چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

بیرانوند: 3 گل به عراق؟ این تازه شروع طوفان تیم ملی است

بیرانوند: 3 گل به عراق؟ این تازه شروع طوفان تیم ملی است

علیرضا بیرانوند در شرایطی در بازی با عراق چهل و ششمین بازی ملی‌اش را تجربه کرد که موفق شد برای بیست و هشتمین بار در بازی‌های ملی کلین شیت کند.

به گزارش ایران ورزشی  و به نقل از خبرورزشی، دروازه بان شماره یک تیم ملی کشورمان حالا یکی از با تجربه‌های ایران به شمار می‌رود. بیرانوند در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بهترین گلر آسیا و یکی از برترین‌های این رقابت‌ها در سراسر دنیا بود که بیشترین کلین شیت را نیز از خود به جای گذاشت. حالا این گلر لژیونر در دو بازی گذشته تیم ملی در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر برابر سوریه و عراق دروازه خودش را بسته نگه داشته است.

گفت‌وگوی خبرورزشی با علیرضا بیرانوند بعد از پیروزی درخشان و ۳ بر صفر تیم ملی ایران برابر عراق را در زیر بخوانید:

زدن ۳ گل به تیم ملی عراق از آن نتایجی بود که اگر از متعصب ترین هواداران تیم ایران هم می پرسیدید شاید آن را پیش بینی نمی کردند. خود شما ملی پوشان چطور؟

این تازه شروع طوفان تیم ملی ایران در این رقابت‌هاست اما هنوز چیزی تمام نشده است. ما ۸ بازی سنگین و سخت دیگر در پیش داریم و باید با تمرکز کامل و همین روند ادامه بدهیم.
جواب سئوال ما را ندادی؟! منظورم این بود که پیش بینی چنین نتیجه ای را می کردی؟

من همیشه واقعیت را گفته ام. شاید پیش بینی ۳ گل را نمی کردم اما می دانستم با اختلاف یک یا دو گل برنده می شویم. ما در این بازی به فوتبال آسیا نشان دادیم چقدر عالی هستیم. واقعا این نتیجه برابر عراق یکی از قدرت های آسیا باعث افتخار و نشان دهنده قدرت فوتبال ایران است.
تو الان یکی از با تجربه های تیم ملی ما محسوب می شوی. شاید یک نگرانی این باشد که کسب این نتیجه ممکن است باعث غرور ملی پوشان ما در دیدارهای آینده شود؟

شما در رفتار کدام ملی پوش غرور دیدید؟ این بچه ها اغلب در اروپا بازی می کنند یا لژیونر هستند. از طرفی در بازی های زیادی از جام جهانی بگیرید تا جام ملت های آسیا و لیگ قهرمانان به میدان رفته اند. هرگز با یک برد بزرگ مغرور نشده و نخواهیم شد. هر چند کتمان نمی کنم این پیروزی مهم و ارزشمند می تواند اعتماد به نفس همه ما را بالا ببرد.
از رختکن تیم پس از این پیروزی بزرگ برابر عراق بگو؟

حال همه ما خوب بود. جو رختکن تیم ملی همیشه فوق العاده و این بار هم همین طور بود. خوشحال بودیم که باعث خوشحالی مردم کشورمان شدیم و این از هرچیزی مهم تر است.
دراگان اسکوچیچ چه گفت؟

از همه تشکر کرد. به هر حال همه بچه ها بازی بی نقصی انجام دادند و بسیار کم اشتباه بازی کردیم.
برگردیم به بازی و دقیقه ۴۷ که بلافاصله پس از شروع نیمه دوم از عراق گل خوردیم و این می توانست یک شوک بزرگ برای تیم ما باشد. توضیح می دهی؟

اصلا نیازی به VAR نبود و من همان لحظه متوجه آفساید بودن گل شدم. مهند علی مهاجم این تیم کاملا در موقعیت آفساید ضربه اش را زد. شما اگر دیده باشید من بلافاصله دستم را به نشانه آفساید بالا بردم و دیدم کمک داور هم پرچم زده است.
با این وجود عراقی ها اعتراض کرده و خواستار بازبینی ویدئویی شدند؟

