سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

محمدرضا زنوزی: ادعا نکردیم پرهوادارترین تیم آسیا هستیم

محمدرضا زنوزی: ادعا نکردیم پرهوادارترین تیم آسیا هستیم

مالک باشگاه تراکتور می گوید در فوتبال ما بخش خصوصی در مقابل بخش دولتی که پول‌های بی‌حساب و کتاب پرداخت می کند محکوم به شکست است.

به گزارش ایران ورزشی، محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتور در گفتگو با با برنامه از فوتبال چه خبر رادیو ورزش درباره وضعیت باشگاه تراکتور اظهار داشت:

با توجه به اینکه پنجره نقل و انتقالات ما بسته بود، نتوانستیم بازیکن جدید جذب کنیم. دلیل این موضوع هم استوکس بود که جوابگوی ما نبود تا پولش را بگیرد. طی روزهای آتی پول او را یا به حسابش می‌زنیم یا از طریق فیفا پولش را خواهیم داد تا پنجره باز شود.
* بخش خصوصی در مقابل بخش دولتی که پول بی‌حساب و کتاب پرداخت می‌کند محکوم به شکست است

وی ادامه داد:

باید عامل مشکلات تراکتور را پیدا کنیم. فرض کنیم من اینجا مقصر هستم، اما چرا بخش‌های خصوصی دیگر موفق نشدند؟ آیا آنها می‌توانستند موفق باشند؟ هیچ موقع هیچ بخش خصوصی نمی‌تواند با بخش‌های دولتی رقابت کند. بخش خصوصی محکوم به شکست است، چون در تیم‌های دولتی پول‌های بی‌حساب و کتاب پرداخت می‌شود، بدون اینکه آنالیز و بررسی کنند.
* در باشگاه‌های صنعتی حساب و کتاب وجود ندارد

مالک باشگاه تراکتور تصریح کرد:

با این شرایط مانده و ایستاده‌ام. بقیه چرا نتوانستند با بخش دولتی رقابت کنند؟ امیدوار بودیم که اجازه ندهند به این شکل قیمت‌ها رشد کند. در باشگاه‌های صنعتی حساب و کتابی وجود ندارد و مشخص نیست که این پول‌ها بازگشت و عایدی دارد یا خیر. مگر بخش خصوصی می‌تواند با این باشگاه‌ها رقابت کند؟ برخی‌ها معتقدند که کرونا مشکلاتی برای ما به وجود آورده اما این طور نیست. سازمان بازرسی کل کشور به موضوع قراردادهای بازیکنان ورود کرد‌، اما آیا اتفاقی افتاد؟
* رشد قیمت ارز سبب شد بدهی‌های تراکتور این شکلی به نظر بیاید

زنوزی ادامه داد:

با 450 هزار دلار بازیکن خارجی آوردم، اما آن موقع دلار چهار هزار تومان بود. بازیکنی مثل استوکس در مقابل بازیکنان ایرانی گران نبود. الان قیمت بازیکن ایرانی سه برابر بازیکن خارجی بالا رفته است. پیش‌بینی نکرده بودیم که قیمت دلار تا این حد رشد می‌کند و به 26 هزار تومان می‌رسد. رشد قیمت ارز بود که باعث شد بدهی‌ها به این شکل به نظر بیاید.
* در پرونده کنستانت مقصر بودم

وی عنوان کرد:

شاید یکی، دو اشتباه مانند کنستانت داشتیم که مقصر آن هم من بودم. احتمال نمی‌دادم که او نتواند بازی کند، چون بازیکن بزرگی بود و بدون تست پزشکی با او قرارداد بستیم. بقیه بازیکنان اما بازیکنان خوبی بودند. در مورد سایر نفرات فکر می‎‌کردیم توجیه اقتصادی داشته باشد. این بازیکنان را با سایر بازیکنان خارجی که در لیگ ایران بازی می‎‌کردند، مقایسه کنید که کیفیت‌شان چقدر با آنها فرق داشتند.
* تراکتور را از رتبه دوازدهمی تحویل گرفتیم و قهرمان جام حذفی شدیم

مالک باشگاه تراکتور افزود:

