دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

روز دوم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در نروژ

موعد مدال

موعد مدال
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

روز دوم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان امروز ظهر به وقت تهران در شهر اسلو نروژ برگزار می‌شود. در رقابت‌های روز دوم علاوه بر کشتی‌گیرانی که از مسابقات دیروز به نیمه نهایی و فینال رسیدند و یا در مرحله شانس مجدد برای مدال برنز تلاش می‌کنند، چهار کشتی‌گیر هم رقابت‌های خود را شروع می‌کنند. علیرضا سرلک در وزن 57 کیلوگرم، امیرمحمد یزدانی در وزن 65 کیلوگرم، محمد نخودی در وزن 79 کیلوگرم و کامران قاسمپور در وزن 92 کیلوگرم به روی تشک می‌روند.

به گزارش ایران ورزشی؛ روز دوم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان امروز ظهر به وقت تهران در شهر اسلو نروژ برگزار می‌شود. در رقابت‌های روز دوم علاوه بر کشتی‌گیرانی که از مسابقات دیروز به نیمه نهایی و فینال رسیدند و یا در مرحله شانس مجدد برای مدال برنز تلاش می‌کنند، چهار کشتی‌گیر هم رقابت‌های خود را شروع می‌کنند. علیرضا سرلک در وزن 57 کیلوگرم، امیرمحمد یزدانی در وزن 65 کیلوگرم، محمد نخودی در وزن 79 کیلوگرم و کامران قاسمپور در وزن 92 کیلوگرم به روی تشک می‌روند. روزی سخت برای کشتی ایران که باید برای رسیدن به مدال طلا تلاش زیادی را انجام بدهند. از جمع 4 کشتی‌گیر آزادکار ایران در روز دوم، 3 نفر برای اولین بار راهی مسابقات قهرمانی جهان شدند و تا پیش از این تجربه حضور در مسابقات قهرمانی جهان را نداشتند. علیرضا سرلک، محمد نخودی و کامران قاسمپور سه کشتی‌گیر ایران در روز دوم هستند که تا پیش از این فرصت حضور در مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی بزرگسالان را به دست نیاورده بودند و حالا شاید همین بزرگترین مشکل برای آنها در این رویداد باشد. این سه نفر حریفان باتجربه و قدرتمندی را در پیش دارند که برای رسیدن به مدال باید از سد آنها عبور کنند. کاری بس سخت و دشوار که باید از عهده آن بربیایند.

سرلک و طلسم شش ساله
چند سال بود که دوبنده تیم ملی در وزن 57 کیلوگرم یک مشتری همیشگی داشت؛ رضا اطری که در دوره‌های مختلف قهرمانی جهان و حتی المپیک حضور داشت اما هیچ‌وقت نتوانست جای خالی حسن رحیمی را در تیم ملی پر کند. تقریباً بعد از المپیک ریو و از مسابقات قهرمانی جهان در سال 2017 رضا اطری به عنوان نفر اول تیم ملی انتخاب شد و البته هیچ‌وقت هم به مدال نرسید اما حالا برای جهانی 2021 در نروژ کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد روی نام علیرضا سرلک به جمع‌بندی رسیده است. کشتی‌گیر 24 ساله اهل الیگودرز که با برنز مسابقات زیر 23 ساله‌های جهان راهی نروژ شده تا بتواند به مدال قهرمانی جهان دست پیدا کند. آخرین باری که کشتی ایران در وزن اول مسابقات قهرمانی جهان به مدال رسید، مربوط به رقابت‌های جهانی 2015 لاس وگاس است که حسن رحیمی به مدال نقره رسید. حالا سرلک با اتکا به مدال نقره قهرمانی آسیا می‌خواهد طلسم 6 ساله ناکامی را بشکند. سرلک با قرعه خوبی هم برخورد کرده؛ دور اول استراحت و دور دوم هم با برنده اکوادور و یمن که این می‌تواند بهترین شروع برای این کشتی‌گیر باشد. سلیمان آتلی از ترکیه که در المپیک مقابل رضا اطری شکست خورد در گروه سرلک قرار دارد.

یزدانی سوم؛ در نزدیکی مدال
نماینده ایران در وزن 65 کیلوگرم تنها کشتی‌گیر روز دوم است که سابقه حضور در مسابقات قهرمانی جهان را دارد. امیرمحمد یزدانی در مسابقات قهرمانی جهان در نورسلطان هم دوبنده تیم ملی را به تن کرد اما نتوانست راه به جایی ببرد و در نهایت هم مدتی را از تیم ملی دور افتاد. برای این رقابت‌ها هم قرار نبود نامش در لیست تیم ملی قرار بگیرد. در چرخه انتخابی که قبل از المپیک اعلام شد نام امیرمحمد در لیست انتخابی‌ها نبود اما به یکباره بعد از المپیک تصمیمات تغییر کرد و او هم به انتخابی آمد و حالا هم که در نروژ حضور دارد. امیرمحمد یزدانی اگر بتواند بر هیجانات خود غلبه کند مدال در دسترس است و این امکان وجود دارد که یزدانی سوم تیم ملی هم کسب مدال در مسابقات قهرمانی جهان را تجربه کند. امیرمحمد کشتی‌های خود را با اتریش شروع می‌کند و بعد هم در ادامه باید با برنده مولداوی و پورتریکو دیدار کند. در ادامه هم کشتی‌گیر گرجستانی بولکوادزه را در پیش دارد. با توجه به غیبت برخی از ستاره‌های کشتی دنیا مسابقات این وزن هم نسبت به سال‌های گذشته سبک‌تر است و او برای رسیدن به مدال شاید این بهترین فرصتش باشد.

امید به یک دهه هشتادی
سومین کشتی‌گیر ایران هم از شاگردان غلامرضا محمدی در تیم نوجوانان است. کشتی‌گیری جوان و آینده‌دار که در سال‌های اخیر خیلی مورد توجه کادرفنی قبلی بود و با سن و سال بسیار کم راهی مسابقات قهرمانی آسیا شد. نخودی اولین کشتی‌گیر دهه هشتادی تیم ملی است و با 20 سال سن در نروژ روی تشک می‌رود و حالا باید دید که آیا او می‌تواند دست پر از این مسابقات برگردد یا نه؟ در وزن 79 کیلوگرم مسابقات قهرمانی جهان در این دوره جردن باروفس حضور دارد که برای اولین بار تصمیم گرفته یک وزن بالاتر بیاید. تا به حال هیچ کشتی‌گیر ایرانی نتوانسته رقیب جردن باشد، آیا نخودی می‌تواند این طلسم را بشکند؟ محمد نخودی دور اول را با کشتی‌گیر ایتالیا شروع می‌کند اما در ادامه او برنده ارمنستان و اکراین را در پیش دارد؛ برای کسی که مدال جهانی می‌خواهد اینها کشتی‌گیران سختی نیستند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.