یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

تمدید قرارداد فرهاد و یحیی

دو داستان متفاوت

دو داستان متفاوت
فرشاد کاس نژاد
فرشاد کاس نژاد خبرنگار

فرهاد مجیدی و یحیی گل‌محمدی در موقعیت‌هایی بی‌شباهت قراردادهای خود را با استقلال و پرسپولیس تمدید کرده‌اند. فرهاد مجیدی هنوز با استقلال جامی را به دست نیاورده و هر بار در پی اختلافات خانمانسوز با مدیران باشگاه یا مجبور به جدایی شد و یا اختلافات مانع فرضی موفقیت‌های احتمالی‌اش بود. قرارداد او به پیشنهاد مدیرعامل جدید استقلال برای ۳ فصل تمدید شد. یحیی گل‌محمدی در میانه مسیری بسیار موفقیت‌آمیز در پرسپولیس قراردادش را برای دو فصل تمدید کرد.

به گزارش ایران ورزشی؛ فرهاد مجیدی و یحیی گل‌محمدی در موقعیت‌هایی بی‌شباهت قراردادهای خود را با استقلال و پرسپولیس تمدید کرده‌اند.
فرهاد مجیدی هنوز با استقلال جامی را به دست نیاورده و هر بار در پی اختلافات خانمانسوز با مدیران باشگاه یا مجبور به جدایی شد و یا اختلافات مانع فرضی موفقیت‌های احتمالی‌اش بود. قرارداد او به پیشنهاد مدیرعامل جدید استقلال برای ۳ فصل تمدید شد. یحیی گل‌محمدی در میانه مسیری بسیار موفقیت‌آمیز در پرسپولیس قراردادش را برای دو فصل تمدید کرد.
او دو قهرمانی پی‌در‌پی لیگ برتر و یک بار حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را با پرسپولیس تجربه کرد. موقعیت فرهاد و یحیی شباهتی به هم ندارد اما هر دو باشگاه آینده را با این دو مربی جست‌وجو می‌کنند.
اگر خیال کنیم تمدید قرارداد با مربیان استقلال و پرسپولیس یک برنامه‌ریزی بلندمدت برای باشگاه است و آینده مربیان را در این جایگاه تضمین می‌کند، اشتباه کرده‌ایم.
شاید برای گل‌محمدی حتی بدون تمدید قرارداد هم قراردادش تا دو سال دیگر تضمین‌شده به نظر می‌رسید اما برای فرهاد مجیدی تمدید قرارداد به مدت ۳ سال جنبه نمایشی داشت و حضور او را تا فصل سوم قرارداد نمی‌تواند تضمین کند. حتی اطمینان برای به پایان رساندن فصل پیش رو را ایجاد نمی‌کند، چه رسد به تضمین آینده‌ای دورتر.
مدیران استقلال و پرسپولیس اگرچه با این تصمیم پیام همراهی به مربیان خود داده‌‌اند اما این قراردادها تا روزی اعتبار خواهد داشت که نتایج رضایت‌بخش باشد. تمدید قرارداد با یحیی گل‌محمدی در آستانه بازی حساس در لیگ قهرمانان مقابل الهلال معنای حمایت از سرمربی دارد و تمدید قرارداد با فرهاد مجیدی در آغاز کار مصطفی آجرلو در استقلال به عنوان مدیرعامل معنای دیگری داشت. آجرلو می‌خواست به مجیدی بگوید که اختلافاتش با مدیران باشگاه به پایان رسیده و باید بدون آن اختلافات پیشین به کاری بزرگ در استقلال فکر کند.
تمدید قرارداد با فرهاد مجیدی بیشتر یک هشدار بود، اینکه مجیدی بداند در آینده دیگر فرصتی نخواهد داشت که با نقد مدیریت نتایج را توجیه کند. پیش‌تر البته انتقادات فرهاد هرگز برای توجیه ناکامی نبود بلکه او به دقت نقدهایی را مطرح کرد که بجا بود.
در استقلال و پرسپولیس حتی مدیران هم فرصت‌های دو یا سه ساله ندارند. اما در پرسپولیس برانکو ایوانکوویچ توانست با نتایجی ماندگار و تاریخی فرصتی بلندمدت را خود به دست آورد و یحیی گل‌محمدی نیز در موقعیتی قرار گرفته است که شاید دورانی طولانی‌تر را در مقایسه با برانکو با پرسپولیس بگذراند. فرهاد مجیدی اما در آغاز مسیری است که تازه زمان حضورش در استقلال را تعیین خواهد کرد. او در فصلی که آغاز خواهد شد، بازی به بازی روی لبه تیغ است و انکار این وضعیت چیزی را برای فرهاد عوض نخواهد کرد. او باید از موقعیت خطرناک خود مطلع باشد، حتی اگر قرارداد ۳ ساله‌ای را در گاوصندوق داشته باشد.
تمدید قرارداد فرهاد و یحیی دو داستان متفاوت است، اگرچه خبرهایش در فاصله دو هفته شبیه هم به نظر برسد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.