پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

حریف شرق آسیا هم از پرسپولیس وحشت دارد

کرمانی مقدم: نباید به شجاع بر چسب بی‌تعصب و بی‌غیرت زد

کرمانی مقدم: نباید به شجاع بر چسب بی‌تعصب و بی‌غیرت زد

ناصر قراگزلو/مرتضی کرمانی مقدم هافبک - مهاجم سابق پرسپولیس و تیم ملی که خودش سابقه گلزنی در مسابقه نیمه نهایی جام در جام آسیا را در کارنامه‌اش دارد در خصوص شرایط  بازی فینال با توجه به شرایط خاص تیم محبوبش صحبت کرده. به همین بهانه با کرمانی مقدم در نزدیکی مسابقات لیگ بیستم و سایر موارد گفت و گویی داشتیم.


اولین سؤالمان به شرایط پرسپولیس در خط حمله این تیم برای شروع لیگ مربوط است .گفته می شد رمضانی هم به این بازی نمی رسد و روی نیمکت مهاجمی نیست.
- بالاخره گاهی اوقات چنین مواردی برای هر تیمی ممکن است پیش بیاید چه بسا که قبلاً هم کم پیش نیامده که پرسپولیس به دلیل هر مشکلی که بوده چندین بازیکنش را در اختیار نداشته اما به خاطر کار قوی کادر فنی و بازیکنان جایگزین که عالی شرایط را درک می‌کنند پرسپولیس توانست بهترین نتایج را با تمامی بازیکنانش کسب کند. شخصیت بالای قهرمانی نزد تمام بازیکنان پرسپولیس وجود دارد به همین دلیل خیلی پیش آمده که حتی بازیکنان جایگزین بهتر از بازیکنان اصلی کار کنند که نمونه بارزش هم همین مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بود که در قطر برگزار شد.در حال حاضر هم سرمربی پرسپولیس فقط عبدی را برای بازی با سایپا در اختبار دارد و او به نظر تنها مهاجم تخصصی پرسپولیس است اما بازیکنان دیگری نظیر امیری و چند باریکن دیگر در پرسپولیس هستند که در کنار عبدی و یا پشت سر این بازیکن بسته به سیستم سرمربی پرسپولیس می‌توانند بهترین کارآیی را مقابل سایپا ارائه دهند و اگر تمرینات و بازی‌های دوستانه به شکل خوبی ادامه داشته باشد که حتماً با وجود کادر فنی قوی پرسپولیس همینطور بوده پرسپولیس استارت قوی مقابل سایپا خواهد زد و به عنوان مدافع عنوان قهرمانی حتماً به برد و سه امتیاز مقابل سایپا دست خواهد یافت.

در خصوص مدیرعامل جدید پرسپولیس و حضور ابراهیم شکوری به عنوان معاونت ورزشی باشگاه چه نظری دارید؟
- وزارت ورزش متولی اصلی پرسپولیس است و مدیر جدید هم از وزارتخانه سمت مدیریت را بر عهده گرفته. به همین دلیل فکر می‌کنم مدیرعامل جدید با آشنایی کامل و دست پر مسئولیت جدید را تقبل کرده مدیری که در همان ابتدای راه با اقدام هوشمندانه‌اش یعنی انتصاب شکوری به عنوان معاونت ورزشی، بازوی قوی برای خودش انتخاب کرد. مدیری فوتبالی و ورزشی که حتماً می‌تواند با مدیریت جدید موارد خاص خصوصاً مشکلات مالی و سایر موارد را در موقعیت بسیار حساس پرسپولیس تا فینال آسیا به خوبی پیش ببرند و مدیریت کنند.


جدایی شجاع و محرومیت آل‌کثیر، امیری و پهلوان برای دیدار فینال آسیا نگران کننده نیست؟
- شجاع وزنه بزرگی برای خط  دفاع پرسپولیس بود که انصافاً عالی کار می‌کرد و پر کردن جای خالی‌اش هم برای فینال کمی سخت است اما با توجه به فاصله‌ای که تا فینال باقی مانده و قدرت رهبری فوق‌العاده کادر فنی و در رأس آنها یحیی گل‌محمدی من خیلی امیدوارم سرمربی پرسپولیس بهترین کارآیی را از خود نشان دهد چه بسا که قبلاً این کار را به خوبی در آسیا انجام داد و نشان داد خودش و سایر اعضای کادرش به همراه تیمی که ساخته مرد روزهای سخت و رقم زدن کارهای بزرگ هستند.


جالب است شما قبل از مسابقات آسیایی در قطر هم با وجود جدایی ترابی و علیپور و بیرانوند با قدرت حرف از کارآیی عالی بازیکنان جایگزین می‌زدید که همانطور هم شد.
- به نکته خوبی اشاره کردید. من یادم هست با خود شما مصاحبه کردم و گفتم احسان پهلوان جای ترابی را در آسیا پر خواهد کرد چون خودم در ذوب‌آهن در مقطعی مربی این هافبک توانا بودم و از او شناخت کافی دارم و دیدید چطور 7 بازیکن جایگزین بهترین کارآیی را از خودشان در مهم‌ترین عرصه مسابقات باشگاهی نشان دادند و درخشیدند و همه را مقهور قدرت پرسپولیس ساختند و با شایستگی فراوان به فینال رسیدند.


