یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

برای کسب مدال در جهانی ازبکستان از جانم مایه گذاشتم

دهدار: اصلی‌ترین رقیبم، خودم هستم!

دهدار: اصلی‌ترین رقیبم، خودم هستم!
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

سال 2019 و در رقابت‌های جهانی تایلند کمتر کسی فکرش رانمی کرد «رضادهدار» وزنه‌بردار 96 کیلویی جوان، خوش اخلاق و با اراده خوزستانی تیم ملی وزنه‌برداری در حضور ستاره‌های نامداری مثل کیانوش رستمی، علی هاشمی و سید ایوب موسوی و...

به گزارش ایران ورزشی؛سال 2019 و در رقابت‌های جهانی تایلند کمتر کسی فکرش رانمی کرد «رضادهدار» وزنه‌بردار 96 کیلویی جوان، خوش اخلاق و با اراده خوزستانی تیم ملی وزنه‌برداری در حضور ستاره‌های نامداری مثل کیانوش رستمی، علی هاشمی و سید ایوب موسوی و... بزرگی کرده و تنها ملی‌پوش طلایی کاروان کشورمان در این آوردگاه لقب بگیرد اما دهدار مثل یک وزنه‌بردار اسم و رسم‌دار روی تخته جهانی بزرگی کرد تا کیسه مدالی کاروان وزنه‌برداری ایران به واسطه ناکامی ستاره‌های نامدار کشورمان در تایلند از طلا خالی نماند. او که بعد از جهانی 2019 مدتی به واسطه آسیب دیدگی از اردوی تیم ملی برای درمان دردهای خود دور بود، بعد از بازگشت به اردو نمایش قابل تقدیری را در رقابت‌های آسیایی 2021 ازبکستان از خود به نمایش گذاشت. البته در یک وزن بالاتر یعنی دسته 102 کیلوگرم که وزن تخصصی او نیست اما دهدار حالا برای حضور در رقابت‌های جهانی 2021 ازبکستان به دسته وزنی خود یعنی دسته 96 کیلوگرم برگشته و با عزمی راسخ و تلاشی ستودنی در اردوی شمالی وزنه‌برداری (اردوی بابلسر) سخت تلاش می‌کند تا ضمن ارتقای رکوردهای خود در صورت تصاحب دوبنده جهانی این وزن، جانشینی شایسته در نبود سهراب مرادی و کیانوش رستمی برای این دو اسطوره افتخارآفرین ما در این وزن باشد. به همین بهانه با او گفت و گو کردیم تا شرایط روحی و رکوردی‌اش را از زبان خودش جویا شویم و بشنویم.

می‌دانم کار سختی دارم
دارنده نشان طلای جهان در رقابت‌های جهانی 2019 تایلند و نماینده وزن 96 کیلوگرم ایران در رقابت‌های جهانی 2021 تاشکند ازبکستان در خصوص وضعیت تمرینی و آمادگی خود در اردوی تهران و اردوی شمالی وزنه‌برداری در شهرستان بابلسر می‌گوید: «خدا را شکر همه چیز اینجا روبراه و عالی برای ما پیش می‌رود. تغذیه بچه‌ها عالی، محل اسکان ما در بابلسر با همت عزیزان میزبان در بهترین شرایط و کیفیت بالایی است و همه جوره برای اینکه فقط فکر و تمرکزمان روی تمرینات معطوف باشد حمایت می‌شویم. شایط آب و هوایی اینجا در بابلسر هم عالی است و همین موضوع روی بالا رفتن کیفیت تمرینات ما خیلی تأثیر مثبتی دارد. من هم با هماهنگی سرمربی و کادرفنی به احتمال فراوان اگر همه چیز روبراه باشد و مشکل خاصی برایم رخ ندهد، در دسته وزنی 96 کیلوگرم روی تخته جهانی حاضرمی‌شوم. این را می‌دانم در نبود دو اسطوره بزرگ و پرافتخار وزنه‌برداری ایران و جهان یعنی سهراب مرادی و کیانوش رستمی عزیز، اگر دوبنده جهانی قسمتم شود، در ازبکستان و در رقابت دسته 96 کیلوگرم کار و مسیر بسیار دشوار و سختی برای کسب افتخار و مدال در این وزن پیش رو دارم. قطعاً نماینده وزنه‌برداری ایران بودن در این وزن هم افتخار بزرگی است برای من و هم بار سنگینی است روی دوشم که امیدوارم بتوانم حتی بهتر از رقابت‌های جهانی 2019 تایلند این امانت را به سلامت و با سربلندی به مقصد برسانم. تمام تلاش و فکر و ذهنم در این مدت همین بوده و امیدوارم خداوند هم عنایت ویژه‌ای به من در این راه مثل همیشه داشته باشد.»

