دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

افشین قطبی: حضور هاشمیان و باقری در تیم ملی، زیرکی اسکوچیچ بود

افشین قطبی: حضور هاشمیان و باقری در تیم ملی، زیرکی اسکوچیچ بود

افشین قطبی در گفتگو با محمد زارعی خبرنگار همشهری درباره تیم ملی ایران تحت هدایت اسکوچیچ صحبت کرد

به گزارش ایران ورزشی، افشین قطبی مشکلات مالی را دلیل اصلی جدایی‌ اش از تیم چینی عنوان کرد و همچنین اعلام کرد بی میل به مربیگری در ایران نیست.

گفتگوی کامل افشین قطبی را می خوانید:

چطور شد با باشگاه کانگژوی چین قطع همکاری کردید آن هم درحالی‌ که خودتان این تیم را به لیگ یک آورده بودید.

در مورد قطع همکاری با کانگژو باید بگویم من این تیم را از لیگ ۲ به لیگ یک چین آوردم. با مدیران تیم هم رابطه خیلی خوبی داشتم اما وقتی تیمی از لیگ ۲ به لیگ لیگ صعود می‌کند باید تقویت شود و بازیکن جدید بگیرد اما آنها (مدیران کانگژو) نمی‌خواستند پول خرج کنند. تیم با بی‌ پولی رو به‌ رو شد و فشار روی بازیکنان نتایج ضعیف تیم را رقم زد.
پس به نوعی استارت قطع همکاری شما از اینجا کلید خورد.

می‌ خواستیم ادامه دهیم اما نشد. مالک باشگاه سعی کرد با عوض کردن محل این تیم شبیه اینکه مثلا پرسپولیس از تهران به اصفهان برود، مشکلات را حل کند. او ما را به یک ایالت دیگری برد که شهردار آنجا که مقام عالی آن شهر محسوب می‌شد، قول داده بود حتما کمک مالی کند اما متأسفانه این مقام هم عوض شد و دیگر به هیچ وجه نمی‌شد کاری کرد. چندین بار با مالک و مدیرعامل باشگاه جلسه گذاشتم که پول بازیکنان را بدهید اما این اتفاق رخ نداد. آنها 4 ماه بود که پول نگرفته بودند. نهایتا کار به اینجا کشید که گفتند ما الان پول نداریم. درضمن به‌ خاطر بازی‌ های تیم ملی آنها ۳‌ماه لیگ‌ شان را تعطیل کرده بودند. من همه اینها را به بازیکنان گفتم. به هرحال آنها برای امور زندگی خود و خانواده‌ شان نیاز به پول داشتند. من هم دیدم جو تیم خیلی خراب است دوباره جلسه گذاشتم و نهایتا مجبور شدم به این دلایل قطع همکاری کنم. خیلی هم دوستانه با هم قطع همکاری کردیم و جدا شدیم چراکه عملکردم در این تیم اصلا بد نبود.
این حرف‌ تان خیلی عجیب است. مگر باشگاه‌های چینی هم مثل باشگاه‌ های ایرانی بد قول هستند؟

در مورد باشگاه‌های چینی اصولا نمی‌توانم بگویم بد قول هستند اما همه‌ چیز را در پول می‌ بینند و پول‌هایی که سرمایه‌ گذاری می‌کنند باید برگردد. در این شرایط اگر پول برنگردد خیلی ساده قید برنامه‌های بلندمدت تیم را می‌زنند.
با وجود کرونا چطور توانستید در چین کار کنید؟

کرونا در آن شهری که من بودم کنترل شده بود و مشکلی نبود. هرچند بخشی از همین تعطیلی‌های لیگ به‌خاطر کرونا هم اتفاق افتاد.
حالا برای آینده مربیگری‌تان چه تصمیمی دارید؟

الان در حال مذاکره با یک‌باشگاه دیگر چینی هستم. البته یک تیم ژاپنی هم وقتی شنید با تیم کانگژو قطع همکاری کردم، از طریق ایجنتم در این کشور برایم پیام فرستاد. با این حال باید ببینیم خدا چه می‌خواهد.
از ایران پیشنهادی نداشتید و اینکه خودتان دوست ندارید در ایران به مربیگری ادامه دهید؟

البته که هر مربی‌ ای دوست دارد در وطن خودش کار کند. من هم برای کار مربیگری نمی‌توانم بگویم اولویتم صد در صد ایران است ولی بی‌ میل نیستم در ایران مربیگری کنم. چند وقت پیش مذاکراتی از طریق مدیربرنامه‌هایم برای آمدن به ایران صورت گرفت اما این مذاکرات نتایج مثبتی به همراه نداشت.
شایعه شد قبل از آمدن اسکوچیچ صحبتی هم برای بازگشت به تیم ملی با شما انجام شد. این موضوع را تأیید می‌کنید؟

نه با من در این مورد مذاکره‌ای نکرده بودند.
تیم ملی نتایج خوبی در بازی‌های اخیر گرفته، در این خصوص هم صحبت می‌کنید؟

در مورد تیم ملی ایران باید بگویم این تیم بهترین بازیکنان چند سال قبل و بعد فوتبال ایران را در اختیار دارد. شما ببینید 3 فوروارد تیم یعنی طارمی، آزمون و پشت سر آنها جهانبخش. اصلا این 3 نفر برای هر تیمی در آسیا غیرقابل کنترل هستند. یا درون دروازه بیرانوند است که با آن خط دفاعی بسیار خوب عملکردش بی‌نظیر است. برای همین من می‌ توانم بگویم خیلی راحت این تیم باید به جام جهانی برود و ان‌ شاءالله در جام جهانی هم از گروه خود صعود کند. این تیم ملی از لحاظ بازیکنان بسیار شایسته است. اغلب بازیکنان این تیم لژیونر هستند و سایر بازیکنان دیگر هم که در تیم‌های خودشان در لیگ ایران بازی می‌کنند، ستاره هستند اما در لیست نهایی تیم ملی تعدادشان خیلی کم است.
انگار خیلی به موفقیت این تیم ملی امیدوار هستید.

خیلی به این تیم امید دارم و امیدوارم با حمایت مردم تیم ملی با همین روند جلو برود. اعتقاد دارم حضور هاشمیان و باقری کنار ملی‌ پوشان بسیار فکر زیرکانه‌ای بوده که توسط سرمربی تیم ملی صورت گرفته است. ما در بازی دوم به عراق اجازه ندادیم کاری انجام دهد و این نکته مثبتی است.
حرف پایانی؟

آرزو می‌کنم اولا کرونا در ایران ریشه‌کن شود و دوم تماشاگران به استادیوم بیایند چون فوتبال بدون تماشاگر انگیزه را از بین می‌برد. خوشبختانه تیم ملی ما پر از انگیزه است و اگر بازی‌ها در ایران انجام شود و تماشاگران به ورزشگاه بیایند دیگر هیچ تیمی جلودار این تیم ملی نخواهد بود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.