وقتی اتفاقی می‌افتد، هم من و هم مدیران عامل باشگاه مقصر هستند. برخی سرمربیان را هواداران فشار آوردند و رفتند، اما با تمامی این تفاسیر، تراکتور را از جایگاه دوازدهمی تحویل گرفتیم اما در زمان ما تراکتور تک رقمی بود و قهرمان جام حذفی شد. با این حال، کارنامه خوبی بوده اما من و هواداران از این جایگاه راضی نیستیم. باید در جایگاه‌های بهتری قرار می گرفتیم. توانستیم جایگاه خوبی در جدول پیدا کنیم. در نیم فصل دوم سال گذشته، با بازیکنان جوان یک امتیاز بیشتر از نیم فصل اول گرفتیم. این فوتبال است، اما این را قبول می‌کنم که جایگاه تراکتور برای ما قابل قبول نیست.
* بخشی از تغییرات تراکتور به خاطر فشار هواداران بود اما تقصیرات را گردن می‌گیرم

زنوزی اشاره کرد:

بخشی از تغییرات را هواداران فشار آوردند. یک سری مشکلات مدیریتی هم بود که اینها را پای من بنویسید. قبول دارم یک سری کاستی‌هایی از سوی مربیان بوده است. بخش خصوصی هستیم و به خاطر پیشرفت‌مان اگر مقصر باشیم، آن را گردن می‌گیریم.
* امکان ندارد یک مدیرعامل در ایران در همه زمینه ها خبره باشد

وی ادامه داد:‌

یک مدیرعامل به من معرفی کنید که هم در حوزه ورزش و هم در مسائل اقتصادی و فرهنگی خُبره باشد. ما باید تمامی جوانب را بررسی کنیم. در باشگاه‌های دولتی، مدیرانی انتخاب می‌کنند و سپس برای حضور اسپانسر در آنجا از بالا دستور می‌آید. باید مدیری روی کار باشد که هم در حوزه اقتصاد و هم در حوزه ورزش، شخصاً کارها را پیش ببرد. امکان ندارد چنین شخصی در ایران پیدا شود.
* آیا برای اسپانسری تراکتور هم کسی زنگ می زند با عنوان اقتصادی قرارداد 150 میلیاردی ببندد؟

مالک باشگاه تراکتور افزود:

از یک طرف، باشگاه‌های دولتی هستند که هزینه‌های آنچنانی انجام می‌دهند. آنها برای‌شان فرقی ندارد که از دولت یا صداوسیما پول بگیرند. برای‌شان هم مهم نیست که کسب درآمد می‌کنند یا خیر. صداوسیما که پول نمی‌دهد و برای باشگاه‌های دولتی فرقی ندارد. برای بخش خصوصی چنین امکانی وجود ندارد. آیا برای اسپانسری تراکتور هم کسی زنگ می‌زند که فلان شرکت، قرارداد 150 میلیاردی با عنوان اقتصادی ببندد؟
* نه از پول شرکت اسپانسر خبری شد نه از مدیری که این شرکت را آورد

وی ادامه داد:

مدیری در باشگاه منصوب کردیم که این مدیر برای بازی‌های باقی مانده، شرکت هافمن را به عنوان اسپانسر به باشگاه آورد که لوگوی این شرکت را بر روی پیراهن‌های ما درج کردند، اما نه از پول خبری شد، نه از مدیر.
* ادعا نکردیم تراکتور پرهوادارترین تیم آسیا است

زنوزی اضافه کرد:

پرهوادارترین تیم آسیا ادعای ما نیست، بلکه این امر در نظرسنجی سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا اثبات شده است.
* مشکل ما دخالت‌هایی است که از اسم تراکتور در آن استفاده می‌کنند

مالک باشگاه تراکتور ادامه داد:

یک مدیر آوردیم که ادعا کرده کار اقتصادی و ورزشی انجام می‌دهد، اما این اتفاق رخ نداد. 3-2 سال است در فضای مجازی مشکل داریم. مشکل ما، یک سری دخالت‌هایی است که از اسم تراکتور در آن استفاده می‌کنند.
* نماینده محروم‌ترین شهر کشور با نام تراکتور موج سواری می‌کند

وی در گفت و گو با برنامه افزود:

یک نماینده‌ای که شهر خودش محروم ترین شهر کشور است، از نام و برند تراکتور استفاده و با آن موج سواری می‌کند. نمی‌دانم او می‌خواهد چه بگوید. آذربایجان نمایندگان بزرگی دارد، اما وقتی این مسائل را می‌بینم، ناراحت می‌شوم.
* شرکت ملی مس می‌گوید تراکتور را نمی‌خواهم اما نماینده مجلس با برخی ارتباطات مرا تهدید می‌کند

