دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰

فرصت سوزی به سبک سایپا

مطرح شدن دوباره گزینه‌های تکراری

مطرح شدن دوباره گزینه‌های تکراری

ایران ورزشی- بعد از سقوط سایپا به لیگ یک اخبار ضد و نقیض زیادی درباره خرید امتیاز یک تیم برای بازگشت به لیگ برتر شنیده می‌شد اما وقتی هر دو تیم صعودکننده برنامه‌هایشان را برای حضوری قدرتمند در لیگ بیست و یکم آغاز کردند انتظار می‌رفت مسئولان باشگاه سایپا با انتخاب سرمربی جدید خیلی زود کارشان را برای حضوری قدرتمند در لیگ یک آغاز کنند. البته در همین راستا هم گزینه‌های زیادی برای نیمکت این تیم مطرح و حتی رسانه‌ای شد که شاید مطرح‌ترین آنها هم علی کریمی بود که وقتی متوجه شد شرایط برای همکاری مهیا نیست پاسخ منفی داد. بعد از این اتفاق پیش‌بینی می‌شد مسئولان سایپا خیلی زود با گزینه‌های دیگرشان وارد مذاکره شوند تا از برخی تیم‌ها که تمرینات‌شان را به موقع آغاز کرده بودند عقب نمانند اما هر چه بیشتر گذشت کمتر از سایپا خبری رسید و آن چه خیلی بیشتر شنیده می‌شد اخبار ضد و نقیض و مطرح شدن گزینه‌های تکراری بود.
جالب‌تر اینکه هیچ مسئولی هم سهمی از سقوط برای خودش قائل نشد و فقط حسین خبیری عضو هیأت مدیره سایپا یک بار مدعی شد: «همه آنهایی که مسئولیت داشتند تلاش‌شان را کردند و زحمتشان را کشیدند و هیچ‌کس هم دوست نداشت تیم سایپا بیفتد و سقوط سایپا برای همه کسانی که در این تیم زحمت کشیدند تلخ بود و قطعاً همه عزیزان دوست داشتند موفق شوند و همه تلاش کردند تیم نیفتد و من هم که در اواخر لیگ به هیأت مدیر اضافه شدم نهایت تلاشم را در کنار دیگر عزیزان و مدیران به کار گرفتم. متأسفانه در سقوط سایپا غیر از مباحث فنی اتفاقاتی رقم خورد که بخش اعظمش غیرفوتبالی بود. به عنوان مثال داور ذخیره در فاصله ۵۰ متری به ناحق بازی با پیکان پنالتی اعلام کرد و باعث باخت ما شد. ما با تفاضل گل افتادیم و همان یک امتیاز دیدار با پیکان ما را در لیگ برتر نگه می‌داشت. سقوط سایپا همه‌اش فنی نیست البته نمی‌خواهم بگویم همه چیز به مسائل غیرفنی برمی‌گردد. به هرحال ضعف‌هایی وجود داشته ولی فقط بحث فنی دخیل نبود و در حق باشگاه سایپا ظلم شده. برخی می‌خواستند به باشگاه سایپا ضربه بزنند که موفق هم شدند و یکسری عوامل و اتفاقات غیرفوتبالی باعث سقوط سایپا شد. نمونه‌اش اینکه کمیته انضباطی دیدار با پیکان را به خاطر تخلف محرز پیکان به دلیل ورود بازیکنان غیرمجاز بر اساس قوانین فیفا سه بر صفر به نفع سایپا اعلام کرد. سایپا سقوط کرد و کسانی که در حق این تیم ظلم کردند تاوانش را می‌دهند. اینگونه نیست که حق یک مجموعه را پایمال کنی و بتوانی به راحتی کار کنی. حتماً یک جایی عدالت خدا یقه آنها را می‌گیرد. در کل همه این مسائل به کنار ضعف و اشتباهاتی هم بوده. بعضی انتخاب‌ها جواب نداد و برخی از کارهایی که در مسائل فنی انجام شد نتوانست به سایپا کمک کند.»
در حالی که کمتر از یک ماه به آغاز مسابقات لیگ مانده هنوز هیچ خبری از باشگاه سایپا نیست و آن چه شنیده می‌شد گزینه‌های مد نظر برخی از مسئولان باشگاه و از همه مهم‌تر مشخص شدن بودجه تیم برای فصل آینده است. اینکه شنیده شود هر مسئولی در باشگاه بخواهد گزینه مد نظر خودش را بیاورد نتیجه‌اش همین بلاتکلیفی می‌شود. شاید مهم‌ترین کاری که مهرداد سراجی مدیرعامل باشگاه در این مقطع حساس باید انجام دهد انتخاب سرمربی و شروع تمرینات تیم است که البته تا همین الان هم خیلی دیر شده است. حالا چرا مدیرعامل باشگاه تا الان این مهم را انجام نداده سؤالی است که فقط او می‌تواند پاسخ دهد.
شاید برخی از مسئولان سایپا امیدوار بودند با خرید امتیاز یک تیم لیگ یکی صعود کرده به لیگ برتر(شما بخوانید هوادار) خیلی امیدوار به بازگشت بی‌دردسر به لیگ برتر بودند اما وقتی آنها هم کارشان را برای حضوری قدرتمند در لیگ برتر آغاز کردند تمام معادلات‌شان به هم خورد.
طی روزهای گذشته دوباره نام‌هایی به عنوان گزینه سرمربیگری مطرح شده که پیش از این هم اسم‌شان شنیده می‌شد و اگر واقعاً قرار به انتخاب آنها باشد پس چرا در یکی دو ماه گذشته انتخاب‌شان نکردند. این بلاتکلیفی برای باشگاه سایپا که ساختار حرفه‌ای بسیار خوبی دارد و از لحاظ سخت افزاری هم جزو بهترین باشگاه‌های فوتبال بوده و هست اصلاً اتفاق خوبی نیست. شاید خیلی از تیم‌ها حسرت داشتن امکانات باشگاه سایپا را می‌خورند و چقدر حیف که آنها به این راحتی فرصت سوزی می‌کنند.
به هر حال این تأخیر در انتخاب سرمربی و شروع دیرهنگام تمرینات که باعث جذب بازیکنان کلیدی‌تر به تیم‌های دیگر می‌شود تأثیر منفی‌اش را در طول لیگ نشان خواهد داد. تجربه ثابت کرده تیم‌هایی که دچار این بی‌برنامگی پیش از فصل هستند در لیگ فرسایشی و 34 هفته‌ای به مشکل می‌خورند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.