم ملی فوتبال زنان 2 سال و نیم تعطیل بود
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

دور انتخابی مرحله مقدماتی رقابت‌های زنان آسیا از 21 شهریور تا 3 مهر برگزار خواهد شد و تیم ملی فوتبال زنان ایران در این رقابت‌ها باید به مصاف اردن و بنگلادش برود. مریم ایراندوست در دو اردوی بلاروس و ازبکستان تمام تلاش خود را کرده تا تیمی را برای حضور در مسابقات زنان آسیا راهی تاشکند کند که حدود 2 سال و نیم است هیچ تمرین و فعالیتی نداشته است.

به گزارش ایران ورزشی؛دور انتخابی مرحله مقدماتی رقابت‌های زنان آسیا از 21 شهریور تا 3 مهر برگزار خواهد شد و تیم ملی فوتبال زنان ایران در این رقابت‌ها باید به مصاف اردن و بنگلادش برود. مریم ایراندوست در دو اردوی بلاروس و ازبکستان تمام تلاش خود را کرده تا تیمی را برای حضور در مسابقات زنان آسیا راهی تاشکند کند که حدود 2 سال و نیم است هیچ تمرین و فعالیتی نداشته است. ایراندوست علی‌رغم تمام سختی‌ها و کاستی‌هایی که سال‌ها در فوتبال زنان از نزدیک لمس کرده اما سراسر امید است و ایده برای سازندگی. این روزها که تیم ملی فوتبال زنان آخرین اردوی آماده‌سازی خود را در مرکز ملی فوتبال پشت سر می‌گذارد، با او از شرایط تیم صحبت کردیم و آنچه پیش روی فوتبال زنان ایران قرار دارد.

شرایط تیم چطور است؟
خدا را شکر هم از نظر روحی و هم جسمی، بازیکنان شرایط خوبی دارند. ما فعلاً تمام تمرکزمان را گذاشته‎ایم روی نقاط ضعف تیم. چون به نظرم اردوی ازبکستان به اعتماد به نفس و روحیه تیم خیلی کمک کرد و حالا نوبت این است که نقاط ضعف را برطرف کنیم. امیدوارم به آمادگی لازم برسیم.
تیم ملی فوتبال زنان ایران در دوران کرونا آسیب جدی دید و به نظر می‌رسد شما کارتان را برای این تیم از زیر صفر شروع کردید.
تقریباً می‌شود گفت کرونا یک بهانه بود. ما حدود 2 سال و نیم تیم ملی نداشتیم. هیچ نگاه حمایتی به این تیم وجود نداشت. با شروع سال 1400 اما این نگاه حمایتی از طرف مسئولان فدراسیون فوتبال به وجود آمده است که امیدوارم این نگاه حمایتی ادامه‌دار و همیشگی باشد. کرونا باعث شده بود در لیگ فوتبال زنان در سال 98 نیمه‌کاره رها شود. در فصل بعد هم به دلیل شیوع کرونا مسابقات در دو گروه برگزار شد و همه اینها از کیفیت بازیکنان و سطح لیگ کاست و طبیعی است که روی تیم ملی هم اثرگذار بود.
در طول مدت زمانی که در کنار تیم بودید، ساخت دوباره این ویرانه ممکن بود؟
در 2 ماه و نیم که کارمان را با تیم شروع کرده‌ایم، سعی داشتیم نواقص را برطرف کنیم. سعی می‌کنیم نیمه پر لیوان را ببینیم. اگر به وضعیت تیم ملی زنان فوتبال در تورنمنت بلاروس دقت کرده باشید، همه دیدند که چقدر تیم عقب بود و شرایط خوبی نداشت. تک تک بازیکنان ما اما خواستند که پیشرفت کنند و در اردوی ازبکستان این پیشرفت مشهود بود.
با این وضعیت به موفقیت تیم در مسابقات انتخابی مرحله مقدماتی رقابت‌های زنان آسیا امیدوار هستید؟
من همیشه امیدوارم. چه در زندگی شخصی و چه در فوتبال. این باور را دارم با توجه به تلاشی که بازیکنان داشتند، این مسابقات برای ما با بهترین نتیجه یعنی صعود همراه باشد. ما تیم یکدست و خوبی داریم. طوری که من برای انتخاب 23 نفر از 26 نفر حاضر در اردو، کار سختی دارم. حتی نمی‌توانم سه نفر از آنها را خط بزنم.
تیم‌های اردن و بنگلادش را به عنوان حریفانی که پیش رو دارید، چطور می‌بینید.
بازی‌های اردو را دیدم اما هنوز فیلمی از بازی‌های بنگلادش به دستم نرسیده است. البته فعلاً قصد دارم روی تیم خودمان کار کنم و تمرکزم بیشتر روی این موضوع باشد.
خیلی‌ها معتقدند بنگلادش حریف قدری برای زنان ما نیست.
اتفاقاً ایران تاکنون دو بار با بنگلادش بازی کرده و هر دو بازی را باخته. بنگلادش مثل دیگر تیم‌های آسیای جنوب‌شرقی، کاملاً سرعتی و خوب است. اردن هم یک تیم عربی است و از قدرت بدنی بالایی برخوردار است.
اخیراً باب شده از مربیان تیم ملی درباره وضعیت لیگ یا تیم‌های پایه مشورت گرفته می‌شود. با شما هم درباره لیگ زنان یا تیم‌های پایه صحبتی شده؟
فعلاً تمرکزم روی مسابقاتی است که پیش رو داریم. لیگ فوتبال هم از اواخر مهرماه شروع خواهد شد. با خانم موسوی صحبت‌هایی داشتیم که بعد از این مسابقات جهت ارتقای سطح لیگ فوتبال زنان، هم با مربیان لیگ برتری جلسه داشته باشیم و هم باشگاه‌ها و هیأت‌های فوتبال. این اقدامات اواخر پاییز شروع می‌شود.
نظر شما درباره عملکرد تیم ملی مردان ایران چیست؟
تیم ملی مردان ما ستاره‌های زیادی دارد و تیم بکدستی است و من مطمئنم این تیم به جام جهانی صعود می‌کند. به نظرم نباید بازی با سوریه را ملاکی برای قضاوت درباره عملکرد و کیفیت تیم ملی قرار دهیم.
نظر شما درباره مشارکت و مشاوره مردان در کادرفنی تیم‌های فوتبال زنان یا برعکس چیست؟
من این موضوع را جنسیتی نمی‌بینم. به نظرم هم در فوتبال آقایان، به خصوص در رده‌های پایه می‌توانیم از مربیان خانم استفاده کنیم و هم در فوتبال زنان از مشاوره مربیان مرد. چون در حال حاضر کلا‌س‌های دانش‌افزایی و توسعه مربیگری برای مربیان زن برگزار نمی‌شود و ما می‌توانیم از تجربه مربیان مرد در تمرینات استفاده کنیم. به عنوان مثال من خودم از مشاوره‌های پدرم در تمرینات بسیار استفاده می‌کنم. در مجموع این موضوع کاملاً به نظر سرمربی هر تیم بستگی دارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.