چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

یک اشتباه گره بازی را باز کرد

عبور پرسپولیس از تله دوشنبه با تمرکز و تجربه

عبور پرسپولیس از تله دوشنبه با تمرکز و تجربه
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان خبرنگار

گل دقیقه 89 ترابی به استقلال تاجیکستان یادآور گل رونالدینیو با پیراهن برزیل به تیم ملی انگلیس در جام جهانی 2002 بود که هرگز مشخص نشد توپ را با هدف سانتر فرستاد یا می‌خواست دیوید سیمن را از 40 متری غافلگیر کند، ولی هرچه باشد همین گل کافی بود تا پرسپولیس از یک مانع سخت بگذرد و به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برسد.

به گزارش ایران ورزشی؛ گل دقیقه 89 ترابی به استقلال تاجیکستان یادآور گل رونالدینیو با پیراهن برزیل به تیم ملی انگلیس در جام جهانی 2002 بود که هرگز مشخص نشد توپ را با هدف سانتر فرستاد یا می‌خواست دیوید سیمن را از 40 متری غافلگیر کند، ولی هرچه باشد همین گل کافی بود تا پرسپولیس از یک مانع سخت بگذرد و به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برسد.
بازی در زمین قهرمان تاجیکستان، پدیده جدید فوتبال آسیا با حضور تماشاگران پرشور این تیم مطابق انتظار سخت بود. میزبان هرچند محتاطانه شروع کرد و با سپردن توپ به پرسپولیس عقب نشست، ولی تمام فضاها را بسته بود و بازیکنان این تیم در نبردهای میانه میدان با همه وجود می‌جنگیدند. مزیت دیگر تیم تاجیک علاوه بر میزبانی این بود که آنها در میانه لیگ هستند و کاملاً در شرایط مسابقه قرار دارند، ولی پرسپولیس مثل دو نماینده دیگر ایران مجبور شد با آمادگی محدودی به دوشنبه سفر کند.
گل‌محمدی برای هماهنگی بیشتر ترجیح داده بود تنها یکی از بازیکنان جدید را در ترکیب اصلی قرار دهد و رضا اسدی تنها تازه‌وارد ترکیب اصلی پرسپولیس بود. او و سرلک به تناوب در پست هافبک دفاعی بازی می‌کردند و با توجه به عقب‌نشینی حریف یکی از آنها به فاز حمله اضافه می‌شد. با این حال جای خالی نوراللهی که به بازی بین خطوط عادت داشت احساس می‌شد و در غیاب این بازیکن حملات پرسپولیس از عمق معمولاً بی‌نتیجه می‌ماند. در عوض عبور از کناره‌ها آسان‌تر بود و ترابی و عالیشاه با حمایت مدافعان کناری چپ و راست تلاش می‌کردند از این مناطق خط حمله را تغذیه کنند، ولی فشردگی مدافعان استقلال تاجیکستان اجازه نمی‌داد موقعیت‌های خطرناکی ساخته شود.
هرچند در پایان بازی مالکیت 68 درصدی توپ به نفع پرسپولیس ثبت شد، ولی اولین ضربه به چارچوب در دقیقه 78 ثبت شد که نشان می‌دهد میزبان به خوبی توانسته بود حملات تیم گل‌محمدی را کنترل کند. استقلال تاجیکستان حملات زیادی نداشت، ولی در چند مورد که توانست از خط میانی پرسپولیس عبور کند و به محوطه جریمه برسد، حامد لک را به واکنش وادار کرد. در این بازی بسته و فشرده هر دو تیم روی ضربات ایستگاهی هم حساب خاصی باز کرده بودند. استقلال در نیمه اول یک بار روی کرنر خطرساز شد و پرسپولیس در نیمه دوم با ضربه سر اسدی چیزی نمانده بود به گل برسد. دو تیم همچنین برای رسیدن به گل برتری منتظر اشتباه حریف بودند و در نهایت اشتباه دروازه‌بان استقلال روی سانتر خوب ترابی بود که قفل بازی را باز کرد و اجازه نداد کار به وقت اضافه برسد.
قبل از این گل یحیی با دو تعویض هجومی تلاش کرده بود مسیر گل زدن پرسپولیس را هموار کند. او در دقیقه 80 عبدی و عالیشاه را بیرون کشید و آل‌کثیر و پاکدل، دو مهاجم تازه‌نفس و پرتحرک را به زمین فرستاد. در ده دقیقه‌ منتهی به گل این دو با جابه‌جایی‌های‌شان تلاش می‌کردند در قلب دفاع حریف فضاسازی کنند و پرسپولیس در این دقایق فرصت خوبی به دست آورد که ضربه ترابی از روی خط برگشت داده شد.
بازی با استقلال تاجیکستان در این مقطع از فصل یک قرعه خطرناک برای پرسپولیس بود و اشتباه مقابل این حریف پرانگیزه می‌توانست گران تمام شود، ولی کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس با تجربه و تمرکز بالا توانستند از سد این حریف بگذرند. حالا آنها منتظر حریف مرحله یک چهارم نهایی هستند که ممکن است تیم قوی‌تری از استقلال تاجیکستان باشد، ولی پرسپولیس هم تا یک ماه دیگر قطعاً شرایط بهتری از نظر آمادگی بدنی و هماهنگی تیمی خواهد داشت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.