جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰

به بهانه شروع بیستمین دوره لیگ برتر

غیرقابل پیش‌بینی مثل لیگ بیستم

غیرقابل پیش‌بینی مثل لیگ بیستم

لیگ بیستم با چهره‌ای تازه و اتفاقاتی غیرقابل‌ پیش‌بینی از فردا (جمعه) آغاز می‌شود. لیگی که از بسیاری جهات شبیه به هیچ‌یک از لیگ‌های قبل نیست

بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران، بعد از 16 روز تعویق، از فردا (جمعه) به طور رسمی آغاز می‌شود. لیگی که از همین حالا همه می‌دانند که می‌تواند به یکی از جذاب‌ترین و در عین حال غیرقابل پیش‌بینی‌ترین لیگ‌ها تبدیل شود. فوتبال ماه‌هاست که به خاطر شرایط کرونا، با تغییرات متعددی برگزار می‌شود اما نه باشگاه‌ها و مدیریت‌شان در تمام این ماه‌ها تمهیدات ویژه‌ای برای مطابقت با شرایط جدید داشته‌اند و نه مربیان خود را مهیای لیگی کرده‌اند که احتمال تعویق هر هفته از آن وجود دارد. علاوه بر این حضور 6 مربی جوان که برای نخستین بار، سرمربیگری در لیگ‌برتر را تجربه می‌کنند هم علت دیگری است تا این لیگ را ناشناخته‌ها و اتفاقات غیرقابل‌ پیش‌بینی بدانیم.

 
مربیان جوان و چهره‌های تازه
پرسپولیس (یحیی گل‌محمدی)، استقلال (محمود فکری)، فولاد خوزستان (جواد نکونام)، تراکتور (علیرضا منصوریان)، سپاهان (محرم نویدکیا)، شهر خودرو (سیدمهدی رحمتی)، صنعت نفت آبادان (سیروس پورموسوی)، نفت مسجد سلیمان (مجتبی حسینی)، نساجی مازندران (وحید فاضلی)، گل‌گهر سیرجان (امیر قلعه‌نویی)، ذوب‌آهن (رحمان رضایی)، ماشین‌سازی تبریز (وحید بیات‌لو)، پیکان (عبدالله ویسی)، سایپا (ابراهیم صادقی)، مس رفسنجان (محمد ربیعی) و آلومینیوم اراک (رسول خطیبی)، 16 تیمی هستند که در دو روز آینده اولین بازی‌های خود را در لیگ بیستم برگزار می‌کنند. به نام سرمربی هر تیم نگاه کنید. بارز‌ترین مشخصه لیگ بیستم شاید این باشد که از چهره‌های تازه‌ای در میان سرمربیان رونمایی کرده است. هرچند نداشتن مدرک پرولایسنس تعدادی از این مربیان هم باعث جنجال‌هایی پیش از لیگ شده بود و برخی از آنها این نقد را به خود وارد می‌دانستند اما عده‌ای هم معتقد بودند که کارشان از آنها که مدرک دارند بهتر است. فارغ از همه اینها ورود نسل تازه مربیان جوان به لیگ برتر اگر با همراهی کمیته آموزش و خود مربیان همراه با بالاتر رفتن سواد مربیگری در لیگ حرفه‌ای فوتبال باشد و به تحول‌های تازه‌ای بینجامد، می‌تواند سرآغازی باشد برای اصلاحی فراگیر در فوتبال. از اصلاح برخی قوانین مسابقات بگیرید تا اصلاح عادت‌های غلط مدیریتی که مربیان جوان اگر به اندازه کافی در حوزه فعالیت خود علم و قدرت داشته باشند، شاید بتوانند گامی در اصلاح آن بردارند.
 
