جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱

کولاک کشتی آزاد ایران در 4 وزن دوم با 4 فینالیست؛ رکورد 60 ساله می‌شکند

کولاک کشتی آزاد ایران در 4 وزن دوم با 4 فینالیست؛ رکورد 60 ساله می‌شکند
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

تیم ملی کشتی آزاد در چهار وزن دوم دست به کار بزرگی زد تا کشتی ایران برای اولین بار بعد از مسابقات کشتی قهرمانی جهان در 1961 یوکوهاما ژاپن شش فینالیست داشته باشد.

به گزارش ایران ورزشی؛ تیم ملی کشتی آزاد در چهار وزن دوم دست به کار بزرگی زد تا کشتی ایران برای اولین بار بعد از مسابقات کشتی قهرمانی جهان در 1961 یوکوهاما ژاپن شش فینالیست داشته باشد. در مسابقات چهار وزن دوم تیم ملی کشتی آزاد چهار نماینده داشت که هر چهار نفر به فینال رسیدند تا در یک قدمی کسب یک نتیجه تاریخی و دست نیافتنی قرار بگیرند. علیرضا سرلک در وزن 57 کیلوگرم، امیرمحمد یزدانی در وزن 65 کیلوگرم، محمد نخودی در وزن 79 کیلوگرم و کامران قاسمپور در وزن 92 کیلوگرم به فینال رسیدند تا برای اولین بار بعد از 60 سال کشتی ایران 6 فینالیست داشته باشد. اتفاقی که شاید امروز با فینالیست شدن این دو نماینده ایران این رکورد افزایش هم پیدا کند.
شاهکار سرلک
بعد از حسن رحیمی هرگز کشتی ایران در مسابقات جهانی نتوانسته بود در وزن اول بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد اما در نروژ علیرضا سرلک همه را شگفت‌زده کرد و توانست یک نتیجه مهم و بزرگ را کسب کند. اگر چه او تا نیمه نهایی قرعه خوبی داشت اما در این مرحله یک کار بزرگ را انجام داد و توانست با غلبه بر حریف ترک خود یعنی سلیمان آتلی طلسمی 6 ساله را بشکند و برای اولین بار بعد از مسابقات قهرمانی جهان در 2015 لاس وگاس در وزن اول فینالیست شود. او در مصاف با آتلی که نقره و برنز جهان را دارد؛ در المپیک توکیو هم به رضا اطری باخت اما تا ثانیه پایانی مقابل سرلک 4 بر یک برنده بود اما در 14 ثانیه مانده به پایان مسابقه علیرضا سرلک با یک خاک و یک بارنداز در 10 ثانیه قبل از پایان مسابقه برنده شد. او اولین فینالیست ایران در چهار وزن دوم بود اما او طلسم شکن تیم نام گرفت چرا که سال‌ها بود کشتی ایران در مسابقات قهرمانی جهان سه تا فینالیست نداشت. حالا او در فینال یک حریف قدرتمند دارد و آن هم توماس گیلمان آمریکایی است.
یزدانی سوم هم جهانی شد
دومین کشتی‌گیر ایران در مرحله نیمه نهایی مسابقات روز دوم امیرمحمد یزدانی بود. او آسانترین قرعه را در بین تمام کشتی‌گیران ایران داشت و از این فرصت هم به بهترین شکل ممکن استفاده کرد و توانست در مسابقه نیمه نهایی با غلبه بر عثمانوف قرقیزستانی چهارمین فینالیست تیم ایران نام بگیرد. نکته مهم در کشتی امیرمحمد یزدانی این بود که توانست خودش را کنترل کند و بدون هیچ گونه کار اضافی برای برنده شدن تا ثانیه‌های آخر تلاش کرد و در آخرین لحظه برنده شد. او تا ثانیه‌های پایانی 4 بر 4 بازنده بود اما کم نیاورد و ناامید هم نشد و توانست با بیرون کردن حریف در ثانیه‌های پایانی برنده شود و چهارمین فینالیست تیم ایران باشد. امیرمحمد یزدانی در فینال باید با ژاگیر شاپیف از روسیه مبارزه کند. امیرمحمد مدال نقره خود را قطعی کرده و حالا بعد از رضا و حسن یزدانی، سومین نفر از نسل یزدانی‌هاست که به مدال جهانی می‌رسد.
نخودی نسخه جردن را می‌پیچد
محمد نخودی در وزن 79 کیلوگرم بدون شک بهترین کشتی‌ها را برای تیم ایران در روز دوم گرفت. او دلاورانه برای رسیدن به فینال جنگید و با استفاده همزمان از هوش و تکنیک توانست رقبای خود را یکی پس از دیگری شکست داده و راهی فینال شود. او در نیمه نهایی کشتی‌گیر قدرتمند گرجستانی را از پا در آورد و راهی فینال شد. سال‌ها بود که کشتی ایران در مسابقات قهرمانی جهان این همه فینالیست نداشت و حالا برای اولین بار است که این اتفاق رخ می‌دهد. او در فینال هم باید یک کار مهم انجام بدهد و آن هم شکست دادن جردن باروفس است. حالا که تمام طلسم‌ها شکسته باید این طلسم هم بشکند. نخودی باید اولین ایرانی باشد که نسخه جردن باروفس را می‌پیچید.
کامران؛ طلسم کاکس را شکست
چهارمین کشتی‌گیر ایران در مرحله نیمه نهایی بهترین کشتی‌گیر ایران بود. کامران قاسمپور ستاره بی‌بدیلی که سال‌ها پشت خط مانده بود و حالا بهترین زمان برای ترکیدن بغض این کشتی‌گیر فوق‌العاده بااستعداد بود. کامران قاسمپور تا نیمه نهایی مهم نبود با چه کسی کشتی می‌گیرد، مهم مسابقه نیمه نهایی بود که در واقع یک فینال زودرس بود. نبرد با جی دن کاس که سه بار قبل از این علیرضا کریمی را شکست داده بود اما این بار به سد محکمی به نام کامران قاسمپور برخورد کرد. کامران از سلطان زیرگیری فوق‌العاده خوب زیر گرفت و توانست بهترین نتیجه را برای تیم ایران رقم بزند. او چنان استادانه کشتی گرفت که وقتی مسابقه تمام شد این حسرت بزرگ به دل همه ماند که چرا اینقدر دیر به تیم ملی کشتی آزاد رسید؟ کامران با غلبه بر جی دن کاکس کار بسیار بزرگی را انجام داد. هم انتقام باخت‌های قبلی را گرفت و هم اینکه تیم ایران را به یک قدمی ایستادن بر سکوی نخست جهان رساند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.