به هر حال می خواستند تیری در تاریکی بیندازند اما مشخص بود اعتراض آنها بی فایده است.
گل زودهنگام علیرضا جهانبخش چقدر در کسب این نتیجه و برد شیرین ایران تأثیرگذار بود؟

علیرضا جهانبخش در بازی قبلی هم گل ارزشمندی زده بود و خیلی زود ما را جلو انداخت. وقتی تیمی در دقیقه ۲ گل می زند احتمال اینکه تیم مقابل بپاشد زیاد است. از طرفی هم این امکان وجود دارد تیم زننده گل ناخودآگاه عقب بکشد و فشار زیادی به خط دفاع خود وارد کند اما خدا را شکر بازیکنان تیم ایران بسیار منطقی و خوب بازی را ادامه دادند.
ببخشید یک مقدار سئوالات من پراکنده است اما به یکباره به ذهنم می رسد. چرا در این بازی پرتاب بلند انجام ندادی؟

شرایط برای پرتاب بلند توپ با دست پیش نیامد. ما خیلی زود از حریف جلو افتادیم و باید یک مقدار بازی را کنترل می کردیم. عجله کردن در این دیدار که جلو افتاده بودیم اشتباه بود. سعی کردم با استفاده از تجربه خودم کمی با طمأنینه شروع مجدد داشته باشم.
در حین بازی هم سردار آزمون مرتب از سعید عزت اللهی و احمد نوراللهی می خواست بدون عجله کار کرده و بازی را آرام کنند؟

به هر حال ما از حریف جلو بودیم و باید هوشمندانه بازی می کردیم. همان طور که در جواب سئوالات قبلی گفتم بازیکنان ما تجربه زیادی دارند و این کمک می کند راحت تر حریفان را پشت سربگذاریم.
اما پرتاب دست بلند تو در بازی با سوریه در بسیاری از رسانه های دنیا نیز بازتاب داشت. روزنامه آ.اس اسپانیا با انتشار فیلم این پرتاب، به وجد آمد و درباره این پرتاب نوشت «دروازه بانی که دست خارق العاده دارد دوباره ما را به وجد آورد.» نشریه «آس» اسپانیا با استفاده از لفظ «'bionic arm» برای تشبیه دست تو استفاده کرد. این اصطلاح برای افرادی استفاده می شوند که دست مصنوعی برقی دارند و با قدرت این دست می توانند کارهای خارق العاده کنند. نظری نداری؟

از توجه ویژه نشریه « آس» اسپانیا تشکر می کنم اما این یک استعداد ذاتی است که به خاطر آن خداوند را شکر می کنم. من بیشتر از این مسائل دوست دارم دروازه بان مفیدی برای تیم خودم باشم.
واقعا این تعاریف تو را به وجد نمی آورد؟

دروغ نمی گویم و از دیدن یا شنیدن این اخبار خوشحال می شوم اما یک غرور ملی هم من را فرا می گیرد. اینکه توانسته ام زیر پرچم کشورم ایران یک کار مفیدی انجام داده باشم. اگر لازم باشد با پرتاب های دست خودم سعی می کنم به تیم کمک کنم و برخی اوقات هم مثل بازی با عراق و باز بر اساس تاکتیک تیمی اصلا توپ را بلند پرتاب نمی کنم.
در پایان بازی قبلی با سوریه یک اتفاق جالب دیگر هم رقم زدی.