مطمئنم دست خالی بر نمی‌گردم
ملی‌پوش 96 کیلویی وزنه‌برداری ایران درخصوص اینکه چه برنامه‌ریزی برای کسب مدال ارزشمند و مرغوب جهانی در تاشکند طراحی کرده است تأکید دارد:«همانطوری که عرض کردم دسته وزنی 96 کیلوگرم همیشه در طول این چند سال یکی از اوزان شلوغ و پرستاره در رقابت‌های مهم بین‌المللی مختلف بوده است. همواره در این وزن قهرمانان مسابقات مختلف جزو رکوردشکنان و نامداران جهانی لقب گرفتند. وزنه‌برداران و ستاره بزرگی همچون سهراب مرادی، کیانوش رستمی، فارس الباخ قطری، تیان تائوی چینی و... خیلی‌های دیگر که همگی جزو مفاخر این رشته ورزشی بوده و هستند. بنابراین براینکه من بتوانم در این دسته وزنی روی سکوی قهرمانی بایستم حتماً نیاز داشتم یک برنامه بلندمدت کارآمد داشته باشم. خدا را شکر همین اتفاق هم برایم رقم خورد و تا به امروز با هماهنگی کادر فنی موفق شدم از نظر رکوردی و شرایط روحی و روانی در وضعیت نرمالی قرار داشته باشم. الان در تمرینات توانستم در دوضرب که یک مقدار از یکضرب روند حرکتی کندتری داشتم، تا وزنه 220 کیلوگرمی که رکورد خوبی در این وزن برای مدال آوری است برسم. البته هنوز زمان زیادی تا شروع مسابقات جهانی داریم و در این مدت می‌توانم رکوردهای خود را در هر دو حرکت یکضرب و دو ضرب بالاتر ببرم و بیشتر خودم را به سکوی قهرمانی نزدیک کنم. ما الان نزدیک یک ماه است اینجا در اردوی شمالی بابلسر هستیم و بعد از پایان این اردو فکر کنم یک هفته‌ای را تعطیلیم و استراحت کوتاهی داریم. پس از آن مجدداً در تهران به اردو برمی‌گردیم تا لیگ شروع شود و یک رکوردگیری در شرایط مسابقه را آنجا داشته باشیم. بعد اردو در تهران ادامه خواهد داشت تا زمان اعزام تیم ملی به رقابت‌های جهانی ازبکستان. اگر همه چیز برایم خوب پیش برود مطمئنم مثل جهانی 2019 دست خالی به ایران برنمی‌گردم. من می‌دانم برای رقابت با بزرگان و چهره‌های شاخصی مثل تیان تائو، فارس الباخ و یکی دو سه وزنه‌بردار قدرتمند دیگر در این دسته وزنی برای مدال آوری چه راه سختی پیش رو دارم، ولی عزمم را جزم کردم تا هر طور شده خودم را به عنوان مدعی مدال آوری در این وزن به دنیا معرفی کرده و دست خالی برنگردم ایران.»

فقط روی توانایی‌های خودم تمرکز کردم
رضا دهدار قهرمان طلایی وزنه‌برداری جهان و آسیا در دسته 96 کیلوگرم تأکید دارد که بیشتر از اسم و رسم و نام رقبای بزرگش روی توانمندی و اراده خودش معطوف شده و تمرکز کرده است: «همیشه در زندگی عادی و ورزشی‌ام بیش از اینکه به داشته‌های دیگران دقت کرده و ذهنم را مشغول بقیه کنم، روی داشته‌ها، اراده و توان خودم معطوف شدم و تمرکز کردم. همین هم باعث شده در بیشتر موارد به هدفی که داشتم برسم. الان هم همین شرایط را در دستور کارم قرار دادم. بیش از اینکه روی توانمندی و افتخارات و رکوردهای رقبای اسم و رسم‌دارم تمرکز کنم، روی توانمندی‌های خودم و اراده‌ای که برای کسب سکوی قهرمانی و درخشش در رقابت‌های جهانی دارم معطوف شدم. امیدوارم در این مسیر و قبل از رفتن روی تخته جهانی نه برای من و نه برای بقیه بچه‌ها آسیب‌دیدگی و یا حادثه غیرمنتظره‌ای رخ ندهد تا ما بتوانیم برای وزنه‌برداری ایران آبروداری کرده و دست پر با مدال‌های خوشرنگ به کشور برگردیم.»
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.