یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

مدیربرنامه‌ها از مدیران قوی‌تر شده‌اند

ناصر ابراهیمی: بعضی مربیان می‌خواهند تحت هر شرایطی باشند

ناصر ابراهیمی: بعضی مربیان می‌خواهند تحت هر شرایطی باشند
ناصرقراگزلو
ناصرقراگزلو خبرنگار

ناصر ابراهیمی یکی از قدیمی‌ترین و شاید پرسابقه‌ترین مربیان و افراد فوتبالی در کشورمان محسوب می‌شود به همین دلیل از مربی اسبق پرسپولیس و تیم ملی که از زیر و بم فوتبال ایران حتی در شرایط فعلی به‌خوبی خبر دارد نظراتش را در رابطه با شرایط تیم سابقش و شانسش برای قهرمانی و همچنین چرخه عجیب مربیگری در کشورمان که بیشتر حول و حوش تنها چند مربی می‌چرخد سؤالاتی را مطرح کردیم و ناصر ابراهیمی با همان حوصله و عشق همیشگی‌اش به فوتبال پاسخگوی سؤالات ما شد.

به گزارش ایران ورزشی؛ ناصر ابراهیمی یکی از قدیمی‌ترین و شاید پرسابقه‌ترین مربیان و افراد فوتبالی در کشورمان محسوب می‌شود به همین دلیل از مربی اسبق پرسپولیس و تیم ملی که از زیر و بم فوتبال ایران حتی در شرایط فعلی به‌خوبی خبر دارد نظراتش را در رابطه با شرایط تیم سابقش و شانسش برای قهرمانی و همچنین چرخه عجیب مربیگری در کشورمان که بیشتر حول و حوش تنها چند مربی می‌چرخد سؤالاتی را مطرح کردیم و ناصر ابراهیمی با همان حوصله و عشق همیشگی‌اش به فوتبال پاسخگوی سؤالات ما شد.