چه اتفاقی؟!
در پایان آن دیدار در حالی که بازیکنان تیم ملی سوریه مغموم در حال رفتن به رختکن بودند تو شادمان از ثبت یک کلین شیت دیگر با پریدن روی کول ابراهیم میرزاپور خوشحالی خود را نشان دادی! توضیحی می دهی؟

به هر حال اولین بازی در هر تورنمنتی اهمیت زیادی دارد. تیم ها هنوز گرم نشده اند و یک شروع خوب همراه با پیروزی می تواند خیلی در آینده به تیم کمک کند. من هم از یک طرف به خاطر برد خوشحال بودم و هم اینکه تیم خودم گل نخورده است. از طرفی آقای ابراهیم میرزاپور همشهری و همزبان من است و یک الگو برای خیلی ها از جمله خودم در لرستان و خرم آباد بوده است. آن شادی یک نوع قدردانی و تقسیم خوشحالی با او بود.
تو در دوره گذشته مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بیشترین تعداد کلین شیت را داشتی. این بار هم می خواهی رکورد بزنی؟

من کلین شیت هایم را نمی شمارم و عادت به این کار ندارم. شاید این حرف من کلیشه ای باشد اما تکرار آن همیشه لازم است. وقتی یک تیم گل می زند یا گل نمی خورد همه بازیکنان درآن دخیل هستند. ما سازماندهی دفاعی خوبی داریم که گل نمی خوریم و یک گلر هرگز نمی تواند بدون کمک همبازیانش کلین شیت کند. شما می بینید از نوک حمله تا خط دفاع ما برای تصاحب توپ می جنگند و پرس می کنند تا جلوی حملات حریف را بگیرند. من هم امیدوارم با کمک همه همبازیانم بتوانم در دیدارهای آینده هم دروازه تیم ملی را بسته نگه داشته و برنده از زمین خارج شویم.
بعد از سوت پایان بازی با عراق دوباره محمد حسین کنعانی زادگان سمت تو آمد و اولین نفر دیده بوسی کرد و خسته نباشید گفت. کاری که در پایان دیدار با سوریه انجام داده بود. از قبل با هم هماهنگ می کنید؟

نه، این نشان دهنده رفاقت و دوستی نزد بازیکنان تیم ملی است. ما گروه خوب و صمیمی تشکیل دادیم. در تمرینات جو دوستانه ای حاکم است. رختکن تیم ما هم فوق العاده است و در زمین برای هم جان می دهیم و فداکاری می کنیم. حسین (کنعانی زادگان) هم دوست و همبازی خوب من است که مثل بقیه بچه ها با یکدیگر رابطه بسیار گرم و خوبی داریم.
این صمیمت مشهود چقدر به موفقیت و صعود تیم ملی کمک می کند؟

  شک نکنید کمک کرده و می کند. پس از بازی با سوریه فیلمی از رختکن ما منتشر شد و شما دیدید چه جو صمیمانه و خوبی داریم. همه متحد هستیم و برای یک هدف می جنگیم که آن هم صعود به جام جهانی قطر است.
به نظرت اصلی ترین رقیب ایران در این رقابت ها کدام تیم است؟

جواب سئوال شما شاید کره جنوبی باشد اما باور کنید دیگر تیم آسانی وجود ندارد. همه تیم هایی که به این مرحله رسیده اند بهترین های قاره آسیا هستند و می خواهند به جام جهانی صعود کنند. البته ما هم ایران هستیم و ثابت کردیم بی دلیل به همراه ژاپن در سید یک مسابقات مرحله نهایی انتخابی جام جهانی قاره آسیا قرار نگرفتیم. ما بهترین هستیم و می خواهیم این بهترین بودن را ثابت کنیم. مطمئن باشید هر چه از بازی ها بگذرد تیم ایران بهتر و هماهنگ تر بازی خواهد کرد.
در پایان حرف ناگفته ای نداری؟

ممنونم از شما و از همه مردم ایران تشکر می کنم. بعد از بازی با عراق پیام های زیبایی از ایران و ایرانی ها دریافت کردم که روحیه بخش و فوق العاده بود. از همه این عزیزان بابت حمایت ها و انرژی مثبتی که به ما می دهند ممنون هستم و امیدوارم این وحدت ملی فوتبالی و حمایت ها تا پایان رقابت ها و صعود قطعی تیم ایران به جام جهانی قطر ادامه داشته باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.