چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱

برگزاری انتخابات جهانی وزنه‌برداری قبل از رقابت‌های جهانی بزرگسالان

نامزدی مرادی برای پست‌های دست نیافتنی!

نامزدی مرادی برای پست‌های دست نیافتنی!
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

اینطور که از ظواهر امر پیداست، انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز جهانی وزنه‌برداری قرار است باتوجه به اینکه هفته گذشته در کشور قطر تغییرات مورد نظر کمیته بین‌المللی المپیک در خصوص اساسنامه کهنه فدراسیون جهانی در اجلاسی با همین مضمون ایجاد شد، قبل از برگزاری مسابقات جهانی 2021 برپا شود. انتخاباتی که قطعاً پس از برگزاری آن باید منتظر تغییر و تحولات گسترده‌ای در شاکله اصلی و استخوانبندی پیر و کهنسال IWF باشیم.

به گزارش ایران ورزشی؛اینطور که از ظواهر امر پیداست، انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز جهانی وزنه‌برداری قرار است باتوجه به اینکه هفته گذشته در کشور قطر تغییرات مورد نظر کمیته بین‌المللی المپیک در خصوص اساسنامه کهنه فدراسیون جهانی در اجلاسی با همین مضمون ایجاد شد، قبل از برگزاری مسابقات جهانی 2021 برپا شود. انتخاباتی که قطعاً پس از برگزاری آن باید منتظر تغییر و تحولات گسترده‌ای در شاکله اصلی و استخوانبندی پیر و کهنسال IWF باشیم. این مجمع مهم و تعیین کننده انتخاباتی مطمئناً برای وزنه‌برداری ایران که همواره یکی از قطب‌های بزرگ و تعیین کننده وزنه‌برداری قاره آسیا و جهان بوده است نیز بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است زیرا حداقل بعد از تعیین تیم جدید مدیریتی فدراسیون جهانی سرنوشت 50 سال آینده وزنه‌برداری جهان را باید با همین سیستمی که چندماه دیگر قرار است روی کار بیاید متصور باشیم. به همین دلیل داشتن تاکتیک درست و هدفمند حرکت کردن برای کسب کرسی‌های مهم جهانی جزو نکات کلیدی و مهمی است که باید سرلوحه برنامه‌های علی مرادی و نفراتی که نام‌شان به عنوان نامزدهای ایرانی در لیست انتخاباتی جای گرفته باشد. نکاتی مهم و کلیدی که با نیم نگاهی به سوابق و نتایج کسب شده گذشته توسط علی مرادی و یارانش از حضور در مجامع انتخاباتی مهم داخلی و بین‌المللی به ما احساس خوب و اطمینان خاطری که نشاط گرفته از موفقیت‌های غرورآفرین گذشته در مجامع مشابه اینچنینی باشد را منتقل نمی‌کند.

