یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

اعصاب؛ اصلی ترین رقم زننده‌ی اتفاقات فوتبال

اعصاب؛ اصلی ترین رقم زننده‌ی اتفاقات فوتبال
یاسین معصومی
یاسین معصومی خبرنگار

خبرنگار: شما انقلابی عظیم در رژیم و تغذیه فوتبالیست های انگلستان انجام دادید. روانشناسی و ذهن آگاهی در حال حاضر روش جدیدی در سطح بالای فوتبال است. بنظر شما تغییر بزرگ بعدی که در فوتبال اتفاق می افتد چه خواهد بود؟

به گزارش ایران ورزشی؛خبرنگار انگلیسی در یکی از کنفرانس های آرسن ونگر از او پرسید: شما انقلابی عظیم در رژیم و تغذیه فوتبالیست های انگلستان انجام دادید. روانشناسی و ذهن آگاهی در حال حاضر روش جدیدی در سطح بالای فوتبال است. بنظر شما تغییر بزرگ بعدی که در فوتبال اتفاق می افتد چه خواهد بود؟

ونگر نیز در جواب خبرنگار گفت: «علوم اعصاب چرا که ما در آخر های راه پیشرفت سرعت فیزیکی قرار داریم؛ گام بعدی پیشرفت و بهبود سرعت تصمیم گیری، اجرا و هماهنگی خواهد بود. در طول ده سال گذشته سرعت و قدرت بازیکنان پیشرفت بسیار زیادی کرده است؛ اکنون ما بازیکنان پر سرعت را در همه جا میبینیم و قطعا گام بعدی افزایش سرعت مغز است.»

علوم اعصاب چیست؟

علوم اعصاب یا نوروساینس دانشی است که ساختار، عملکرد، ژنتیک و مکانیسم‌های سیستم عصبی مرکزی را مطالعه می‌کند. علوم اعصاب به درک ارتباط بین مباحث مختلف با مسائل عصب شناختی میپردازد.

علوم اعصاب چگونه میتواند به ارتقای فوتبال کمک کند و در فوتبال یک انقلاب ایجاد کند؟
خب علوم اعصاب میتواند به چگونگی درک محیط و دریافت کافی و منسجم اطلاعات کمک کند. با علوم اعصاب بازیکن میتواند از روش هایی برای درک بهتر دریافت اطلاعات و تنظیم حرکات بدنی خود استفاده کند و این امکان را به مربیان میدهد که اموزش های بهینه ای را برای بهبود تصمیم گیری و عملکرد ارائه دهند. ما میتوانیم از علوم اعصاب برای سریعتر یاد گرفتن استفاده کنیم. ارزیابی عصبی شناختی تجزیه و تحلیل جزئیات اساسی در مورد مغز هر بازیکن و نحوه عملکرد آن را امکان پذیر میکند. به واسطه علوم اعصاب، یک مغز خوب آموزش دیده دارای سرعت واکنش سریعتر و میدان دید بهتر است، که می تواند خطر آسیب را در زمین بازی و خارج از آن کاهش دهد.
تمرینات عصبی مناسب بر اساس ارزیابی شناختی میتواند خطرات اسیب دیدگی یک ورزشکار را بر اثر عدم تمرکز و توجه یا محدوده دید محدود را کاهش دهد؛ همچنین میتواند خطر مصدومیت هایی که ناشی از سرعت واکنش پایین میباشد را کاهش دهد. این کار با بهبود توجه و تمرکز و افزایش سرعت واکنش بدن صورت میگیرد.

