جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

ستاره پرتغال 101 گله شد

رونالدو در 35 سالگی به دنبال رکورد دایی

رونالدو در 35 سالگی به دنبال رکورد دایی
مارک آگدن

کریستیانو رونالدو هرگز با زدن گل‌های از فاصله سه متری دروازه به یکصد گل ملی نرسید. اگر دستاوردهای گذشته کاپیتان تیم ملی پرتغال را ملاک قرار دهیم، او بیشتر گل‌های خارق‌العاده می زند تا معمولی. او با زدن هر دو گل پیروزی پرتغال در سوئد حالا دومین بازیکن تاریخ است که توانسته یکصد گل ملی را در کارنامه درخشانش ثبت کند. گل‌های ملی رونالدو به عدد 101 رسیده، او همین است: هر بار که به یک دستاورد بزرگ می‌رسد، بعدی را هدف قرار می‌دهد.

مهاجم یوونتوس در بهمن 36 ساله می‌شود اما فقط هشت گل با رکورددار گل‌های ملی یعنی علی دایی، مهاجم افسانه ای ایران، فاصله دارد. با نمایشی که در استکهلم از او دیدیم، هنوز خیلی کارها از او بر می آید. رونالدو از فرندز آره‌نا خاطره خوبی دارد. هفت سال پیش برای بازی برگشت پلی‌آف جام جهانی به این استادیوم رفت در حالی که بازی، دوئل میان او و زلاتان ابراهیموویچ بود. مهاجم تیم میزبان دو گل زد اما با هت‌تریک استثنایی رونالدو، پرتغال بلیت برزیل را به دست آورد و تعداد گل‌های ملی رونالدو به 47 رسید.

آن موقع 28 سال داشت و در اوج توانایی به همراه رئال مادرید. اما هنوز نصف راه صدگله شدن در تیم ملی را نرفته بود و کسی باور نمی کرد او سه رقمی شود. حالا فاصله ای با رکورد 109 گل دایی ندارد و اگر این رکورد را از آن خود کند، بعید است تا سال‌ها کسی به آن برسد.

سونیل چتری از هند با 72 گل نفر بعدی است اما او 36 سال دارد. لیونل مسی و روبرت لواندوفسکی به ترتیب 70 و 61 گل زده اند. شاید نیمار با 61 گل ملی و علی مخبوط مهاجم 29 ساله امارات که در 83 بازی ملی 63 گل زده، تنها کسانی باشند که شانسی برای سه رقمی کردن تعداد گل‌های ملی شان داشته باشند اما قبل از آن اول رونالدو باید متوقف شود که با این بازی هیچ نشانه ای از آن بروز نداده است.

هیچ کدام از دو گلش در این بازی به سبک مهاجمان پا به سن گذاشته که در فکر و عمل کند هستند، هیچ شباهتی نداشت. سن برای او واقعا یک عدد بوده. قبل از 30 سالگی در 118 بازی ملی 52 گل زده یعنی 44/0 گل در هر بازی. 30 سالگی را که رد کرده در 47 بازی ملی 49 گل زده یعنی 04/1 گل در هر بازی.

بیشتر بازیکنان از 30 سالگی که رد می شوند، رو به افول می گذارند اما رونالدو برعکس عمل کرده، چیزی مثل بنجامین باتن فوتبال.

او به دلیل عفونت پا نتوانست تیم کشورش را در برد شنبه مقابل کرواسی همراهی کند و شاید می‌توانست در ورزشگاه دراگائوی پورتو صدگله شود. او در یورو 2004 مقابل یونان نخستین گلی ملی خود را در این ورزشگاه زده و جالب می شد در همین استادیوم به صد گل می رسید اما شاید آنجا 110 گله شد. همچنین این بازی درخشان نشانه تعهد او به تیم پرتغال است چون می‌توانست به تورین برگردد و به عفونت پایش رسیدگی کند.

مسی نتوانسته موفقیت های خود با بارسلونا را در تیم ملی تکرار کند، چند فینال را باخته و یک بار از عرصه ملی خداحافظی کرده اما رونالدو همه افتخاراتی که با یووه، مادرید و منچستریونایتد به دست آورده را با قهرمانی یورو 2016 و لیگ ملت های اروپا مستحکم کرده. گل‌های او در سوئد پاداش رهبری تیمی است که همیشه در تورنمنت‌های بزرگ زیر بار وزن سنگین خودش کمر خم می کرد.

گام بعدی شکستن رکورد دایی است. پرتغال قبل از پایان سال 2020 دو بازی با فرانسه انجام می‌دهد، در خانه با سوئد روبه‌رو می‌شود و در کرواسی بازی می‌کند، چند بازی دوستانه در 2021 دارد و بعد نوبت یورو می‌رسد که با یک سال تاخیر برگزار می‌شود. منطقی است که در راه دفاع پرتغال از قهرمانی اروپا رکورد را بشکند. این هم قابل توجه است که قدرت رقبای پرتغال، ارزش دستاورد رونالدو را بیشتر می‌کند.

از 109 گل دایی 16 برابر لائوس و مالدیو بوده، شش تا به لبنان و پنج گل به سریلانکا و نپال. لیتوانی، لوکزامبورگ و سوئد رقبای مورد علاقه رونالدو هستند که به هر یک هفت گل زده اما او به تیم‌های قدرتمندی مانند اسپانیا، هلند، آرژانتین و بلژیک هم گل زده.

بنابراین اگر، یا هر وقت، رکورد جهانی را بشکند، آن را از راه سخت، با استایل به دست خواهد آورد.

 

Cannot connect to Ginger Check your internet connection
or reload the browser
Disable in this text fieldEditEdit in Ginger

 

Edit in Ginger

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.