یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰

زنوزی ۳۰۰ میلیارد خـــرج کرد ۳۸۸ میلیارد بدهی آورد

باشگاه پرهوادار تراکتور در آستانه انحلال

باشگاه پرهوادار تراکتور در آستانه انحلال
نسرین کاظمی
نسرین کاظمی خبرنگار

ایران ورزشی: «باشگاه تراکتور تا اطلاع ثانوی تعطیل شد...» این عجیب‌ترین خبری بود که می‌شد از فوتبال شنید. باشگاهی که قصد داشت قهرمان آسیا شود، حالا به مرحله‌ای رسیده که به خاطر اعتراض چند هوادار، تصمیم به تعطیلی گرفت. البته بدون شک اعتراض هواداران دلیل این تصمیم عجیب نبود چون پیش از این هم اعتراض‌های زیادی به وجود آمد اما واکنش محمدرضا زنوزی مالک و دیگر عوامل باشگاه به اینگونه نبود. این بار ظاهراً بدهی‌های سرسام‌آور و عجیب باعث شد باشگاه تراکتور اعلام کند: «بنا به دستور مدیریت باشگاه تراکتور، پیرو تصمیم قبلی هیأت مدیره باشگاه، تمرینات تیم فوتبال و واحدهای اداری باشگاه تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود. پیش از این هیأت مدیره باشگاه تراکتور کلیه فعالیت‌های این باشگاه را تعلیق کرده بود و تمامی امورات این باشگاه به هیأت فوتبال آذربایجان شرقی تحویل شد.»
با وجود اینکه اعلام شد مالکیت تراکتور به هیأت فوتبال واگذار شد اما چنین نبود. جواد ششگلانی رئیس هیأت فوتبال استان آذربایجان شرقی در واکنش به این مسأله می‌گوید: «خیر! باشگاه دست ما نیست. باشگاه یک چیزی گفته ولی فعلاً چیزی مشخص نیست!»
ششگلانی البته خیلی زود هم از جلسه با مسئولان باشگاه تراکتور تبریز خبر داد: «باید جلسه استانی تشکیل شود تا تکلیف تراکتور مشخص شود.»
با وجود اینکه ششگلانی از جلسه استانی صحبت می‌کرد و به دنبال حل مشکلات بود، جمشید نظمی مدیرعامل باشگاه تراکتور دو استوری منتشر کرد که نشان از رفتن داشت. او در استوری اول به نقل یک داستان کوتاه پرداخت و نوشت: «یک نفر بود که هر روز سیلی می‌زد. یه نفرم بود هر روز کادو می‌داد. بعد یه مدت اونی که کادو می‌داد دیگه نداد... و اونی که سیلی می‌زد دیگه نزد! بعد چند روز، اونی که سیلی می‌زد شد آدم خوب چون دیگه نزد. ولی اونی که کادو می‌داد شد آدم بد چون دیگه کادو نداد!» معلوم نبود منظور نظمی از این داستان کوتاه چه بوده اما استوری دوم مدیرعامل تراکتور خطاب به هواداران بود که با کنایه نوشت: «هواداران (واقعی) تراکتور/ آمدیم نبودید رفتیم...»
با وجود این کنایه‌ها، جلسه استانی با حضور مقامات استانی آذربایجان شرقی، برخی از اعضای شورای تأمین، نمایندگان هیأت فوتبال و اعضای باشگاه تراکتور برگزار شد. این جلسه که بیش از ۴ ساعت به طول انجامید با صحبت‌های طرفین همراه بود و گزینه‌های مختلف برای مالکیت بر تراکتور بررسی شد و سرانجام در پایان جلسه همه اعضا به جمع‌بندی مشخصی رسیدند. یکی از حاضران در جلسه گفت: «اعضا به این نتیجه رسیدند هیچ فردی در استان وجود ندارد که مالکیت تراکتور را به آن واگذار کنیم و مقامات استانی و حاضران در جلسه به این نتیجه رسیدند تراکتور باید فعلاً تحت مالکیت زنوزی باقی بماند.»
یکی دیگر از حاضران در این جلسه توضیح داد: «جمع‌بندی این بود که آقای زنوزی برگردد و مالکیت تیم را در اختیار بگیرد و در این برهه حساس و در فاصله چند روز تا لیگ قهرمانان تراکتور مشکلی نداشته باشد.» ایوب بهتاج رئیس اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی هم که یکی دیگر از حاضران گفت: «تیم فعلاً با مالکیت آقای زنوزی به کارش ادامه می‌دهد و بعدا به ماجرای انتقال مالکیت رسیدگی خواهد شد و هیأت فوتبال و اداره کل پس از بررسی افراد متقاضی به این پروسه رسیدگی خواهند کرد. فعلاً کسی نیست که تراکتور به او تحویل داده شود.»
نکته جالب این است که در جلسه مورد نظر فراز کمالوند سرمربی تراکتور هم حضور داشت و بر ادامه کار او در تراکتور تأکید شد.
با این اصرارها اما ظاهراً زنوزی تمایلی به بازگشت ندارد. زنوزی که از شنبه شب گذشته فعالیت‌های باشگاه و تمرینات را تعطیل کرده همچنان زیر بار ادامه مالکیتش نمی‌رود و می‌خواهد تیم را تعطیل کند. مالک تراکتور اعتقادش بر این است که طی 3 سال گذشته حدود 300 میلیارد تومان از هزینه شخصی خرج کرده تا تراکتور سرپا باقی بماند و اینکه عده اندکی مقابل باشگاه و مکان‌های مختلف علیه او شعار بدهند را برنمی‌تابد. از طرفی زنوزی اعلام کرده که طبق تصمیم قبلی‌اش مالکیت باشگاه را تحویل داده و حتی امور باشگاه تراکتور هم تعطیل بود!
زنوزی در حالی از هزینه ۳۰۰ میلیاردی از جیبش برای تراکتور صحبت می‌کند که بدهی‌های باشگاه بیش از این مبلغ است.
جواد ششگلانی رئیس هیات فوتبال استان آذربایجان شرقی در گفت و گو با یک رسانه محلی از بدهی سنگین تراکتور و شرایط سخت این باشگاه برای پرداخت آن خبر داد: «با توجه به اعلام باشگاه در حال حاضر بیش از 388 میلیارد تومان بدهی دارد و طبیعی است که با این بدهی هیچ بخش خصوصی این باشگاه را برعهده نمی‌گیرد.»