پرسپولیس می‌تواند طلسم قهرمان نشدن تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا را بشکند؟
- بازی با تیم‌های شرق آسیا به نسبت تیم‌های غرب کاملاً متفاوت است و شرایط خاص خودش را دارد اما پرسپولیس و تیمی که من دیدم قادر به کسب عنوان قهرمانی آسیا و ثبت اولین قهرمانی تیمی از کشورمان در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هست و می‌تواند طلسم شکنی کرده و قهرمان شود.


امیدوارید آل‌کثیر و امیری بخشیده شوند؟
- در حق آل‌کثیر واقعاً ظلم شد و حکم محرومیتش ناعادلانه بود به همین دلیل خیلی امیدوارم که حکم ملغی شود چه بسا که یکی از اخطارهای امیری هم بی‌دلیل به او داده شد و من خوشبینم که امیری هم مانند آل‌کثیر محرومیتش بخشیده شود.از سوی دیگر من می‌خواهم به نکته‌ای دیگر اشاره کنم و بگویم که نام پرسپولیس، چه در ایران و چه در آسیا آنقدر بزرگ بوده و هست که هر تیمی از رویارویی با آن وحشت داشته باشد نکته‌ای که حتماً گریبان حریف آسیایی پرسپولیس در فینال را هم خواهد گرفت.


در خصوص جدایی شجاع و نادری نظرات متفاوتی وجود دارد. به عنوان یک پیشکسوت پرسپولیس در این رابطه چه نظری دارید؟
- اول در مورد شجاع باید بگویم که نباید به شجاع انگ بی‌تعصبی زد. متأسفانه از سوی مدیریت وقت پرسپولیس به او بها داده نشد و او را مدیریت مجبور به جدایی ساخت و حالا بعد از چند سال بازی در پرسپولیس و کسب عناوین متعدد و انجام بازی‌های خیلی خوب نباید به او بر چسب بی‌تعصب زد چون او در چند سال حضورش ثابت کرد بازیکن بی‌غیرتی نیست. در مورد نادری اما معتقدم این بازیکن جوانی کرد. برای حرفم هم دلیل دارم ما حرف از فوتبال ایران می‌زنیم. در فوتبال ایران که بر پایه احساس قرار دارد تماشاگر نمی‌پسندد و قبول نمی‌کند که بازیکنی از تیم محبوبش به تیم رقیب بپیوندد. در اروپا بازیکنان شاید راحت از تیمی به تیم رقیب بپیوندند اما در فوتبال ما این امر تقبیح می‌شود به همین دلیل هم بوده اکثر بازیکنانی که از پرسپولیس جدا شده و به تیم رقیب رفتند موفق نبودند یا حداقل نتوانستند آن درخشش تیم قبلی را داشته باشند چون تا مدت‌ها باید فشار بسیار زیادی را به لحاظ روحی روانی تحمل کنند از همین رو معتقدم نادری اشتباه کرد و دل هواداران پرسپولیس را شکست.


در خصوص پرسپولیس و پیش‌بینی‌تان از مسابقات داخلی پیش رو و سه جام موجود چه نظری دارید. مضاف بر اینکه دربی را هم در هفته هشتم پیش رو داریم.
- در رابطه با دربی قطعاً یک هفته مانده با توجه به شرایط دو تیم در آن برهه زمانی بهتر می‌توان نظر داد هر چند با روحیه و شرایطی که من در بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس دیدم و از آنها سراغ دارم قاطعانه می‌گویم پرسپولیس بباز دربی نخواهد بود. پرسپولیس در لیگ هم شانس اول قهرمانی است و در جام حذفی هم از شانس زیادی برای قهرمانی این جام برخوردار است چه بسا که قبلاً با برانکو هم سابقه داشته در یک فصل پرسپولیس جام‌های داخلی را یکی پس از دیگری کسب کند. کار مهمی که معتقدم با یحیی هم پرسپولیس می‌تواند آن را تکرار کند.


هماهنگ شدن بازیکنان جدید پرسپولیس در آستانه مسابقات آسیایی در فاصله کم زمانی یکجورهایی شبیه معجزه بود. واقعاً در آن برهه چطور بازیکنان جدید با بازیکنان قبلی هماهنگ شدند؟
- هدایت خوب کادر فنی و شناختی که کادر فنی از توانایی بازیکنان جذب شده‌اش داشت در کنار پذیرش خوب بازیکنان قدیم و کمک‌شان به بازیکنان جدید و روحیه یکدلی موجب شد تیمی هماهنگ از پرسپولیس را شاهد باشیم و بازیکنان جدید هم به بهترین شکل ممکن در قالب کار تیمی بیشترین راندمان را داشته باشند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.