تلاش بی‌ثمر برای رسیدن به کرسی‌های صاحب‌دار
علی مرادی به عنوان رئیس فعلی فدراسیون وزنه‌برداری که البته سوای سال‌ها حضور در رأس هرم مدیریتی وزنه‌برداری ایران، سوابق مدیریتی بین‌المللی (دبیرکلی و نایب رئیسی کنفدراسیون وزنه‌برداری قاره آسیا و عضویت در کمیسیون اینترکنتینانتال -بین قاره‌ای- فدراسیون جهانی) متعددی در کارنامه مدیریتی او رؤیت می‌شود، به جز چند سالی که خارج از سیستم ورزش ایران در کنفدراسیون وزنه‌برداری قاره آسیا حضور داشت، پس از حذف از دبیرکلی آسیا و تیره شدن ارتباطات بین‌المللی او با رئیس، دبیرکل و اعضای بانفوذ کنفدراسیون آسیا، همچنین تاماش آیان رئیس سابق و بانفوذ فدراسیون جهانی وزنه‌برداری و یارانش، تا به امروز به جز مدیریت فدراسیون وزنه‌برداری ایران، باوجود حضور مستمر در مجامع بین‌المللی قاره‌ای و جهانی، هیچ توفیقی در کسب کرسی‌های تأثیرگذار و به درد بخور بین‌المللی در چند سال گذشته نداشته است. او همین دوره قبلی هم در مجمع انتخاباتی جهانی نامزد پست‌های ریاست، دبیرکلی، نایب رئیسی و هیأت رئیسه فدراسیون جهانی بود اما او آنقدر راه و مسیر خود برای جلب رضایت رأی‌دهندگان و افراد بانفوذ در مجمع انتخاباتی جهانی را بد و نادرست انتخاب کرد که در هیچ‌یک از پست‌هایی که نامزد شده بود نتوانست جایگاهی در بین برترین‌ها برای کسب کرسی تأثیرگذار بین‌المللی به دست آورد. مرادی امروز هم دقیقاً همان روش قبل را البته با اندکی تغییرات رفتاری در موضع حرکتی خود نسبت به افراد تأثیرگذار و بانفوذ بین‌المللی سعی دارد که خاطرات تلخی که از ارتباطات بد و ناخوشایند قدیم خود با آنها به جا گذاشته را از ذهن آنها پاک کرده و مثل همین بازی سیاسی که در انتخابات داخلی با موافقین و مخالفین خود به راه انداخت تا کرسی ریاست را برای پایان دوره مدیریتی خود در ایران تصاحب کند، آنجا هم از همین روش استفاده کرده و با این حربه نخ‌نما شده صاحب یک کرسی به درد بخور در سیستم جهانی برای خود شود. غافل از آنکه دست و تفکرات او سال‌ها است برای افراد صاحب رأی و بانفوذ خارجی رو شده است و بعید به نظر می‌رسد که با توجه به اتفاقات تلخی که در دوره دبیرکلی او برای آسیایی‌ها رقم زده شد، بار دیگر به او کرسی مهم و تأثیرگذاری در سیستم جهانی واگذار شود. مخصوصاً پست‌هایی کلیدی که مرادی (دبیرکلی، ریاست، نایب رئیسی و هیأت رئیسه جهانی) برای آنها نامزد شده است، پست‌های دست نیافتنی برای او به شمار می‌رود که از قبل صاحبانش مشخص شدند و کرسی‌های جهانی برای آنها کنار گذاشته شده است. پس اگر فارغ از فضاسازی‌های توخالی و تبلیغات پوشالی که در این خصوص انجام می‌شود، با دیدی باز و منطقی به این موضوع یعنی انتخابات پیش روی جهانی نیم نگاهی بیندازیم قطعاً با ادعایی که در این خصوص وجود دارد و بیان شد همسو و هم‌نظر خواهیم بود. حقیقتاً وقتی در داخل کشور و مجموعه وزنه‌برداری ایران سیستم فعلی مدیریتی وزنه‌برداری با نقد بسیاری از سوی بزرگان، قهرمانان و پیشکسوتان این رشته ورزشی در مواضع و موضوعات مختلف دست و پنجه نرم می‌کند، همچنین پایه‌های مدیریتی آن سست و بی‌پشتوانه است، چطور می‌توانیم امیدوار باشیم در مجموعه بین‌المللی که اتفاقاً در موضع قدرت قرار داشته و با تفکرات مدیریتی نامزدهای حاضر در انتخابات جهانی کاملاً آشنایی دارند بار دیگر یک اشتباه را برای مرتبه دوم تکرار کنند؟

