سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

احترام ورزشکار آمریکا به پرچم ایران بهترین لحظه بود

حامد امیری: از کشیدن هواپیما رسیدم به ویلچر‌نشینی

حامد امیری: از کشیدن هواپیما رسیدم به ویلچر‌نشینی
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

عضو قوی‌ترین مردان بود؛ کارش نگه داشتن دو اتومبیل به طور همزمان و کشیدن هواپیما بود. بازوانش چنان قدرتی داشتند که همه در حسرت چنین دور بازویی بودند. نام حامد امیری در ورزش‌های قدرتی شهرتی جهانی پیدا کرده بود. به نحوی که زور همدوره‌ای‌ها و هم‌کیشانش هم به او نمی‌رسید. در مسابقات قوی‌ترین مردان برای خودش ابرقدرتی بود اما یک حادثه در کمتر از چند دقیقه تمام این زور بازو را از او گرفت. به نحوی که حالا دیگر توان ایستادن روی پایش را هم ندارد.

به گزارش ایران ورزشی؛عضو قوی‌ترین مردان بود؛ کارش نگه داشتن دو اتومبیل به طور همزمان و کشیدن هواپیما بود. بازوانش چنان قدرتی داشتند که همه در حسرت چنین دور بازویی بودند. نام حامد امیری در ورزش‌های قدرتی شهرتی جهانی پیدا کرده بود. به نحوی که زور همدوره‌ای‌ها و هم‌کیشانش هم به او نمی‌رسید. در مسابقات قوی‌ترین مردان برای خودش ابرقدرتی بود اما یک حادثه در کمتر از چند دقیقه تمام این زور بازو را از او گرفت. به نحوی که حالا دیگر توان ایستادن روی پایش را هم ندارد. پاهایی که توان تحمل وزنی در حدود یک تن را داشتند اما حالا زورش توان یاری دادن به این قهرمان را ندارد. می‌گوید 170 کیلو وزن دارد و حالا چند سال است که مادرش او را‌ تر و خشک می‌کند اما با این‌حال هنوز محکم و استوار ایستاده و اجازه نداده غصه روزهای خوب از دست رفته او را به زانو دربیاورد. اگرچه دیگر در قوی‌ترین مردان و پرورش اندام حضور ندارد اما همچنان برای کشورش افتخارآفرینی می‌کند اما عجیب است که این افتخارآفرینی‌ها دیده نمی‌شود و می‌گوید هنوز منتظر است تا مسئولان استانش با او تماس بگیرند و قهرمانی‌اش را تبریک بگویند.