سرعت پردازش سریعتر مغز به ورزشکاران حرفه ای اجازه می دهد تا فوراً به حرکت بازیکنان دیگر واکنش نشان دهند، تصمیمات بهتری در کوتاه ترین زمان در زمین بگیرند، اتفاقات بازی را با دیدن، شنیدن و درک همه چیز که با سرعت بسیار سریع اتفاق می افتد بهتر درک کنند.
همچنین علوم اعصاب میتواند موجب بهبود ظرفیت حافظه که نتیجه آن یادآوری بهتر و سریعتر اطلاعات، افزایش توانایی یادگیری و یادآوری مهارت های دیگر بازیکنان از طریق فیلم بازی، بهبود قدرت به خاطر سپردن حرکات بازیکنان حریف و بازیخوانی می شود. داشتن حافظه قوی تر عملکرد شناختی را بهبود می بخشد.  و به طور کلی، هرچه بهتر درک کنیم بهتر عمل میکنیم و عملکرد بهتری خواهیم داشت؛ و این همان هوش بازی نام دارد.
بهبود سرعت پردازش بصری نیز از مزایای استفاده از علوم اعصاب است. سرعت پردازش بصری معیاری است برای اینکه مغز چقدر سریع می تواند آنچه را که از طریق چشم می بیند پردازش کند. وقتی سرعت پردازش بصری یک ورزشکار بالا باشد، بازی در حرکت آهسته ظاهر می شود. پردازش بصری سریعتر امکان کمک بیشتر به هم تیمی ها، افزایش میانگین ضربات و افزایش دریافت پاس را فراهم می کند.
کاهش میزان اسیب پذیری و مصدومیت بازیکنان در برابر طیف وسیعی از عوامل روانی و فیزیولوژیکی منفی که بر عملکرد کوتاه مدت و بلند مدت آن ها  تأثیر می گذارد نیز از فواید استفاده از علوم اعصاب است.
علوم اعصاب منجر به مهار استرس و اضطراب در قبل و هنگام مسابقه میشود. وجود استرس و اضطراب باعث کاهش سرعت یادگیری میشود که علوم اعصاب با مقابله بر این عامل منفی منجر به افزایش یادگیری بازیکنان در روز های پیش از بازی میشود.
فوتبالیست های متعددی را ما میشناسیم که به دلیل استرس و جو محیطی نتوانستند عملکردی که باید و شاید ارائه میکردند را ارائه بدهند و تحت تاثیر محیط عملکرد ضعیفی از خودشان نشان داده اند. حتی بازیکنانی بودند که به دلیل جو ورزشگاه توان بازی کردند را نداشتند که میشود به تیمو ورنر در بازی مقابل بشیکتاش اشاره کرد که به دلیل جو ورزشگاه تیم حریف توان ادامه بازی را نداشت و تعویض شد. با کمک علوم اعصاب در اینده این اتفاقات جز اتفاقات بسیار نادر فوتبالی خواهد بود.
در اینده ما شاهد این خواهیم بود که حجم زیادی از بازیکنان اطلاعات وسیعی را از بدن حریف قبل از ارسال توپ دریافت کنند و از توانایی پیش بینی اولیه برخوردار شوند و بتوانند برای اقدامات بعدی از پیش آماده باشند و تصمیم گیری لازم را انجام دهند. افزایش سرعت و توانایی تشخیص الگو و ساختار بازی حریف، اسکن و جمع آوری سریع اطلاعات کلیدی به بازیکنان قدرت بازی خوانی و پیش بینی را میدهد.
به واسطه علوم اعصاب میتوان از اضافه بار داده جلوگیری کرد و اطلاعات را به بهینه ترین شکل به بازیکنان منتقل کرد. در عصری که اکثر ورزشکاران حرفه ای با حجم زیادی از داده های دستگاه های با تکنولوژی بالا بمباران می شوند، داده های جمع آوری شده به گونه ای تنظیم و جمع آوری می شوند که هضم آنها آسان است.
آیا فینال 2014 جام جهانی را به خاطر دارید؟ آن گل استثنایی ماریو گوتزه به آرژانتین که موجب قهرمانی آلمان شد.
اما ارتباط این گل با علوم اعصاب چیست؟
مهارتی که ماریو گوتزه در این گل به خرج داد به واسطه تمرینات او با Footbonaut بود. Footbonaut که به آن قفس رباتیک نیز میگویند یک ماشین تمرین فوتبال است که منجر به افزایش دقت، سرعت و مهارت بازیکن میشود. این ماشین توپ ها را با سرعت 60 تا 100 کیلومتر در ساعت به طرف بازیکن شلیک میکند. بسیاری از افراد Footbonaut را یکی از عوامل قهرمانی آلمان میدانند. در جهان تنها دو باشگاه دارای Footbonaut میباشد. بوروسیا دورتموند به عنوان اولین باشگاه استفاده کننده از این تکنولوژی اکادمی خود را در تمام رده های سنی مجهز به این دستگاه کرده است و بعد از آن هوفنهایم از این دستگاه در تمرینات روزانه خودش استفاده میکند. دستگاهی که به وضوح توانسته تاثیر خود را بر روی بازیکنان بگذارد.
فوتبال به واسطه علوم اعصاب سریعتر می شود. در سال 2006 ، زمانی که آلمان در جام جهانی سوم شد، بازیکنان آنها به طور متوسط 2.9 ثانیه روی توپ وقت میگذاشتند. تا سال 2014 ، هنگامی که آنها قهرمان جام جهانی شدند، این میزان به 0.9 ثانیه کاهش یافته بود. تصمیم گیری سریع مهمتر از هر زمانی در طول تاریخ فوتبال است. در یک مطالعه فوتبالیست ها به دو گروه تقسیم شدند. نیمی تمرینات عادی را انجام دادند، نیمی دیگر تحت تمرین هایی با کمک علوم اعصاب تمرین کردند. گروهی که با کمک علوم اعصاب تمرین نمودند 15 درصد بهبود در تصمیم گیری در زمین مسابقه را داشتند.
علوم اعصاب در جای جای زمین، ریز ترین نکات تاکتیکی و مهم ترین اصول تاکتیک مربیان، پرتاب اوت تا زدن پنالتی به کار می آید و فوتبال را ارتقا میدهد.
در نظر بگیرید در یک ضربه پنالتی مهاجم دقیقا میداند که توپ را به کدام قسمت دروازه شوت کند. به دلیل بالا بودن سرعت تصمیم گیری میتواند به سرعت پس از دریافت اطلاعات بیشتر جهت توپ را به صورت صحیح عوض کند و توپ را تبدیل به گل کند؛ یا یک دروازه بان میتواند با آنالیز بهتر و پیش بینی اولیه بهبود یافته تر از گذشته از حرکات بدن بازیکن به جهت مناسب بپرد و توپ را دریافت کند.
تاثیر علوم اعصاب در فوتبال به همینجا محدود نمیشود. مدتی میشود که استعدادیابی پیشرفت های بسیار زیادی کرده است و مدرن شده است. علوم اعصاب در استعدادیابی نیز قرار است ورود کند. در دنیای مدرن، تیم هایی که از ارزیابی های شناختی پیشرفته برای جذب بهترین استعدادها و بهینه سازی توانایی های ورزشی استفاده می کنند، به طور قابل توجهی آمادگی بیشتری برای پیروزی دارند. ارزیابی عصب شناختی به عنوان یک ابزار کمکی به استعدادیابان این امکان را می دهد تا با استفاده از روشهای بهینه به درون مغز نگاه کنند و عملکردهای شناختی و سرعت پردازش افراد را از نظر کیفی اندازه گیری کنند. و سنجش دقیق تری از مقایسه افراد با یکدیگر داشته باشند. شناسایی و جذب استعدادهای جدید، بهبود استعدادهای موجود به وسیله علوم اعصاب قرار است به طور دقیق تر، کارآمد تر و بهینه تر صورت بگیرد.
همچنین ما باید اشاره کنیم به اینکه قرار است در آینده مدت زمان در اوج ماندن بازیکنان مسن بیشتر شود. اگر به طور میانگین بازیکنان در سن 32 سالگی بازنشست میشوند این مدت قرار است بیشتر شود. فوتبال هوشمند یک سیستم آموزشی است که از انچه که میتوان در زمین فوتبال انجام داد فراتر می رود. این روش بر اساس شکل پذیری مغز است و هدف آن تربیت بازیکنان باهوش تر و خلاق تر است.