مالک باشگاه تراکتور در ادامه خاطر نشان کرد:

شرکت ملی مس می‌گوید «تراکتور را نمی‌خواهم» اما این نماینده می‌گوید که «مجبورند مالکیت تراکتور را قبول کنند» این در حالی است که شما اگر خواستگاری هم بروید، باید ابتدا درخواستی بدهید و بعداً اقدامات را انجام دهید. وقتی شرکت ملی مس درخواستی نداده و صراحتاً هم گفته که تراکتور را نمی‌خواهد، این نماینده با یک سری از افراد ارتباط برقرار کرده و بنده را تهدید هم می‌کنند.
* مگر می‌توان بدون رضایت مالک باشگاه سلب مالکیت کرد؟

زنوزی تصریح کرد:

این آقا گفته که «از زنوزی سلب مالکیت می‌کنیم.» متاسفانه در کشور ما مدرک گرایی رواج پیدا کرده، اما کاش به جای اینکه مدرک گرایی در کشور رایج شود و بگوییم دکتر یا مهندس هستم، دیپلم داشتیم اما با سواد بودیم. سلب مالکیت مگر می تواند بدون رضایت مالک حاصل شود؟ مگر اینکه مصادره شود، این اتفاقی است که می‌تواند رخ بدهد.
* گردن من مقابل نظام از مو باریک تر است

وی افزود:

با استاندار و مسئولان استان صحبت کردم که آنها گفتند از این موضوع خبر ندارند. این طور نیست که با یک سری افراد جلسه برگزار کنند و یک نفر را تهدید کنید یا برخی افراد را به این طرف و آن طرف بفرستید. مخالف واگذاری نیستم، اما این تیم را از حاکمیت خریده‌ام. جلوی نظام گردن من از مو باریک‌تر است، چون ایرانی هستم و نظام و کشورم را دوست دارم، اما اینکه تهدیدهای آنچنانی بکند را برنمی‌تابم.
* قانون گذار متوجه قوانین نشود، چه کسی متوجه شود؟

مالک باشگاه تراکتور تصریح کرد:

با واگذاری مخالف نیستم و بیشتر از هر کسی دوست دارم که تراکتور ارتقا پیدا کند. این آقا امروز از سلب مالکیت صحبت کرده، آیا فردا هم به بازیکن می‌‎گوید که از شما سلب بازیگری می‌کنم؟ شما در جمهوری اسلامی نماینده مجلس و قانون گذار هستید. شما قوانین را متوجه نشوید، پس چه کسی متوجه شود؟
* شرایط فعلی طوری است انگار برای تلویزیون برنامه می‌سازم اما هزینه‌اش را شخصا پرداخت می‌کنم

زنوزی توضیح داد:

  رادیو و تلویزیون وقتی یک سریال می‌سازد، برای آن هزینه می‌کند و به کارگردان، بازیگر، عوامل دیگر و حتی تجهیزات هزینه پرداخت می‌کند. به باشگاه‌های دولتی کار ندارم که از جیب دولت هزینه می‌کنند، در بخش خصوصی، کارگردان من سرمربی است و بازیگران هم، بازیکنانم. شرایط فعلی طوری هست که انگار من برای تلویزیون برنامه می‌سازم، اما هزینه آن را شخصا تقبل می‌کنم.
* برای فروش یا واگذاری تراکتور باید آن را به اوج برسانم

وی عنوان کرد:

به هواداران می‌گویم که پنجره نقل و انتقالات تراکتور در 10 روز آینده باز و بازیکنان خوبی جذب خواهد شد. این را هم بگویم که هیچ کس بر سر سرمایه خودش نمی‌زند. حتی اگر بخواهم تراکتور را هم بفروشم یا واگذار کنم، باید این باشگاه را به اوج رسانده و بعد این کار را انجام بدهم. هر کس می‌گوید که می‌خواهم این باشگاه را خراب کرده و سپس واگذار کنم، دروغ است.  وقتی بخواهید خانه خود را هم بفروشید، دستی به سر و روی خانه می‌کشید تا آن را گران‌تر بفروشید، نه اینکه کلنگ بزنید و بعد بفروشید. تراکتوری هستم و به تراکتور علاقه و عشق دارم، نمی‌گذارم این باشگاه تنزل کند. مالکیت این باشگاه با من است و  اگر هم آن را بفروشم، در اوج این کار را انجام خواهم داد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.