پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

تیم متفاوت آقای ادووکات

عراق به رنگ نارنجی

عراق به رنگ نارنجی
امیر فروزش
امیر فروزش خبرنگار

ایران ورزشی -دیک ادووکات سرمربی مشهور هلندی که از تجارب بین‌المللی بسیاری نسبت به همتای کروات خود روی نیمکت تیم ایران برخوردار است، با قبول هدایت تیم ملی عراق به نیمکت این تیم وزن و اعتبار بخشید. با انجام یک بازی نمی‌توان عملکرد ادووکات را مورد ارزیابی کامل قرار داد اما تیم عراق با وی در آینده دور و نزدیک در مسیر پیشرفت قرار خواهد گرفت و در صورت در اختیار داشتن زمان لازم؛ سرمربی سابق تیم ملی هلند تأثیرات چشمگیری بر روی تیم ملی و حتی فوتبال عراق خواهد داشت.
توقف کره جنوبی در خاک این کشور در اولین دیدار تحت هدایت او نتیجه‌ای ارزشمند تلقی می‌شود و حالا در دومین دیدار مقدماتی جام جهانی قطر در مصاف با ایران نیز به دنبال کسب حداقل امتیاز است تا با خیال راحت‌تر به حریفان آسان‌تر گروه بیندیشد تا رؤیای صعود به جام جهانی با تیم عراق را تا آخرین روز زنده نگه دارد. آن طور که در بازی مقابل کره مشاهده شد، عراق برابر ایران نیز ابتدا به دنبال بسته نگه داشتن دروازه‌اش خواهد بود و با دادن برتری در مالکیت توپ به تیم ایران؛ فضاها را با تجمع دفاعی در زمین خود بر روی تیم ما خواهد بست و با متمایل کردن تیم ایران به کناره‌ها چاره‌ای جز ارسال و یا شوت از راه دور باقی نگذارد. در دفع ارسال‌ها در جریان بازی یا روی ضربات ایستگاهی توسط مدافعان عراق؛ پشت 18 قدم این تیم توسط هافبک‌های دفاعی به خوبی پوشش داده نمی‌شود. تیم ایران با در اختیار داشتن بازیکنان شوتزن می‌تواند با جایگیری در پشت 18 قدم تیم عراق از توپ‌های دوم به نحو احسن استفاده کند.
دو مدافع میانی تیم عراق روی سانترها در یارگیری با مهاجم حریف با یکدیگر دچار تداخل وظیفه می‌شوند. در هنگام سانتر از گوشه‌ها مهاجم تیم ما با قرار گرفتن بین دو مدافع وسط عراق می‌تواند دروازه این تیم را باز کند. عراقی‌ها در دفاع تیمی عملکرد بهتری داشتند تا کره‌ای‌ها در خلق شانس گل چندان موفق ظاهر نشوند. در برگشت از حمله به دفاع، تیم عراق اجازه ایجاد ضدحملات را از کره گرفت. تیم عراق با تعداد نفرات کم در حمله حضور پیدا می‌کند. در زمان تصاحب توپ توسط تیم عراق با تحت فشار قرار دادن مدافعان این تیم می‌توانیم آنها را مجبور به اشتباه و ارسال توپ‌های بلند کنیم تا با توجه به قدرت تیم ایران در دوئل‌های هوایی دوباره توپ را در اختیار بگیریم. تیم عراق در بازیسازی و کنترل توپ دچار ضعف آشکار است و این مورد را می‌شود در آمار دقت پاس این تیم در مقابل کره مشاهده کرد. این تیم فقط در میان میدان و در زمین خود توانایی رد و بدل کردن چند پاس متعدد بین یکدیگر را دارند.
خود ادووکات به ضعف تیمش در انتقال توپ قطعاً اذعان دارد و باید دید برای پوشش نقاط ضعف تیمش چه راهکارهایی در نظر می‌گیرد. ایران اما با یک گل زود هنگام قطعاً می‌تواند برنامه‌های ادووکات را به هم بریزد وکار را برای خود راحت‌تر کند زیرا در بازی مقابل کره اینگونه به نظر رسید که ادووکات هنوز برنامه‌ای برای پلن B این تیم ترسیم نکرده است.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.