یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

پژمان پشتام و اولین مدال جهانی

از پشت خط تا روی سکو

از پشت خط تا روی سکو
محسن آجرلو
محسن آجرلو خبرنگار

از میان دو برنزی که فرنگی‌کاران ایران در روز دوم رقابت‌های قهرمانی جهان دشت کردند، یکی سهم محمدعلی گرایی شد و دیگری پژمان پشتام.

به گزارش ایران ورزشی؛ از میان دو برنزی که فرنگی‌کاران ایران در روز دوم رقابت‌های قهرمانی جهان دشت کردند، یکی سهم محمدعلی گرایی شد و دیگری پژمان پشتام. دو کشتی‌گیری که تا چندی قبل رقیب مستقیم هم بودند و در یک وزن کشتی می‌گرفتند.
وزن 77 کیلوی کشتی فرنگی ایران چند سالی می‌شود که در قرق برادر بزرگ گرایی‌هاست. محمدعلی که البته تا قبل از توکیو وزنه سنگین‌تر و کشتی‌گیر پرامیدتری نسبت به برادرش بود اما حالا جایشان به کلی عوض شده. با این حال بدون شک یکی از بهترین‌های دنیا بود و خب نفر اول ایران.
پشت سر گرایی اما یک کشتی‌گیر جوان قرار داشت که زورش نمی‌رسید به دوبنده تیم ملی برسد. او اگرچه در رقابت‌های 2018 دوبنده تیم ملی را پوشیده بود اما با حذف از دور رقابت‌ها یک بار دیگر از ترکیب اصلی دور شد. پس از آن رقابت‌ها بود که پشتام به یک وزن بالاتر و وزن 82 کیلو آمد. جایی که می‌توانست بدون رقابت با گرایی به تیم ملی برسد و راهی رقابت‌های جهانی شود.
پشتام در رقابت‌های 2021 نروژ، بالاخره کار ناتمام خود را در کشتی تمام کرد. او که در رقابت‌های سال گذشته قهرمانی آسیا هم به مدال طلا رسید، در نروژ هم توانست مانند رقیب سال‌های گذشته خود یعنی گرایی به رده بندی و مدال برنز دست پیدا کند و بالاخره مدال جهانی بگیرد.
از شهر ری تا اسلو
پژمان پشتام اصالت ایلامی دارد اما متولد شهر ری است. جایی که قهرمان‌های بزرگی چون حمید سوریان را به کشتی ایران تحویل داده و پشتام هم یکی از همان نوجوان‌هایی است که در دوران اوج سوریان به کشتی علاقه‌مند شده و در آرزوی سوریان شدن تمرین کرده است.
این کشتی گیر 27 – 28 ساله بهمن سال گذشته با از دست دادن مادرش، روزها و ماه‌های بسیار سختی را پشت سر گذاشت. خیلی برایش سخت بود تا بتواند خودش را جمع و جور کند و به کشتی برگردد. به دلیل المپیکی نبودن 82 کیلوگرم و سد محکم گرایی نتوانست در المپیک به میدان برود اما همه توانش را برای این رقابت‌ها جمع کرد. جایی که پس از حدود 4 سال تلاش در رقابت‌های آسیایی و جهانی که دو مدال طلا و نقره آسیا را به همراه داشت، بالاخره توانست اولین مدال جهانی‌اش را کسب کند تا نامش را در تاریخ ماندگار کند.
او در رقابت‌های جهانی با شکست همه رقبایش به نیمه نهایی رسید اما در این مرحله به حریف قدرتمند ارمنی خود باخت و راهی رده‌بندی شد. امویان ارمنستانی که پشتام را شکست داد، برادر رومن امویان معروف است که سال‌ها با کشتی‌گیران ایرانی نظیر اشکانی و سوریان رقابت کرده بود و حالا پشت دست برادرش نشسته بود تا او را هدایت کند.
او در رقابت رده بندی حریف گرج خود را از پیش رو برداشت تا دومین برنز ایران در این رقابت‌ها را کسب کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.