سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

پایان افتخارآمیز برای پارالمپیک و ایران

رژه افتخار

رژه افتخار

بازی‌های پارالمپیک توکیو رسماً با برگزاری مراسم اختتامیه در ورزشگاه المپیک توکیو به پایان رسید. مراسمی باشکوه و زیبا که پایان‌بخش یک گردهمایی چهارده روزه بود. مراسمی دیدنی و زیبا که شایسته چنین مسابقه و گردهمایی بزرگی بود. شایسته‌ترین انسان‌های روی زمین که معمولاً رفتاری در شأن خودشان نمی‌بینند اما اینجا دور هم جمع شدند و نشان دادند که این جهان زیبایی‌هایی را در خود نهفته که معمولاً از چشم همه دور می‌ماند.

به گزارش ایران ورزشی؛بازی‌های پارالمپیک توکیو رسماً با برگزاری مراسم اختتامیه در ورزشگاه المپیک توکیو به پایان رسید. مراسمی باشکوه و زیبا که پایان‌بخش یک گردهمایی چهارده روزه بود. مراسمی دیدنی و زیبا که شایسته چنین مسابقه و گردهمایی بزرگی بود. شایسته‌ترین انسان‌های روی زمین که معمولاً رفتاری در شأن خودشان نمی‌بینند اما اینجا دور هم جمع شدند و نشان دادند که این جهان زیبایی‌هایی را در خود نهفته که معمولاً از چشم همه دور می‌ماند. در این مراسم مشعل بازی‌ها خاموش و پرچم بازی‌ها هم به پاریس منتقل شد تا این شهر خودش را برای برگزاری دوره بعد این مسابقات آماده کند. مسابقاتی که البته در ژاپن به دلیل شیوع کرونا شکل و شمایل عجیبی داشت و کاش شرایط به نحوی پیش برود که دیگر در پاریس اینگونه نباشد. جهانی عاری از کرونا و ورزشگاهی پر از تماشاگر آرزوی برگزارکنندگان و ورزشکاران است. نخست وزیر ژاپن از جمله حاضران در این مراسم بود.

پرچم در دست ساره
کاروان ایران طبق روال همیشه در مراسم اختتامیه بسیار اندک بود. ساره جوانمردی قهرمان مسابقات تیراندازی در این دوره پرچم ایران را به دست گرفت و این بهترین لحظه این مراسم بود که پرچم پرافتخار ایران به دست یک ورزشکار پرافتخار و بعد از کسب یک نتیجه افتخارآمیز حمل می‌شد. کاروان ایران شش نفره بود که زهرا نعمتی هم در آن حضور داشت. ساره جوانمردی در دوره گذشته بهترین ورزشکار حاضر در بازی‌های پارالمپیک شده بود. او در دوره گذشته دو مدال طلا کسب کرده بود و به همین دلیل بهترین ورزشکار بازی‌ها انتخاب شد اما در این دوره نتوانست عملکرد دوره قبل خود را تکرار کند. هر چند که او خودش نتوانست موفقیت 4 سال پیش را تکرار کند اما باز هم یکی از بهترین‌ها بود و به عنوان پرچمدار در مراسم رژه با افتخار شرکت کرد و پرچم پرافتخار ایران را در حالی بالا برد که نتایج این کاروان هم افتخارآمیز بود.

معرفی زهرا نعمتی به عنوان عضو کمیسیون ورزشکاران
بخشی از این مراسم به معرفی اعضای کمیسیون ورزشکاران ربط داشت که زهرا نعمتی از ایران هم به عنوان یکی از شش عضو این کمیسیون انتخاب شده است. این شش عضو که روز گذشته اعلام شد رأی آورده‌اند، امروز در مراسم اختتامیه حاضر شدند و با تقدیر از شش عضو قبلی رسماً معرفی شدند. این یکی از افتخارات ورزش ایران می‌تواند باشد که زهرا نعمتی و کمیته ملی پارالمپیک به آن رسیدند. موفقیت زهرا نعمتی در انتخابات کمیسیون ورزشکاران کارنامه پرافتخار ایران در این دوره را تکمیل کرد و نشان داد که پارالمپیک ایران در تمامی بخش‌ها سرآمد است.

نتیجه پر بار و مفید برای کاروان سردار دل‌ها
کاروان پارالمپیکی ایران در حالی به کار خود در این بازی‌ها پایان داد که با کسب 12 طلا، 11 نقره و یک برنز به رده سیزدهم بازی‌ها رسید که بعد از بازی‌های پارالمپیک لندن بهترین جایگاه است. عنوانی شایسته و در خور نام ایران که نشان از برنامه‌ریزی خوب و عملکرد شایسته در مدیریت کاروان پارالمپیکی دارد. کاروانی که چهار سال پیش در ریو تصمیم گرفته شد از این پس کیفی بسته شود و حالا نتیجه کیفی بسته شدن هم مشخص شد. بهترین جایگاه بعد از لندن و بیشترین مدال در تمام ادوار. باکیفیت‌تر از لندن و ریو که البته همین‌ها این دوره را متمایز می‌کند. کم تعداد بود اما پر مدال شد. کسب 24 مدال توسط کاروانی که 62 عضو داشت و شاید اگر بسکتبال با ویلچر که در برنامه‌های اعزام به این بازی‌ها قرار نداشت راهی توکیو نمی‌شد، این کاروان با 50 نفر تقریباً به یک موفقیت 50 درصدی می‌رسید. البته برنامه‌ریزی دقیق برای این کار لازم است اما آنچه که مشهود است برنامه‌ریزی برای کیفی‌سازی در کاروان پارالمپیکی به بهترین شکل ممکن جواب داد و اگر نقاط ضعف دیده شود و برای رفع این نقاط کار شود حتماً در دوره بعد موفقیت از این هم بزرگتر و بهتر خواهد بود. نکته‌ای که مهم است اینکه این کاروان می‌توانست 120 ورزشکار داشته باشد و در نهایت هم همین نتیجه کسب می‌شد. شاید در بین کسب سهمیه شده‌ها و نیامده‌ها فقط فوتبال 5 نفره بود که می‌توانست از مدالش در ریو دفاع کند.

مهدی اولاد بهترین ورزشکار ایران
مهدی اولاد ورزشکار پرتاب وزنه و پرتاب دیسک با کسب یک مدال طلا و یک مدال نقره بهترین عملکرد را داشت. او در پرتاب وزنه به مدال طلا رسید و در پرتاب دیسک هم با اینکه عملکرد خوبی داشت اما نتوانست به مدال طلا برسد. مهدی اولاد کاری را کرد که چهار سال پیش هم ساره جوانمردی انجام داده بود. خیلی‌ها در این مسابقات درخشیدند اما مهدی اولاد تنها ورزشکار دو مداله ایران بود و به همین دلیل بالاتر از همه قرار می‌گیرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.