بررسی‌ها نشان می‌دهد بدهی تراکتور به بازیکنان و مربیان خارجی در حدود ۳ میلیون یورو است. تراکتور در سال‌های اخیر مشکل مالیاتی هم پیدا کرده است. باشگاه قرمز تبریزی بیش از ۸۰ میلیارد تومان هم به اداره مالیات بدهکار است. پیش از این مصطفی کاراندیش معاون حقوقی سابق تراکتور در خصوص بُعد حقوقی فسخ قرارداد مسعود شجاعی و اشکان دژاگه با تراکتور گفت: «زمانی که در باشگاه تراکتور مسئولیت داشتم بعضی از قرارداد‌ها توسط اشخاص غیرحقوقی منعقد و بعد از آن به واحد حقوقی اطلاع داده می‌شد. قرارداد دژاگه و شجاعی جزو همین موارد بود.»
با این اوصاف مالک تراکتور برای به خدمت گرفتن بعضی ستاره‌ها از چارچوب حقوقی خارج می‌شد و صرفاً به بُعد تبلیغی آن می‌اندیشید. نتیجه این کارهای غیراصولی وداع با مالکیت تراکتور، بدهی به افراد و نهادهای مختلف همچنین سرنوشت نامعلوم نماینده ایران مقابل عربستان است. با این اوصاف هواداران تراکتور بسیار ناراحت هستند.
پرشور‌ها در این سه سال با تغییرات زیادی روبه‌رو بوده‌اند. برای نمونه در حوزه انتخاب سرمربی با احتساب فراز کمالوند این تیم ۱۱ مربی استخدام کرده است. در حالی که نماینده تبریز از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۶ تنها ۵ مربی استخدام کرده بود! حالا باید دید تکلیف این تیم پرهوادار و پرشور چه خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.