جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

بررسی عملکرد تیم‌های لیگ بیستم

محلـــه برو و بیـــــا

محلـــه برو و بیـــــا
جعفر برزگر
جعفر برزگر خبرنگار

 
اولین پیروزی در آخرین بازی
تیم ماشین‌سازی از همان ابتدای لیگ شروع بسیار ضعیفی داشت. به طوری که در 15 بازی نیم فصل اول فقط یک پیروزی به دست آوردند آن هم مقابل صنعت‌نفت آبادان در هفته پایانی. آنها از 14 بازی دیگر 9 شکست و پنج تساوی به دست آوردند. سبزپوشان تبریزی برای کسب دومین پیروزی هم 11 هفته به انتظار نشستند.

جدا کردن بهترین بازیکن تیم
انگار خود مالک باشگاه می‌دانست یکی از تیم‌هایش یعنی ماشین‌سازی شانس زیادی برای بقا ندارد. به نظر او همه تمرکزش را روی تیم اولش یعنی تراکتور گذاشته بود. چون در همین راستا پیمان بابایی مؤثرترین و گلزن‌ترین بازیکنش را از تیم بحران‌زده ماشین‌سازی جدا و به تراکتور فرستاد. شاید همان موقع باید به این نتیجه می‌رسیدیم که ماشین‌سازی لیگ یکی خواهد شد چرا که اگر غیر از این بود ضمن تقویت تیم، مهره‌های کلیدی‌اش را هم حفظ می‌کرد.

پنج مربی روی نیمکت
بعد از اینکه هومن افاضلی تیم ماشین‌سازی را در لیگ برتر نگه داشت و برای ادامه همکاری به توافق نرسید، وحید بیاتلو سرمربی سابق تیم نود ارومیه به عنوان سرمربی انتخاب شد اما عمر سرمربیگری او در لیگ برتر بسیار کوتاه بود و بعد از پنج هفته از سمت خود برکنار شد. بیاتلو در هر پنج بازی شکست خورده بود و عملکردش در حالی که خودش تیم را بسته بود جای دفاع نداشت. بعد از او هدایت تیم به سعید اخباری سپرده شد و او سیامک کوهنورد و بابک رضی را به عنوان مربی به کادر اضافه کرد. حسین خطیبی هم قبل از بازی با پرسپولیس مدیرفنی شد اما این پایان کار نبود و مالک باشگاه، مهدی پاشازاده را به عنوان سرمربی جدید معرفی کرد و این مربی بعد از دو بازی و قبل از بازی با استقلال در هفته هجدهم جدا شد تا مالک باشگاه دوباره تیم را به سعید اخباری بدهد. اخباری بعد از این بازی دوباره استعفا داد و برای بازی با گل‌گهر سیرجان، کاظم محمودی با حفظ سمت سرپرستی مسئولیت فنی تیم را برعهده گرفت. این بار نوبت به علیرضا اکبرپور رسید تا این مربی از هفته بیستم روی نیمکت بنشیند. او پنجمین و آخرین مربی ماشین‌سازی بود. تمام این اتفاقات نتیجه تصمیم‌گیری‌های اشتباه از ابتدای فصل بود که نتیجه‌ای جز سقوط به همراه نداشت.

رکوردهای منحصر به فرد
تیم ماشین‌سازی در لیگ بیستم از 39 بازیکن استفاده کرد. آنها اگر چه سقوطشان را چند هفته قبل از پایان لیگ قطعی و تا حدودی خیال بقیه تیم‌های فانوس به دست را راحت کرده بودند اما در پایان فصل از خود رکوردهایی به جا گذاشتند که در جدول 16 تیمی منحصر به فرد و عجیب بود. ماشین‌سازان با زدن 19 گل به طور مشترک با سایپا صاحب ضعیف‌ترین خط حمله بودند. دریافت 52 گل در 30 بازی، این تیم را صاحب ضعیف‌ترین خط دفاع لیگ کرد. کسب دو پیروزی و 20 باخت هم آماری بود که فقط سبزپوشان تبریزی از خود به جا گذاشتند.
2 بازی، 10 گل خورده
تیم ماشین‌سازی فقط دو پیروزی داشت که آن هم مقابل صنعت‌نفت آبادان و مس رفسنجان به دست آمد. آنها دو شکست متوالی و سنگین را هم تجربه کردند. شاگردان علیرضا اکبرپور ابتدا در هفته بیست و هشتم در خانه پنج گل دریافت کردند و پنج روز بعد باز هم در ورزشگاه خانگی، همین تعداد گل را هم از تیم پیکان دریافت کردند. این 10 گل در دو بازی جزو سنگین‌ترین شکست‌های یک تیم لیگ برتری بود.

حذف مقابل فولاد
تیم ماشین‌سازی در اولین بازی حذفی از مرحله یک شانزدهم نهایی به مصاف فولاد خوزستان رفت. مسابقه‌ای که در نیمه اولی گلی به همراه نداشت اما در نیمه دوم سه مرتبه دروازه تیم تبریزی باز شد تا وداع زودهنگامی با جام حذفی داشته باشند.

نحوه بیشترین گل‌های زده:
پنالتی: 5،  پاس در عمق و شوت: هر کدام 4
نحوه بیشترین گل‌های خورده:          
پاس در عمق: 6، ارسال از سمت راست: 5          
تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه اول: یک گل
تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه دوم: یک گل
تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه اول: یک گل
تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه دوم: 4 تا
داوران بازی‌های خانگی:
ناظمی، سیدعلی (2)، حاج‌ملک، غلامی، همرنگ، پورباقر، وفاپیشه، ترابیان، خورشیدی، مرجان‌زاده، صفایی، زیاری، سلطانی
کمک داوران بازی‌های خانگی:
طوسی (3)، شاکر (2)، محمدی، تازه‌پور، پورحیدری، رعیت، بابایی، کنعانی، سلطانی، عیوض‌محمدی، مدیرروستا، زحمتی، سیفی، عرب‌آبادی، مداح، عطایی، ایلدروم، مهاجر، زاهدی، اسعدی، حجتی، طاهرخانی، سلمان‌نژاد، افشون، حجتی، هوشیار، پیروی

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.