شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

یادی از ملوان، یا کوشش برای فهم اهمیت باشگاه

برای دختران فوتبال، زندگی، باشگاه و لیگ حرفه‌ای بسازید

برای دختران فوتبال، زندگی، باشگاه و لیگ حرفه‌ای بسازید
فرشاد کاس نژاد
فرشاد کاس نژاد خبرنگار

دخترانی که باید در جام ملت‌های آسیا بازی کنند، از امروز بازیکنان حرفه‌ای‌تری هستند که استحقاق بازی در لیگ حرفه‌ای را دارند، باید دستمزد حرفه‌ای بگیرند، باید فرصت بازی در باشگاه حرفه‌ای را داشته باشند. این وقتی ممکن است که برای باشگاه‌های ایرانی، فوتبال زنان مفهوم جدی و حرفه‌ای داشته باشد، وقتی که دست‌کم بازی‌های آنها از تلویزیون پخش شود.

به گزارش ایران ورزشی؛ دخترانی که باید در جام ملت‌های آسیا بازی کنند، از امروز بازیکنان حرفه‌ای‌تری هستند که استحقاق بازی در لیگ حرفه‌ای را دارند، باید دستمزد حرفه‌ای بگیرند، باید فرصت بازی در باشگاه حرفه‌ای را داشته باشند. این وقتی ممکن است که برای باشگاه‌های ایرانی، فوتبال زنان مفهوم جدی و حرفه‌ای داشته باشد، وقتی که دست‌کم بازی‌های آنها از تلویزیون پخش شود. حق پخش که هیچ، دست‌کم فرصت‌های تبلیغاتی برای باشگاه‌هایی که تیم‌های زنان دارند مهیا شود. صعود فوتبال زنان ایران به جام ملت‌ها فرصتی است برای اینکه به اهمیت باشگاه و لیگ زنان بپردازیم.
۵۲ سال پیش بهمن صالح‌نیا، بازیکن فوتبال و معلم ورزش، باشگاهی را بنیان گذاشت که رسم و سیاق خودش را داشت، باشگاهی که می‌دانست کجاست و چه می‌خواهد و چه می‌سازد. باشگاهی که طی ۵ دهه زندگی ساخت، چهره ساخت، عشق و تعلق خاطر تولید کرد، باشگاهی که بنای فرهنگی راه‌اندازی دوباره تیم‌های زنان را در وجود خود داشت، زن و مرد را در شهری کوچک شیفته خود کرد، پای فرصت ساختن دوباره برای دختران شهر ایستاد و امروز حتی موفق‌ترین مربی تاریخ فوتبال زنان ایران را تحویل داده است.
مریم ایراندوست، سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران که اولین صعود به جام ملت‌ها را در کنار بازیکنانش جشن گرفته است، در باشگاهی پرورش پیدا کرده که مثل او بسیار ساخته و خواهد ساخت. ملوان یک عمر -تا پیش از آن چند سالی که به دست غریبه‌ها افتاد و از اصل خود دور شد- سازنده هر آن چیزی بود که می‌خواست. مریم ایراندوست مهم‌ترین محصول فعالیت این باشگاه در فوتبال زنان است. در ملوان ساخته شد، آنجا پر پرواز گرفت و نزد پدرش که از چهره‌های دیرپای ملوان است، مربی شد و هنوز پدرش را به عنوان بهترین مشاور کنار خود دارد. نصرت ایراندوست از مردان نسل اول ملوان است.
از اهمیت باشگاه نوشتیم تا به فوتبال زنان و جام ملت‌های آسیا برسیم. اولین صعود زنان ایران به جام ملت‌ها امیدبخش و زیباست. زنان فوتبال ایران مسیر سختی را طی کرده‌اند که این روز خوش را ببینند. آنها بارها در مسیر خود ناامید شده‌اند، بارها چه بسا خواسته‌اند رها کنند و بروند. اما ایستادند و درهای تازه‌ای را به روی فوتبال زنان باز کردند.
فدراسیون فوتبال در چند ماه اخیر و دوره جدید مدیریت، برای فوتبال زنان منزلت بیش از همیشه قائل شد، به آنها شأن موفقیت بخشید و لباس یکدست و پرواز اختصاصی برای سفر آخر، فقط نماد این روند تازه بود. این حکایت تازه برای فوتبال زنان بی‌شک امیدوارکننده است.
فوتبال زنان اما اگر می‌خواهد به آرزوهای بزرگ‌تر برسد و رویاهای جذاب‌تری را در آینده جست‌وجو کند، یک راه اصلی دارد، اینکه به اهمیت باشگاه‌ها بیشتر پی ببرند و فوتبال باشگاهی زنان در ایران را رونق دهند. در دو سال اخیر شیوع کرونا آسیب‌هایی برای لیگ فوتبال زنان داشت و چه بسا اگر لیگ منظمی برای زنان برگزار شده بود، این تیم ملی که به جام ملت‌ها صعود کرد کیفیت بالاتری را از نظر فنی ارائه می‌داد.
باز هم به باشگاه برگردیم. فوتبال زنان در ایران باشگاه‌های پایبند به فوتبال زنان می‌خواهد. آنچه در وصف اهمیت ملوان نوشته شد، نه در وصف ملوان بلکه اشاره به اهمیت باشگاه است که می‌سازد و ساخته‌هایش می‌توانند چه موفقیت‌هایی خلق کنند. برای دختران فوتبال ایران، زندگی، باشگاه و لیگ حرفه‌ای بسازید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.