فرار رو به جلو برای پوشش ناکامی در مجمع جهانی پیش‌رو
با توجه به تصویب اساسنامه فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در قطر که همین هفته گذشته به میزبانی شهر دوحه برگزار شد و علی مرادی و نایب رئیسش داود باقری به نمایندگی از ایران در این مجمع به صورت چراغ خاموش و بی‌سروصدا حاضر شده بودند، زمینه برگزاری انتخابات ریاست و هیأت رئیسه IWF مهیا شده است. به همین دلیل اینطور که از ظواهر امر پیداست مجمع انتخاباتی فدراسیون جهانی قرار است چند روز پیش از برگزاری مسابقات جهانی 2021، در ماه دسامبر برگزار شود. کشور ترکیه و شهر استانبول برای برگزاری این مجمع مهم و سرنوشت‌ساز پیش‌بینی شده است اما ممکن است چون ازبکستان برای برگزاری مسابقات جهانی 2021 جایگزین گرجستان شده است، ازبک‌ها برای میزبانی مجمع انتخاباتی جهانی هم پیش‌قدم شده و این مجمع مهم را حتی برای کسب کرسی ارزشمند توسط نماینده‌های خودشان هم که شده میزبانی کنند اما به هر ترتیب قرار است مجمع انتخاباتی جهانی وزنه‌برداری قبل از مسابقات جهانی 2021 در ماه دسامبر یا همان (حول و حوش آبان و آذر 1400) تدارک و برگزار شود.
سال گذشته که ثبت‌نام از کاندیداها برای حضور در این مجمع به عمل آمد علی مرادی برای پست‌های ریاست، دبیر کلی، نایب‌ رئیس اول و هیأت اجرایی (هیأت رئیسه) نامزد شد. همچنین ایران در بخش‌های کمیته فنی (سید‌علیرضا قریشی)، کمیته مربیان (محسن بیرانوند) و کمیته پزشکی (داود باقری) را نیز مثل 4 سال پیش در انتخابات جهانی تایلند کاندید و ثبت‌نام کرده است. نفراتی که به جز برخی از آنها نه ارتباطی برای کسب رأی در انتخابات جهانی داشتند و نه رایزنی چندانی. حالا چطور دنبال کسب کرسی و کنار زدن رقبای قدرتمند خود در مجمع پیش‌رو هستند فقط خدا می‌داند و بس. علاوه بر علی مرادی، برای پست ریاست نیز مایکل ایرانی (سرپرست کنونی فدراسیون جهانی) از بریتانیا و اورسلا پاپاندرئا از آمریکا که هر دو سرپرستی فدراسیون جهانی را تجربه کردند به همراه محمد جلود عراقی (دبیرکل فعلی فدراسیون جهانی)، پیروس دیماس، ژو از چین، کارولینا لونداهل از فنلاند، ژانت توسوپبکووا از قزاقستان، استین از نروژ، محمد یوسف المنان از قطر، نیکو پولاد از رومانی که همگی دارای نفوذ و کرسی در فدراسیون جهانی و قاره‌ای خود هستند برای ریاست ثبت‌نام کردند. در آن زمان قرار بود انتخابات طی روزهای ششم و هفتم فروردین 1400 در استانبول ترکیه برگزار شود اما در آن مقطع به دلیل ابهاماتی که همچنان در اساسنامه فدراسیون جهانی وجود داشت، انتخابات به انجام نرسید و به تعویق افتاد. حالا قرار است در هفته اول دسامبر این اتفاق یا در همان استانبول ترکیه یا کشور ازبکستان رخ دهد. بنابر این علی مرادی و یارانش تنها در صورتی در انتخابات ریاست فدراسیون جهانی شرکت می‌کنند که از شانس بالایی برای کسب کرسی‌های مد‌نظر برخوردار باشند. اتفاقی که بعید به نظر می‌رسد برای وزنه‌برداری ایران پایان خوش و امیدوارکننده‌ای داشته باشد زیرا علی مرادی و اطرافیان او از همین حالا با راه انداختن جو و فضایی که اگر او «شانس نداشته باشد» از انتخابات انصراف خواهد داد، سعی دارند برای پوشش ناکامی‌های احتمالی پیش‌رو با درس گرفتن از هجمه سنگین انتقادات گذشته فراری رو به جلو داشته باشند تا از احتمالات تلخ آینده به این صورت جلوگیری کنند. به هر روی باید منتظر ماند و دید در ماه‌های آینده در خصوص انتخابات چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.