اما این آینده ای که ما این همه از آن صحبت کردیم دقیقا چه زمانی است؟

دیوید باخ دانشمند و عضو ارشد تیم اپتیوس که به طور تخصصی به پیوند علوم اعصاب و ورزش میپردازد می گوید: ما در حال حاضر در جایی هستیم که ورزشکاران برجسته و تیم های پیشرو شروع به آزمایش عملکرد عصبی کرده اند و آنها کاملاً متوجه شده اند که سرمایه گذاری آنها در حال بازگشت است. او پیش بینی می کند که عملکرد عصبی به زودی جزء مهمی در برنامه های آموزشی برای همه سازمان های حرفه ای و ورزشی خواهد بود.
باخ قاطعانه میگوید: اجازه دهید که بگویم در 36 ماه آینده، رقابت بدون ترکیب عصب شناسی غیرممکن است. بنابراین شما شاهد پذیرش زودهنگام آن خواهید بود، می بینید که از علوم اعصاب حمایت می شود و طی 36 ماه تیم هایی که این کار را انجام نمی دهند، به طور مداوم بازنده خواهند بود، زیرا رقابت بدون ترکیب عصب شناسی به این معناست که شما نمیخواهید رقابت کنید.
بگذارید از روی دیگر حضور علوم اعصاب به فوتبال نیز سخن بگوییم.
با توجه به شرایط اجتماعی اقتصادی که در اکثر کشور های اسیایی و امریکای جنوبی وجود دارد میتوان پیشبینی کرد که به این زودی ها از علوم اعصاب در فوتبالشان استفاده نکنند. این به این معناست که قرار است اختلاف تیم های اروپایی با تیم های امریکای جنوبی بیشتر شود. شما باید بازیکنان خود را به اروپا بفرستید تا زیر نظر مدرن ترین امکانات تمرین ببینند و این به این معناست که به خودی خودی شما اقدام به تضعیف لیگ داخلی خودتان کردید. بازیکنانی که اموزش مدرن ندیدند در برابر بازیکنانی که به صورت مدرن و اصولی اموزش دیدند عقب تر هستند. حتی اگر بازیکنان شما در اروپا تمرین ببینند باز کافی نیست. در نهایت شما همچنان عقب تر از اروپایی ها خواهید بود. با توجه به اطلاعات کنونی میتوان حدس زد که در جام جهانی های آینده قهرمانان از کدام قاره خواهند بود. و اکنون شما حدس بزنید که اوضاع در تیم های باشگاهی به چه نحو است و چه اتفاقی برای تیم های متوسط و درجه دو خواهد افتاد؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.