سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

ترکیب متحول شده والیبال در آستانه اعزام به قهرمانی آسیا

تیم نو

تیم نو
محسن آجرلو
محسن آجرلو خبرنگار

ایران ورزشی/ صبح دیروز بود که اصحاب رسانه پس از مدت‌ها میهمان سالن فدراسیون والیبال بودند. والیبالیست‌های ایران آخرین تمرین خود پیش از اعزام به رقابت‌های قهرمانی آسیا را پشت سر می‌گذاشتند. تمرین نسبتاً سبک و کوتاهی که بخش اعظم آن به کار با وزنه اختصاص داشت و بازیکنان نیم ساعتی هم به کار با توپ پرداختند.

انگیزه زیاد جوان‌‌ترها
در تمرین مسابقه‌ای که دو تیم رو در روی هم قرار گرفتند، تقریباً مشخص بود که ترکیب اصلی در یک طرف و تیم دوم و بازیکنان جایگزین در طرف دیگر قرار داشتند. نکته جالب این بخش از تمرین، انگیزه بسیار بالا و عملکرد بهتر تیم ذخیره‌ها بود. بازیکنانی که مشخص بود انگیزه و انرژی بسیار بیشتری نسبت به بازیکنانی چون کاظمی، عبادی‌پور و صالحی دارند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا خود را به بهروز عطایی ثابت کنند. بازیکنانی نظیر امیرحسین اسفندیار که واضح بود هنوز هم از خط خوردن قبل از المپیک ناراحت است و مملو از انگیزه اثبات توانایی‌های خودش است.

کاپیتان جدید
پس از خداحافظی معروف و نبود موسوی و غفور در این دوره، میلاد عبادی‌پور به عنوان کاپیتان تیم ملی انتخاب شده. بازیکنی که شاید همین حضورش در رقابت‌های قهرمانی آسیا هم ارتباط قابل توجهی به ارتباطش با شخص عطایی داشته باشد و حالا هم که کاپیتان جدید تیم ملی است.
کاپیتان جوانی که به نظر می‌رسد خیلی زود در نفش جدیدش فرو رفته و در بین بازیکنان هم جایگاه خوبی دارد. عبادی‌پور خوشبختانه از لحاظ رفتاری تفاوت قابل توجهی با کاپیتان قبلی تیم ملی یعنی معروف دارد و خوشبختانه از این نظر از او الگوبرداری نکرده است.

مسئولیت سخت برای عطایی
بهروز عطایی در صحبت‌های کوتاه خود پس از تمرین والیبالیست‌ها، خیلی آرام و با طمأنینه صحبت کرد و اینطور نشان داد که فشار چندانی را تحمل نمی‌کند. هوشمندانه سعی کرد از حواشی گذشته فاصله بگیرد و آن را به این اردو و بازیکنانش وارد نکند.
با تمام اینها قطعاً می‌داند که کار بسیار سختی پیش‌رو دارد. او اگرچه کار چندان سختی حداقل تا نیمه نهایی و فینال ندارد اما به عنوان یک مربی ایرانی که پس از یک دهه روی نیمکت تیم ملی بزرگسالان نشسته است، در رقابت‌های قهرمانی آسیا محکوم به کسب بهترین نتیجه است.

اهمیت دوباره رقابت‌های آسیایی
رقابت‌های تیم ملی بزرگسالان ایران در سطح آسیا سال‌ها بود که اهمیت چندانی نداشت. پس از چندین قهرمانی و تثبیت قدرت ایران در قاره کهن، فدراسیون معمولاً سعی می‌کرد که تیم‌های دوم و حتی جوانان و امید را به رقابت‌های قهرمانی آسیا بفرستد و اهمیت چندانی برای نتیجه آن قائل نبود. در این دوره اما چندین عامل باعث شده تا در این رقابت‌ها نتیجه حرف اول و آخر را بزند.
نتایج ضعیف و ناامیدکننده تیم ملی در لیگ ملت‌های والیبال و از آن مهم‌تر المپیک، اولین عاملی است که باعث شده قهرمانی آسیا تبدیل به رویدادی برای جبران مافات شود. گرفتن کاپ قهرمانی آسیا حالا فرصتی است برای فدراسیون که تلاش می‌کند یک بار دیگر مردم را با این رشته محبوب آشتی دهد.
از طرف دیگر باخت چند باره ایران به ژاپن در رویدادهای مختلف و همینطور شکست به استرالیا در لیگ ملت‌ها، باعث شده تا جایگاه ایران در قاره کهن به شدت متزلزل شده و خیلی‌ها دیگر ایران را تیم اول آسیا ندانند. کما اینکه در رده‌بندی فدراسیون جهانی هم حالا ژاپنی‌ها به سبب عملکرد بهتر در المپیک، جایگاه بهتری دارند و بالاتر از ایران قرار گرفته‌اند.

پنج روز تا آغاز بازی‌ها
تیم ملی والیبال از 21 شهریور مسابقات خود در قهرمانی آسیا را آغاز خواهد کرد و به مدت یک هفته با رقبای آسیایی خود برای قهرمانی خواهد جنگید.
تیم ایران در گروه دوم این رقابت‌ها با پاکستان، چین تایپه و تایلند همگروه است و کار آسانی برای صدرنشینی و صعودی آسان به مرحله بعدی در اختیار دارد.

باز هم ژاپن
تیم ملی آخرین رویداد خود را در ژاپن برگزار کرد. رویدادی که خاطره خوشی بجا نگذاشت و حالا یک بار دیگر باید در ژاپن به میدان برود. رویدادی که خیلی‌ها امیدوارند تلخی المپیک را تا حدود زیادی از بین ببرد و نوید ظهور یک تیم یکدست و جوان را برای سال‌های آینده بدهد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.