معضل تازه، برگشت داوران لیگ برتری
لیگ برتر با 16 روز تأخیر فردا شروع می‌شود اما هنوز سازمان لیگ و کمیته داوران فکری به حال مشکل رفت و آمد داوران نکرده‌اند. گویا علاوه بر موضوع تست‌ها و فرم‌های عجیبی که برای امضا در اختیار داوران قرار گرفته بود، مشکلات کمبود پرواز و بلیت هواپیما برای پرواز برگشت هم به دغدغه‌های داوران اضافه شده است. سهیل مهدی به عنوان رئیس کمیته مسابقات لیگ برتر درباره اینکه ناظر داوری پس از بازی باید با داور مسابقه جلسه برگزار کند و داور مسابقه ممکن است به بلیت پرواز نرسد، توضیح می‌دهد: «به طور کلی بحث مدیریت برنامه داورها از جمله ایاب و ذهاب، پرواز و برنامه‌ریزی برای گرفتن بلیت به عهده دپارتمان داوری است و سازمان لیگ هیچ دخل و تصرفی در این زمینه ندارد. در بعضی از شهرستان‌ها اما حتی اگر بلیت آخرین پرواز آن روز برای داوران گرفته شود، رسیدن به پرواز سخت است. اگر می‌توان در این زمینه شرایط بهتری ایجاد کرد، مسئولان دپارتمان داوری می‌توانند اقدامی کنند.» مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ می‌گوید: «95 درصد داوران برای قضاوت بازی‌های لیگ برتر، روز قبل از مسابقه به شهر محل بازی می‌رسند و حداقل زمان ممکن برای حضور پیش از بازی را دارند. اینکه گفته می‌شود داوران در روز بازی، به شهر محل دیدار می‌رسند، اطلاعات ناکافی و غلطی است. این مسأله ممکن است برای لیگ‌های آماتور باشد که از داوران شهرهای اطراف انتخاب می‌شود.»
 
ارکان قضایی مستقل، پدیده تازه لیگ
یکی دیگر از اتفاقات تازه‌ای که می‌تواند لیگ بیستم را با اتفاقاتی تازه رو به رو کند، استقلال ارکان قضایی فدراسیون فوتبال است. درست است که تا پیش از این ارکانی چون کمیته اخلاق و کمیته انضباطی مدعی بودند که مماشاتی در صدور آرا ندارند اما نمی‌توان منکر این موضوع شد که نظر برگزاری مسابقات و به دردسر نیفتادن فدراسیون فوتبال در صدور برخی آرا همیشه تأثیرگذار بوده است. مگر در مدت زمانی که رئیس کمیته اخلاق به صورت مستقل و از سوی مجمع فدراسیون فوتبال انتخاب شده بود. تأکید فیفا به استقلال این ارکان در اساسنامه جدید و انتخاب ریاست کمیته‌های اخلاق، انضباطی و استیناف که در مجمع فدراسیون فوتبال انتخاب خواهند شد، تحول بزرگی در رسیدگی به پرونده‌های انضباطی و اخلاقی به وجود خواهد آورد و این امید می‌تواند به وجود بیاید که بعد از سال‌ها، آرای پر از مماشات انضباطی به پایان برسد. موضوعی که سال‌ها به عنوان دلیل بروز بسیاری از ناهنجاری‌ها در لیگ فوتبال مطرح می‌شد و کمتر رئیسی در کمیته‌ انضباطی حوصله دردسر رأی‌های شدید را داشته است. البته تا زمانی که مجمع فدراسیون تشکیل و انتخابات برگزار نشود، امکان برگزاری مجمع مجدد و انتخاب ارکان قضایی فدراسیون فوتبال وجود ندارد. با این حساب ممکن است چند ماهی تا انتخاب ارکان قضایی مانده باشد و لیگ فوتبال چندین هفته ابتدایی خود را بدون آن سپری کند اما در نهایت بخش قابل توجهی از لیگ بیستم با سیستم جدید ارکان قضایی پیگیری خواهد شد.
 
بدون تماشاگر و با چالش‌های مالی
سکوهای خالی ورزشگاه‌ها به خاطر شیوع ویروس کرونا، گرچه از آخرین هفته‌های لیگ نوزدهم به چشم‌انداز جدیدی برای اهالی فوتبال تبدیل شد اما شروع لیگ بدون تماشاگر از آن پدیده‌هایی است که تا کنون سابقه نداشته است. کمیته برگزاری مسابقات و ستاد مبارزه با کرونا هم اعلام کرده‌اند که تا نیم‌فصل خبری از حضور تماشاگران نیست. حذف تماشاگران از ورزشگاه‌ها، وقتی حتی راهی برای حضور با محدودیت آنها وجود ندارد، بر بسیاری موارد تأثیرگذار می‌شود. آیا باشگاه‌ها تمهیدات تازه‌ای برای هواداران خود در نظر گرفته‌اند؟ کانون‌های هواداری باشگاه‌ها کجا هستند و چه ایده و خلاقیتی برای ارائه خدمات تازه به هواداران خود در شرایط فعلی دارند؟ و مهم‌تر از همه اینها اینکه باشگاه‌ها چگونه می‌خواهند حذف درآمد بلیت‌فروشی و تغییر الگوهای مالی را جبران کنند؟ کدام باشگاه در فصل جدید برنامه‌ای منطبق با شرایط تازه داشته است؟ در نهایت باید پرسید، آیا همه اینها باعث رقم خوردن لیگی متفاوت خواهد شد؟
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.