چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱

همه چیزی که می خواهم، بازگشت بارسلونا به مسیر موفقیت است

اینیستا: دوست دارم روزی به بارسلونا برگردم

اینیستا: دوست دارم روزی به بارسلونا برگردم

آندرس اینیستا دوست دارد به بارسلونا برگردد اما نه فقط به خاطر این که اینیستاست بلکه با هدف کمک کردن می خواهد به تیم محبوبش بیاید

ایران ورزشی / آندرس اینیستا، هافبک 37 ساله اسپانیایی که پس از گذراندن سال هایی پرافتخار و شیرین در بارسلونا حالا در ویسل کوبه ژاپن، دوران پایانی فوتبالش را می گذراند، مصاحبه ای جالب با گل اسپانیا انجام داد و درباره شرایط این روزهای بارسلونا، جدایی لیونل مسی و آینده خودش پس از بازنشستگی صحبت کرد.

بیست و پنج سال از آمدن شما به لاماسیا، کارخانه بازیکن سازی فوتبال اسپانیا می گذرد
دیوانه کننده است زیرا سال های زیادی می گذرد اما بدون شک آمدن به لاماسیا گامی بسیار مهم در زندگی ام بود؛ نه تنها از جنبه ورزشی بلکه تمام زندگی ام را تحت تاثیر قرار داد. در تمام این سال ها، لحظات تلخ و شیرینی داشتم. در بچگی از خانواده ام جدا شدم اما آمدن به لاماسیا و بارسلونا، بدون شک بهترین اتفاقی است که در زندگی من افتاده است.
برای بچه های نسل امروز لاماسیا چه توصیه ای دارید؟
  سخت است که یک توصیه مشخص به آن ها انجام دهیم زیرا هرکس برنامه، سبک و محیط زندگی خودش را دارد. نه 25 سال پیش مثل الان است و نه بچه های الان، چیزهایی که قبلا ما تجربه کردیم را تجربه می کنند. با این حال الان بازیکنان آکادمی لاماسیا در بهترین مکان ممکن برای پیشرفت هستند و باید قدر جایی که در آن حضور دارند را بدانند. من با جدیت صد درصدی این کار را انجام دادم زیرا این مثل یک چالش و رویای بزرگ بود؛ من می خواستم به خاطر خودم و خانواده ام به پیراهن بارسلونا برسم و در این راه، اعتقاد راسخی به توانایی هایم داشتم.

