شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

حمله سریع و هنر شناخت لحظه مهم‌ترین عوامل گل‌ساز تیم ملی فوتبال ایران مقابل عراق

چراغپور: گل‌های ایران آثار فوتبال فراداخلی بازیکنــان بود

چراغپور: گل‌های ایران آثار فوتبال فراداخلی بازیکنــان بود
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

تقریباً بیشتر گل‌هایی که تیم ملی فوتبال ایران به ثمر می‌رساند، روی حمله سریع اتفاق می‌افتد. بازیکنان جمع می‌شوند، پشت دفاع حریف خالی می‌شود و ما به این طریق به پشت دفاع می‌رسیم و گل می‌زنیم. حتی گل رضا قوچان‌نژاد به کره در زمان کی‌روش هم به همین شیوه به ثمر رسید.

به گزارش ایران ورزشی؛بعد از پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل عراق، آمار پیروزی‌های متوالی تیم ملی با اسکوچیچ به عدد 9 رسید. 9 مسابقه که به تعبیر جلال چراغپور، مثل 9 ظرفی می‌مانند که ما بعد از گذشت این مدت می‌توانیم داده‌های لازم برای تحلیل عملکرد تیم ملی را از این ظرف‌ها دریافت کنیم. وقتی 9 بار یک اتفاق تکرار می‌شود، یعنی دیگر اتفاق نیست و به یک مقوله اصلی و مثبت تبدیل شده است. همین مسأله هم بهانه‌ای شد برای گپ و گفت ایران ورزشی با جلال چراغپور درباره عملکرد تیم ملی فوتبال ایران.

تکنولوژی سانتر طارمی در گل اول
جلال چراغپور، کارشناس فوتبال ایران معتقد است نوعی از فوتبال که این روزها در تیم ملی فوتبال می‌بینیم، آثاری از یک فوتبال فراداخلی است که بازیکنان تیم ملی به نمایش می‌گذارند.
او هر سه گلی که در بازی با عراق به ثمر رسیده را نتیجه همین موضوع می‌داند و به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «چه گل سوم که قلی‌زاده به ثمر رساند و چه گل جهانبخش که روی سانتر طارمی به ثمر رسید و همین‌طور گل طارمی، هر سه آثاری از فوتبال فراداخلی را در خود داشتند که به ترتیب به آنها می‌پردازم.»
او گل اول تیم ملی که روی سانتر مهدی طارمی و ضربه نهایی علیرضا جهانبخش به ثمر رسید را این‌طور ارزیابی می‌کند: «سانتری که طارمی در این صحنه انجام داد یک سانتر ساده سنتی نبود. این سانتر از سانتر ساده تبدیل شده بود که پاس کراس، یعنی سانتری که برای یک هدف مشخص انجام می‌شود. سانترهای قدیمی‌تر فقط و فقط ارسال توپ هستند به محوطه جریمه یا 18 قدم و هدف‌شان ایجاد فشار است. اما مهدی طارمی وقتی صاحب توپ شد، یک کوییک اتک(حمله سریع) ترتیب داد و بعد سانتری به سبک پاس کراس را به جهانبخش رساند. جهانبخش هم با سر زدن کلاسیک اروپایی، یعنی سر زدنی با چشم باز و هدف‌گیری مشخص، موفق شد توپ را وارد دروازه کند. تا چند سال پیش خیلی کم شاهد چنین صحنه‌هایی بودیم.»

هنر شناخت لحظه در به ثمر رسیدن گل دوم
چراغپور گل دوم تیم ملی فوتبال ایران را حاصل شناخت سردار آزمون از موقعیتی می‌داند که نصیبش شده بود.
موقعیتی که به تعبیر چراغپور یک سرکلونایزینگ (هم‌گاهی) در فوتبال نامیده می‌شود و از شناخت بالای بازیکن از موقعیت خبر می‌دهد. چراغپور درباره این مقوله می‌گوید: «وقتی سردار آزمون صاحب توپ شد، باز هم یک کوییک اتک(حمله سریع) ترتیب داد. موقعیت خیلی خاصی بود اگر بازی را دیده باشید. توپ پله‌ای بود ولی سردار حتی اجازه نداد توپ به زمین برسد و همان‌جا توپ را برای طارمی فرستاد. بدون اینکه ثانیه‌ای زمان را هدر دهد که اگر زمان برای چند ثانیه هم هدر می‌رفت، طارمی وارد آفساید شده بود و گل پذیرفته شده نبود. سردار دقیقاً می‌دانست که می‌خواهد چه‌کار کند؟
درک روشنی از موقعیت خود داشت. این هنر شناخت سردار آزمون و مهدی طارمی را نشان می‌داد و وقوع دو اتفاق در یک لحظه که به گل منجر شد.
اول این که توپ به موقع برای طارمی ارسال شود تا آفساید نشود و دومی مهار طارمی و گلزنی. صحبت از هنر هم‌گاهی نه چیزی است که بتوانید تمرینش کنید و نه روی تابلو می‌توان آموزش داد، این هنر شناخت لحظه است که در بازی در لیگ‌های معتبر در این بازیکنان به وجود آورده است.»