قهرمان سال‌های نه چندان دور قوی‌ترین مردان و حالا قهرمان پرتاب نیزه پارالمپیک.
خدا را شکر می‌کنم که شرمنده دوستان و خانواده نشدم. مادرم گفت طلا نگرفتی نیا چون خانه راهت نمی‌دهم. روزهای سختی را پشت سر گذاشتم، فکر کنید به اینکه یک روزی یک نفر هواپیما می‌کشید اما الان با ویلچر حرکت می‌کند. جدا شدن از این فضا واقعاً سخت و دشوار بود برای من و حتی برای خانواده‌ام.
اما خیلی خوب بودی. با این قدرت چرا فکر می‌کردی، طلا نمی‌گیری؟
واقعیتش اصلاً وضعیت خوبی نداشتم. اول اینکه من را از لیست شانس‌های طلا خارج کردند. حقوقم قطع شد و خیلی مشکلات دیگر و با وجودی که بهترین عملکرد را در بازی‌های پاراآسیایی داشتم اما پشت بازویم دچار پارگی شده بود و نمی‌توانستم حتی یک وزنه ۵ کیلویی را جا‌به‌جا کنم. همین سه ماه پیش مصاحبه کردم و گفتم که پارالمپیک پرید و من به بازی‌ها نمی‌رسم.
اما رسیدی و هم طلا گرفتی و هم رکورد آقای جوکار را که 13 سال دست نخورده بود را 10 متر جا‌به‌جا کردی.
لطف خدا بود. وقتی طلا گرفتم رو به آسمان کردم و گفتم فقط خودت می‌دانی چه کردی. در سه ماه گذشته حتی بدون حضور پزشک خودم مراحل درمان را انجام دادم. بلد بودم یکسری از کارها را انجام بدهم و این کار را کردم تا برسم. البته خیلی‌ها تلاش کردند. به جز مسئولان استانم واقعاً خیلی‌ها روحیه دادند. انگیزه دادند و من توانستم این روزها را سپری کنم. درون خودم از ورزش خداحافظی کرده بودم.
ولی با این حال، حال و روز خوبی نداشتی؟
اصلاً. حتی شب مسابقه حاج محمود خسروی وفا آمد اتاقم. حرف زدیم. البته برای عرض تسلیت به خاطر فوت عمویم آمده بود اما کلی حرف زدیم. دید حالم خرابه، گفت اگر روحیه نداری مسابقه نده. امکانش هست پزشکان نامه‌ای بدهند و مسابقه ندهی اما گفتم به عشق مردم می‌خواهم در مسابقه شرکت کنم. هرچه داشتم را رو کردم.
و شد یک مدال طلا با ثبت رکورد جدید پارالمپیک.
لطف خدا بود. خیلی از مردم و دوستانم در این مدت به من لطف داشتند. خیلی‌ها به من روحیه و انگیزه دادند. به خاطر همین هم وقتی می‌خواستم پرتاب کنم همه این اتفاقات مثل یک زیرنویس از جلوی چشمانم رد شد. گفته‌های همه دوستان و اهالی از جلوی چشمم رد شد. مادرم گفته بود باید طلا بگیری گفتم امکانش نیست، مصدومیتم هنوز رفع نشده، همه اینها را دیدم. وقتی خواستم پرتاب کنم به خدا گفتم مادر سختی کشیده به خاطر دل مادرم. گفتم در جریان هستی چقدر برای من زحمت کشیده؛ 170 کیلو آدم را چند سال ‌تر و خشک کرده. اجازه نده شرمنده مادرم و دوستانم باشم وقتی وزنه اول را انداختم، به آقای رضایی گفتم به من آب بده؛ داشتم آب می‌خوردم دیدم بالای سی متر پرتاب کردم اما داوران 31/27 اعلام کردند.
همین هم رکورد را شکست اما بعد رکوردی را زدی که نزدیک 10 متر رکورد دنیا را جا‌به‌جا کرد؟
رکورد دوم و سوم خوب نشد اما وقتی سومی را انداختم دستم صدا داد. به بهمن رضایی گفتم که دستم صدا داد، گفت به خاطر من یکی دیگر را هم پرتاب کن. پرتاب کردم و رسید به 31/35 که رکورد پارالمپیک بود.
وقتی پرتاب کردی چه حسی داشتی؟
طبیعتاً خوشحال بودم اما بهترین زمان برای من موقعی بود که رفتم روی سکو. حریف آمریکایی داشتم که خیلی با من کری داشت. در اینستاگرام خیلی با هم کری خوانده بودیم. کار به جایی رسیده بود که صحبت‌های یک سناتور آمریکایی را برایم فرستاده بود که وقتی از این آمریکایی می‌پرسی جدی‌ترین رقیبت در پارالمپیک کیه؟ می‌گفت یک ایرانی، سناتور هم در جواب گفته بود باید له‌اش کنی. خیلی درگیری لفظی پیدا کردیم و کار به جایی رسید که همدیگر را آنفالو کردیم. وقتی پرچم رفت بالا و این ورزشکار آمریکایی مجبور شد به پرچم ایران احترام بگذارد، کیف کردم.
گفتی مسئولان استان کمکت نکردند.
من آنها را در قبال تصادفم مسئول می‌دانم.
چرا؟
برای قوی‌ترین مردان باید از لرستان راهی بروجرد می‌شدم تا تمرین کنم چرا که در شهر خودم سالن برای تمرین نمی‌دادند. در حال برگشت از سر تمرین برای قوی‌ترین مردان بودم که از سر خستگی ماشینم منحرف شد و چپ کردم. حالا اگر در شهر سالن برای تمرین بود می‌رفتم بروجرد که این بلا سر من بیاید؟
بعد از تصادف چه کردند؟
هیچ کاری نکردند. برای بازی‌های پارالمپیک آمدم اما یک نفر از مسئولان استان مرا ندید. اصلاً نگفتند کجا می‌خواهی بروی؟ برای چه کاری. ۶ ماه پشت در اتاق استاندار لرستان بودم که اطلاع بدم مسابقه دارم و باید در پارالمپیک شرکت کنم ولی وقت نداد.
دوره گذشته در ریو نقره گرفتی و در جاکارتا هم طلا، آن موقع چطور؟
چه در موقعی که در قوی‌ترین مردان بودم، چه الان که قهرمان توکیو شدم. چه زمانی که در ریو نقره گرفتم و در جاکارتا سه تا مدال گرفتم و بهترین ورزشکار کاروان شدم، سراغی از من نگرفتند. من هنوز هیچ چیزی از خودم ندارم. الان هم منتظرم یک نفر از مسئولان استان تماس بگیرد و فقط تبریک خشک و خالی بگوید اما هنوز خبری نشده. یعنی یک نفر از مسئولان استان نسبت به من احساس وظیفه نمی‌کند؟
همین رفتار برخی از مسئولان است که باعث کوچ ورزشکاران می‌شود؟
دیدید چقدر از ایرانی‌ها در ترکیب کشورهای دیگر بودند؟ اما من چطور می‌توانم این کار را بکنم. کلی هم پیشنهاد دارم اما وقتی یک فردی مثل خسروی‌وفا شب مسابقه کنارت قرار می‌گیرد و حرف می‌زند اصلاً نمی‌شود به پیشنهاد خارجی فکر کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.