پس از بازنشستگی، سرمربی می شوید؟
ببینید بعضی روزها فکر می کنم که می خواهم هرروز یک تیم را تمرین دهم و بعضی روزها هم می گویم نه و حوصله مداوم کار کردن را ندارم. با این حال کاری که دوست دارم و فکر می کنم انجامش هم دهم، سرمربیگری است. ساختن برنامه های بلند مدت پیچیده است زیرا از ظرفیت های در دسترس تان کاملا اطلاع ندارید، نمی دانید در چه مکانی خواهید بود و آیا افراد مسئول روی شما حساب می کنند یا نه. دوست دارم مرتبط به فوتبال بمانم زیرا فوتبال زندگی من است و امیدوارم همین گونه ادامه پیدا کند.
بازگشت به بارسلونای لاپورتا چه قدر محتمل است؟
اگر زمانش برسد، حتما. چیزی که به شما می توانم بگویم، این است که دوست دارم به بارسلونا برگردم و این خیلی واضح است. با این حال من فقط به خاطر اسمم و این که بازیکن بارسلونا بوده ام نمی خواهم برگردم بلکه هدف من از بازگشت، کمک کردن به بارسلوناست و من می خواهم در زمینه ای که توانایی اش را داشته باشم، به بارسلونا کمک کنم. لاپورتا به من اعتماد داشت و برایش بهترین ها را آرزو دارم. تمام چیزی که می خواهم این است که بارسلونا دوباره در مسیری مثبت در تمام جوانب حرکت کند. رشد بارسلونا، مرا بیش از همه چیز خوشحال می کند.
از اتفاقات بارسلونا طی سالیان اخیر چه قدر اطلاع دارید؟
  با وجود دوری، هر چه قدر که بتوانم بارسلونا را دنبال می کنم. تماشای زنده بازی ها به خاطر برنامه مسابقات خیلی سخت است. گاهی اوقات خلاصه بازی ها را می بینم و با برخی از هم تیمی های سابقم در ارتباط هستم که درباره بارسلونا خیلی صحبت می کنیم. با چه کسی؟ جوردی [آلبا] و بوسی [سرخیو بوسکتس] تنها کسانی هستند که اغلب اوقات با آن ها در ارتباطم. درباره همه چیز صحبت می کنیم، نه فقط فوتبال.
رونالد کومان همواره در تنش بوده است؛ آیا او سزاوار اعتماد بیشتری است؟
  سرمربی بارسلونا می داند که باید همیشه آماده رویارویی با هر شرایطی باشد. وقتی که کومان به بارسلونا آمد، مشخص بود شرایط آسان نیست و نخواهد بود. هر چیزی به دوره خودش نیاز دارد. امیدوارم کومان بتواند خوش شانس باشد و تیم به مسیر درستی برگردد. مطمئنم کومان می تواند این کار را انجام دهد.
آیا ژاوی آماده جانشینی کومان است؟ دوران او چه زمانی فرا خواهد رسید؟
فکر می کنم همین طور است. باید بگویم می توانم ژاوی را در آینده روی نیمکت بارسلونا تصور کنم و همه با این موافق هستند. ژاوی تجربه سرمربیگری دارد و از اعتماد به نفس لازم برای پذیرفتن چنین چالشی برخوردار است.
فرایند خروج مسی از بارسلونا و مقصر این اتفاق را چگونه دیدید؟
  من به عنوان یک شخصی که از بیرون به قضیه نگاه می کند، نمی توانم قضاوت کنم و کسانی که مستقیما در این امر دخیل بودند، می دانند که چه اتفاقاتی افتاد. جدایی مسی برایم عجیب بود چون تصور نمی شد او را با پیراهن تیم دیگری ببینیم. آرزویم این بود مسی در بارسلونا ادامه دهد و این چیزی بود که خودش می خواست اما گاهی اوقات اوضاع فرق می کند و باید مسیر دیگری بروید. مسی مسیرش را انتخاب کرد و البته هضم چنین اتفاقی آسان نیست. با مسی صحبت کرده ام؟ نه، صحبتی نداشته ایم.
خودتان فکر می کردید روزی خارج از بارسلونا بازی کنید؟
  نه، نمی دانم، شاید. وقتی به تیم اصلی رسیدم، خیلی بازی نمی کردم و شایعات زیادی درباره انتقال به تیمی دیگر وجود داشت اما من می خواستم در بارسلونا موفق شوم. اصرار کردم در تیم اصلی بمانم و صبر کردم تا به من فرصت برسد و در نهایت همه چیز خوب پیش رفت. هرگز در نظر نداشتم از بارسلونا جدا شوم. می خواستم در بارسلونا از فوتبال خداحافظی کنم و همیشه این در فکرم بود اما نمی دانستم روزی می رسد که حس می کنم می توانم بازی کنم اما در بارسلونا نه. به همین دلیل تصمیم به جدایی گرفتم
مثلث مسی، نیمار و ام باپه را چطور می بینید؟
  پاری سن ژرمن در تمام خطوط تیم خوبی دارد. بازیکنان بزرگ وقتی کنار هم باشند و هماهنگ شوند، می توانند کارهای بزرگی انجام دهند. در اروپا تیم های دیگری هم هستند که خوب کار می کنند و فقط پاری سن ژرمن نیست که چنین خط حمله قدرتمندی دارد. با این حال پاری سن ژرمن ترکیب بسیار سطح بالایی دارد. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.