گل سوم، حمله سریع با کنترل توأم با دریبل
گل سوم اما به تعبیر چراغپور، هنر ترکیب حمله سریع با کنترل توأم با دریبل و چرخش است. او درباره این گل که با همکاری کریم انصاری‌فرد و علی قلی‌زاده به ثمر رسید، این‌طور می‌گوید: «در این گل هم باز هنر شناخت به کمک بازیکنان می‌آید. آنها همزمان حمله سریعی را ترتیب دادند و کنترل توأم با دریبل و چرخش را انجام دادند و به گل رسیدند.
همه این اتفاقات با هنر شناخت لحظه اتفاق افتاد. نه تصمیم‌گیری! بازیکنانی مانند مهدی ترابی و وحید امیری که در لیگ فوتبال داخلی بوده‌اند، به سختی می‌توانند از عهده این کار برآیند. این شناخت، سومین پایه فوتبال است که بعد از دو پایه تئوری و عملی به کمک فوتبال می‌آید و به همان اندازه اهمیت دارد. موضوعی که در مدارس فوتبال اروپا برای انتقال آن به بازیکنان روی آن کار می‌شود.»

دو تصمیم مهم اسکوچیچ برای بازی‌های بعد
جلال چراغپور معتقد است که همین حالا تیم ملی فوتبال ایران با دو برد و فاصله امتیازی که با رقیبانش در جدول گروه ایجاد کرده، با محاسبات ریاضی و نه فوتبالی تا 70 درصد شانس صعود به جام جهانی را دارد. حتی اگر طوری بازی کنیم که یکی از بازی‌های رفت و برگشت‌مان مقابل کره را نبازیم، این شانس به 90 درصد هم می‌رسد اما با این حال اسکوچیچ نباید دو نکته اساسی را در بازی‌های پیش رو از یاد ببرد چرا که بعد از پیروزی‌های اخیر، آنالیزورهای حریف، دست ما را خوانده‌اند و برای مقابله با حملات سریع ما که یکی از شیوه‌های بازیکنان ایران است، قطعاً روشی پیدا خواهند کرد. چراغپور دو نکته مهمی که اسکوچیچ باید برای آنها در بازی‌های آینده به دنبال راه حل باشد را این‌طور بیان می‌کند: «تقریباً بیشتر گل‌هایی که تیم ملی فوتبال ایران به ثمر می‌رساند، روی حمله سریع اتفاق می‌افتد. بازیکنان جمع می‌شوند، پشت دفاع حریف خالی می‌شود و ما به این طریق به پشت دفاع می‌رسیم و گل می‌زنیم. حتی گل رضا قوچان‌نژاد به کره در زمان کی‌روش هم به همین شیوه به ثمر رسید. این موضوع قطعاً از سوی حریفان آنالیز خواهد شد و آنها راه حمله سریع را برای ما می‌بندند. در آن صورت تکلیف بازی‌های کوچک ما چه می‌شود؟ باید فکری برای این موضوع کنیم.»
او همچنین تأکید می‌کند: «نکته دیگر اینکه، میانه تیم ملی سنگین است. بازیکن طراح هم ندارد. عزت‌اللهی و نوراللهی تقریباً ویژگی‌هایی شبیه به هم دارند. با این تفاوت که نوراللهی دوندگی بالاتری دارد. بهتر است اسکوچیچ از یک موتور اندیشه مثل قدوس و یک موتور دویدن مثل نوراللهی استفاده کند. البته باید ببینیم اسکوچیچ هم به همین ترکیب اندیشه و دوندگی فکر می‌کند یا نه؟ چون معمولاً مربیان اروپای شرقی می‌گویند می‌خواهم دو بازیکن تکنیکی قوی داشته باشم. در مجموع اما وقتی از بالا به تیم ملی نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم کلاس فوتبال ما از نظر تکنیک بالاتر از عراق بود و ما شانس بالایی برای صعود داریم.»
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.