سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

از سلمانی و آقاسی تا نیک‌نفس و قاسمی‌نژاد

مردودی تازه‌واردها!

مردودی تازه‌واردها!

لیگ قهرمانان آسیا برای استقلال به پایان رسید اما بحث‌هایش ادامه‌دار خواهد بود و پیرامون دلایل شکست استقلال در این بازی تحلیل‌های بسیاری ارائه خواهد شد.

ایران ورزشی - لیگ قهرمانان آسیا برای استقلال به پایان رسید اما بحث‌هایش ادامه‌دار خواهد بود و پیرامون دلایل شکست استقلال در این بازی تحلیل‌های بسیاری ارائه خواهد شد.
شاید عملکرد نه‌چندان موفقیت‌آمیز در نقل‌و‌انتقالات از سوی مدیران استقلال به‌عنوان یکی از دلایل تکراری مطرح باشد اما نباید از کنار آنچه بازیکنان جدیدالورود به ترکیب استقلال رقم زدند نیز به‌سادگی عبور کرد.
چشم‌پوشی بر نمایش نه‌چندان مطلوب خریدهای جدید استقلال بدون شک استقلال را با مشکلات بزرگتری مواجه خواهد کرد و باید این موضوع به‌طور جدی از سوی کادر فنی استقلال پیگیری شود تا احتمالاً در وضعیت فنی این بازیکنان تغییراتی ایجاد شود، کما اینکه باور این است برخی از این بازیکنان که در شب بازی با الهلال نمایش ضعیفی داشتند می‌توانند در آینده با افزایش توان فنی و روانی خود، به بازیکنان شاخصی هم برای استقلال بدل شوند.
نمونه‌اش امین قاسمی‌نژاد که به‌رغم بازی سردرگمی که در دقایق حضورش در میدان ارائه کرد اما از ظرفیت مناسبی برای رسیدن به رشد برخوردار است و قابلیت به دوش کشیدن بار خط حمله استقلال را دارد. قاسمی‌نژاد که در میان بازیکنان جدید فرصت کمتری برای عرض اندام داشت در دقایقی که برای استقلال به میدان رفت نتوانست در نقش یک مهاجم منجی قد علم کند و تبدیل به تعویض طلایی فرهاد مجیدی شود. لحظه‌ای که ترکیب اصلی استقلال خوانده و روشن شد که به‌جای قاسمی‌نژاد قرار است خاقانی در ترکیب اصلی بازی کند، این ذهنیت جرقه زد که احتمالاً امین که با هیاهوی بسیاری به استقلال پیوست به یکی از تعویض‌های اثرگذار تبدیل خواهد شد اما هرگز چنین نبود و دقایقی که این مهاجم در ترکیب حضور داشت کاری از پیش نبرد. احتمالاً بخشی از این وضعیت می‌تواند ناشی از فشاری باشد که در آن دقایق به استقلال وارد آمده بود وگرنه این بازیکن نباید در آستانه 35سالگی از نظر تجربی کم و کاستی داشته باشد.
زبیر نیک‌نفس دیگر خرید جدید استقلال در ترکیب اصلی بود؛ بازیکنی که رفته بود تا جای خالی مسعود ریگی را پر کند. نیک‌نفس اما در نیمه اول با خطاهای مکرر بارها الهلال را در موقعیت ارسال توپ از پشت هجده‌قدم استقلال قرار داد و نتوانست سدی باشد در مقابل هافبک‌های قلدر الهلال. نیک‌نفس در اولین قدمگاه خود با پیراهن جدید مانند بازیکنانی جلوه کرد که فوت و فن بازی در تیم‌های بزرگ را نمی‌دانند اما احتمالاً او نیز در آینده وضعیت مطلوب‌تری را تجربه خواهد کرد چون در تیم فوتبال او مهره قابل‌تری بود و اگر بتواند همان کیفیت را هم در استقلال تکرار کند، احتمالاً وضعیت خط میانی استقلال با او بهتر خواهد بود. نیک‌نفس در استقلال این فصل رقیبی هم پیش روی خود نمی‌بیند که شاید این موضوع منجر به آرامش فکری بیشتر او برای رسیدن به آمادگی شود.
در کنار نیک‌نفس نیز عارف آقاسی را هرگز مدافع مطمئنی ندیدیم. این بازیکن در صحنه رقم خوردن گل دوم الهلال نیز واکنش مطلوبی نداشت و علاوه بر آن در اغلب موقعیت‌هایی که حریف ایجاد می‌کرد روی سرعت مهاجمان الهلال جا می‌ماند. بدون شک اگر آقاسی بخواهد به همین منوال ادامه دهد جایگاهش را در استقلال خیلی زود از دست خواهد داد. البته مجیدی در ادامه راه فرصت کافی را به این مدافع خواهد داد تا خودش را با فضای بازی در استقلال تطبیق دهد اما باید توجه داشت که پست آقاسی جایی است که نمی‌توان صبر آنچنانی برای ساخته شدن یک مدافع مطمئن داشت و او باید در اندک زمان باقی‌مانده تا شروع لیگ به هماهنگی ایده‌آل برسد.
در میان بازیکنان جدید اما عملکرد جعفر سلمانی نگران‌کننده‌تر از دیگران است؛ بازیکنی که در کمال شگفتی عضو تیم ملی هم هست. جعفر سلمانی در جدال دوشنبه‌شب مقابل الهلال به پست وینگر چپ منتقل شده بود و 62 دقیقه فرصت حضور در میدان را داشت که یک حرکت مفید در راستای ساختن موقعیت برای استقلال انجام نداد و بیکارترین بازیکن استقلال در فاز هجومی بود. سلمانی به‌حدی در آن پست بی‌تحرک بود که بعد از ورود بابک مرادی تغییرات به‌وضوح در شکل بازی استقلال نمایان شد. اینکه فرهاد مجیدی بر چه باورهایی اقدام به جذب این بازیکن کرده سؤالی است که باید در زمان مناسب پاسخش از سرمربی استقلال گرفته شود. البته شاید برای ارزیابی نهایی این بازیکن قدری نیاز به زمان باشد اما شکل حرکت سلمانی به‌گونه‌ای است که به نظر می‌رسد استقلال و شخص مجیدی در جذب این بازیکن دچار اشتباه بزرگی شده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.