چرا مربیگری در ایران و به‌نوعی چرخه مربیگری در ایران بیشتر به چند مربی محدود می‌شود؟!
به‌خاطر اینکه بیشتر فوتبال ایران دست دلال‌های سابق که چند سالی است نام‌شان به مدیر برنامه تغییر پیدا کرده اداره می‌شود. در واقع همان مربیانی هم که شاید منظورتان هست رابطه قوی با واسطه‌ها دارند و همان رابطه‌های قوی به‌دلیل ارتباطات خیلی خوب‌شان یک مربی را به یک تیم دیگر می‌برند و حتی ممکن است آن مربی در سال سه‌بار تیم‌هایش تغییر کند. در واقع این مربیان خودشان مستقیم با مدیران باشگاه‌ها حرف نمی‌زنند؛ اشخاصی که شاید تعدادشان هم خیلی زیاد نباشد اما به هر حال ارتباط قوی برای آنها کاری می‌کند کارستان و در واقع موجب می‌شود یک مربی را مثلاً در یک‌سال حتی با وجود نتایج ضعیف یا متوسط سه‌بار جابه‌جا کنند؛ نکته‌ای که البته شاید فقط در فوتبال ما دیده شود و در هیچ جای دیگر دنیا دیده نمی‌شود.
این قضیه که شامل حال تمامی مربیان نمی‌شود؟
نه، به‌هیچ‌وجه این قضیه شامل حال تمامی مربیان ما نمی‌شود و شاید بیشتر حول و حوش چند مربی بچرخد. مربیان بسیار خوبی داریم که بیشتر بر اساس توانایی‌های‌شان در یک تیم کار و نتایج خیلی خوبی کسب می‌کنند. مربیگری به‌طور کلی شغل بسیار سخت و طاقت‌فرسایی است که کار کردن در این عرصه را بسیار دشوار ساخته است، اما در این چرخه مربیان بسیار خوبی مانند یحیی گل‌محمدی و چند مربی دیگر را هم داریم که بر اساس توانایی فنی‌شان تیمی را متحول یا قهرمان می‌سازند یا در شرایط بسیار سخت تیمی را در لیگ نگه می‌دارند و به‌طور کلی برای فوتبال ما منشأ خدمت محسوب می‌شوند که حق‌شان ماندن در یک تیم و حفظ آنهاست چون حق‌شان است که مزد زحمات‌شان را بگیرند و سال بعد از قراردادشان هم حتی با ارقام بالاتر و حتی با پاداش قابل توجه بمانند و حفظ شوند و واقعاً پولی هم که این مربیان می‌گیرند گوارای وجودشان. اما مربیانی هم داریم که در هر صورتی باید در فوتبال ما حضور داشته باشند به همین دلیل هم معمولاً انها را هر سال روی نیمکت تیم‌ها و حتی چند تیم می‌بینیم. در این بین جایگاه آن تیم‌ها هم برای چند مربی خاص فرقی نمی‌کند یعنی اینکه آن تیم بیفتد یا بالای جدول حضور داشته باشد یا تیمی در میانه جدول باشد فقط حضور آن مربی مهم است که همان واسطه‌ها یا افرادی که ارتباطات قوی دارند به هر شکل ممکن با همان ارتباط قوی‌شان موجب بقای همان چند مربی می‌شوند و برای‌شان فرقی ندارد که آن تیم‌ها در کجای جدول باشند یا قرار بگیرند.
این ضعف بزرگ را بیشتر به ضعف چه گروهی نسبت می‌دهید؟
من فکر می‌کنم از آنجا که مدیریت در فوتبال ایران ثبات ندارد، موجب می‌شود یک مدیر در طول مدیریت خودش یکسری تصمیمات اشتباه اتخاذ و برای حفظ صندلی خودش ارتباطاتی را با همان واسطه‌ها برقرار کند که در نهایت تصمیم‌گیرنده‌های اصلی باشگاه را با مشکلات زیادی مواجه می‌سازند. البته کمبود منابع مالی و نداشتن بودجه کافی هم در این راستا تأثیرگذار است که بر صندلی لرزان مدیران بیشتر تأثیر گذاشته و آنها را مجبور می‌سازد به شکل مقطعی تصمیم‌گیری کنند؛ این یعنی برنامه‌ای برای تحول تیم‌شان نداشته باشند و عملاً نتوانند برنامه طولانی‌مدتی را برای تحول باشگاه‌ها در نظر بگیرند. در واقع تحمل سختی‌ها هم در باشگاه‌های ما کم شده و ما کمتر باشگاهی را پیدا می‌کنیم که دنبال صعود باشد و برای رسیدن به این مهم چندین سال به شکل سالم می‌جنگد و رقابت می‌کند تا به لیگ برتر برگردد.
چطور می‌توان این چرخه معیوب در فوتبال ما را اصلاح کرد؟
متأسفانه بعضی مدیر برنامه‌ها از بعضی مدیران ما قوی‌تر شده‌اند؛ مدیر برنامه‌هایی که متأسفانه در فوتبال ما بد جوری رخنه کرده‌اند و در خیلی جاها هم رد پای آنها وجود دارد. تنها در صورت داشتن مدیران قوی و کارآمد که خوشبختانه چند مدیر هم داریم که در این گروه قرار می‌گیرند می‌توان چرخه دلال‌ها و یا واسطه را برچید تا مربیگری و به‌طور کلی فوتبال ما روی نیمکت تیم‌ها و سایر مسائل چرخه طبیعی و فوتبالی خودش را به سلامتی سپری کند.
در خصوص خود شما هم این اتفاق افتاد که بعد از سال‌ها مربیگری پرسپولیس تغییر کردید.
بله، ما پنج سال پرسپولیس را به شکل متوالی قهرمان ساختیم و سال‌ها بودیم و مربیان دیگر بعد از این مدت جای ما آمدند و چرخه تغییرات خیلی طبیعی سپری شد یا همانطور که گفتم برانکو هم چند سال پرسپولیس را به عناوین متوالی قهرمانی نائل ساخت و وقتی برانکو رفت این مسئولیت به یحیی سپرده شد که او هم قهرمانی‌های دیگری را کسب کرد، به همین دلیل حتماً سیر تغییرات کاملاً طبیعی و مثبت بوده چه‌بسا مربی که آمده مسیر تحولات را به شکل طبیعی طی کرده و پیموده است بنابراین اصلاً نمی‌توان به چنین چرخه طبیعی ایرادی وارد ساخت اما گفتم در مقابل مربیان بسیار زحمتکشی که تعدادشان هم کم نیست و من برای‌شان احترام خاصی هم قائل هستم مربیان محدودی هم هستند که فقط می‌خواهند تحت هر شرایطی باشند و زندگی کنند و دنبال چالش و یا قهرمانی و تحول نیستند و هیچ برنامه خاصی هم ندارند و تنها می‌خواهند چند ماهی باشند.
پرسپولیس، تیمی که سال‌ها در آن مربیگری کردید در لیگ بیست‌و‌یکم ششمین قهرمانی متوالی‌اش را کسب خواهد کرد؟
70 درصد پرسپولیس باز هم شانس اول قهرمانی خواهد بود هرچند سپاهان برای لیگ آتی خیلی خوب سرمایه‌گذاری کرده و شرایطش را بهبود ساخته یا استقلال و چند تیم دیگر که تلاش‌های مثبتی را انجام داده‌اند، اما من معتقدم اگر اتفاق خاصی نیفتد پرسپولیس ششمین قهرمانی متوالی‌اش را هم کسب خواهد کرد.
چه گزینه‌ای را برای نشستن بر روی صندلی مدیریت پرسپولیس بهترین می‌دانید؟
دادکان یا آقای کاشانی بهترین هستند و در نهایت فکر می‌کنم هر کدام از این دو مدیر انتخاب شوند شرایط مدیریت پرسپولیس هم بهتر خواهد شد.
پرسپولیس با توجه به تغییرات اجباری که داشته ضعیف‌تر نشده؟
تغییرات اجباری است و کاری هم نمی‌توان انجام داد، چه‌بسا ما شاهدیم در حال حاضر بیشتر بازیکنان تیم ملی کشورمان را هم لژیونرها تشکیل می‌دهند از همین‌رو معتقدم شاکله پرسپولیس حفظ شده و تیم در مجموع ضعیف نشده است.
دربی هفته هشتم را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
زمان خوبی به دربی خورد و من فکر می‌کنم تیم‌های سرخابی در هفته هشتم با هماهنگی خوبی به مصاف هم می‌روند و بازیکنان جدید هم تا آن زمان در ترکیب تیم‌های‌شان کاملاً جا افتاده‌اند به همین دلیل دربی مهیجی را از دو تیم سرخابی شاهد خواهیم بود که البته بازی خارج از شرایط دو تیم در جدول خواهد بود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.