شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

کشتی آزاد قهرمانی جهان در نروژ و دو وزن پایانی

بوی قهــرمانــی!

بوی قهــرمانــی!
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

که داشت توانست در بین مدعیان قهرمانی جهان در این دوره از مسابقات قرار بگیرد. حالا هم که کار به دو وزن آخر رسیده تیم ملی کشتی آزاد در بهترین شرایط قرار دارد و می‌تواند با کسب امتیازات کامل در دو وزن پایانی حتی گوی سبقت را از تیم آمریکا هم برباید و بر سکوی نخست دنیا تکیه بزند.

به گزارش ایران ورزشی؛ که داشت توانست در بین مدعیان قهرمانی جهان در این دوره از مسابقات قرار بگیرد. حالا هم که کار به دو وزن آخر رسیده تیم ملی کشتی آزاد در بهترین شرایط قرار دارد و می‌تواند با کسب امتیازات کامل در دو وزن پایانی حتی گوی سبقت را از تیم آمریکا هم برباید و بر سکوی نخست دنیا تکیه بزند. تیم ملی کشتی آزاد ایران بعد از اینکه در چهار وزن نخست دو فینالیست داشت در چهار وزن دوم هم هر چهار نفر در جدول مسابقات ماندند و همین شرایط تیم ایران را به بهترین شکل ممکن تغییر داد. حالا در دو وزن پایانی هم عرفان الهی در وزن 70 کیلوگرم و مجتبی گلیج هم در وزن 97 کیلوگرم باید روی تشک بروند. دو کشتی‌گیر شرایط متفاوتی با هم دارند اما مدال آوری آنها می‌تواند خیلی به جایگاه تیم در رده‌بندی تیمی کمک کند. تیم ملی کشتی آزاد به شدت بوی قهرمانی می‌دهد و باید دید اتفاقات روز آخر چگونه رقم می‌خورد.

عرفان الهی؛ قدم در راه بزرگان
در ادامه رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان عرفان الهی یکی از دو نماینده پایانی ایران در این مسابقات است. او یک ماه پیش در مسابقات جوانان جهان به عنوان قهرمانی رسید و حالا در ترکیب تیم ملی بزرگسالان به روی تشک رفته تا بتواند مدال زیبای خود در جوانان را در بزرگسالان هم تکرار کند. مدالی مهم و بسیار تأثیرگذار که می‌تواند نقش بسیار مهمی را در قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد ایفا کند. عرفان برای رسیدن به مدال مثل سایر اعضای تیم قرعه سختی ندارد و می‌تواند به راحتی تا نیمه نهایی بالا برود. حریف او کشتی گیری از کشور ژاپن است و بعد در ادامه او باید با برنده مولداوی و اسلواکی مسابقه بدهد. عرفان شاید بزرگترین مشکلی که داشته باشد، شرایط وزنی او باشد. به دلیل حضور در مسابقات قهرمانی جوانان جهان و بعد حضور در بزرگسالان شاید رسیدن به سر وزن برای او سخت و دشوار باشد. درست مثل رحمان عموزاد که بدنش اجازه نداد او تکنیک و کشتی‌های زیبایی را که قبل از این ارائه کرده بود نشان بدهد. با این حال امید به موفقیت عرفان می‌رود و نباید خیلی نگران وضعیت رقبا باشد. بلکه باید بیشترین تمرکزش روی خودش باشد و با برنامه و حساب شده جلو برود. اگر بتواند در این مسابقات به مدال طلا برسد به یکی از استثناهای تاریخ کشتی بدل می‌شود که در یک سال هم قهرمان جوانان جهان شده و هم قهرمان بزرگسالان جهان که در ایران حمید سوریان این مدال مهم را کسب کرده است.

مجتبی گلیج؛ جوان باتجربه
کشتی‌گیر وزن 97 کیلوگرم تیم ملی کشتی آزاد علی‌رغم جوانی باتجربه هم هست. مجتبی گلیج سال 2018 هم در مسابقات قهرمانی جهان دوبنده تیم ملی را به تن کرد اما در نهایت بیست و چهارم شد. یک سال بعد راهی مسابقات زیر 23 ساله‌های جهان شد و آنجا به مدال طلا رسید تا دوباره بتواند خودش را در قامت یک قهرمان نشان بدهد. حالا بعد از سه سال دوباره دوبنده تیم ملی بزرگسالان به او رسیده تا در رقابت‌های قهرمانی جهان برای تیم ملی کشتی آزاد خوش بدرخشد. گلیج در وزن خود چند کشتی‌گیر مدعی مثل رشید سعدالله‌اف و کایل اسنایدر را دارد اما اگر بتواند خودش را خوب مدیریت کند برای رقابت با سایر رقبا کار سختی ندارد و می‌تواند با قدرت پیش برود. مدال او و حتی کسب امتیازش در این مسابقات مهم است و باعث می‌شود که تیم ایران به عنوان قهرمانی برسد. رسیدن او به مدال شاید شرایط را برای رسیدن تیم ملی کشتی آزاد به عنوان قهرمانی فراهم کند. قرعه او در مسابقات قهرمانی جهان کمی شبیه به قرعه محمدحسین مدحیان در المپیک است. دور اول با کشتی‌گیر گرجستان اودیکادزه کشتی می‌گیرد و رشید سعدالله‌اف هم در گروه او قرار دارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.