شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

پایان ششمین روز تلاش وزنه برداران نوجوان

3طلا، یک برنـز و 3 اوتــی

3طلا، یک برنـز و 3 اوتــی
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی نوجوانان جهان در شرایطی از روز (سه‌شنبه) هفته گذشته در شهر جده عربستان آغاز شد.

به گزارش ایران ورزشی؛ مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی نوجوانان جهان در شرایطی از روز (سه‌شنبه) هفته گذشته در شهر جده عربستان آغاز شد، که پس از روی تخته رفتن دختران و پسران وزنه‌برداری ایران در این آوردگاه و دشت چند «اوتی» و وزنه‌بردار حذف شده از گردونه مسابقات جهانی، مشخص شد که دلیل اصلی استارت ضعیف کاروان وزنه‌برداری نوجوانان ایران در دوئل جهانی ثبت رکوردهای ورودی بالاتر از سطح توانمندی وزنه‌برداران ملی‌پوش پایه و اشراف نداشتن روی قانون (20 کیلوگرم فاصله رکوردی) بین دو حرکت یکضرب و دوضرب وزنه‌برداران اعزامی به این رقابت‌ها بود! گاف مبتدیانه و آبروریزی که نهایتاً با حذف سه وزنه‌بردار دختر و پسر کشورمان در همان ابتدای راه ضربه سنگین و مهلکی را به بدنه و ترکیب اصلی هر دو تیم دختران و پسران نوجوان کشورمان برای جمع آوری امتیاز تیمی و رقابت برای کسب کرسی تیمی دنیا در این دوره از پیکارهای جهانی نوجوانان وارد کرد.

ناکامی در اولین قدم!
تیم ملی پسران ایران با شش وزنه‌بردار و دختران با هشت وزنه‌بردار در این دوره از رقابت‌های جهانی نوجوانان شرکت کرده‌اند. شاید ابتدا اینطور برآورد می‌شد که چون برای اولین بار است تعداد تیم دختران اعزامی ایران به رقابت‌های جهانی نوجوانان بیشتر از پسران است، این فاکتور مثبتی خواهد بود برای موفقیت بیشتر آنها در میدان جهانی اما دقیقاً عکس این موضوع رخ داد تا حذف و اوت شدن 2 دختر وزنه‌برداری کشورمان در همان ابتدای شروع مسابقات ضربه سنگینی از نظر امتیازی به تیم دختران کشورمان در کورس رقابت تیمی برای رسیدن به سکوی جهانی وارد کند. فاطمه حسن‌پور در دسته وزنی 40 کیلوگرم، سیده زهرا حسینی در دسته وزنی 45 کیلوگرم و ایلیا صالحی‌پور در دسته وزنی 67 کیلوگرم سه وزنه‌بردار نوجوانی بودند که در اوزان مذکور به واسطه غیرواقعی اعلام شدن رکوردهای ورودی جهانی آنها در نخستین حضور جهانی خود از پس وزنه‌های انتخابی کادرفنی روی تخته و در رقابت با رقبای جهانی در گروه A مسابقات برنیامده و نهایتاً با حذف و اوت شدن از گردونه مسابقات ضربه سنگینی از نظر امتیازی به کاروان وزنه‌برداری نوجوانان کشورمان وارد کردند. قطعاً این درس بزرگی برای کادرهای فنی هر دو تیم دختران و پسران کشورمان بود تا آنها از این پس در میادین بین‌المللی حواسشان باشد و سعی نکنند به هر طریق ممکن اسامی نفرات خود را با ثبت رکوردهای ورودی غیر واقعی در گروه A مسابقات بگنجانند. زیرا نهایتاً در زمان مسابقه اینگونه به مشکل خورده و روی تخته دستشان رو می‌شود.

درخشش عباسپور و حسینی با 3 طلا و یک برنز جهانی
این دوره از رقابت‌های جهانی در بخش دختران ۳۷ تیم و در بخش پسران ۴۲ تیم به جده عربستان آمدند. در بخش دختران فقط آمریکا با ترکیب کامل (۱۰ وزنه‌بردار) حضور دارد و پس از این تیم، ایران بیشترین تعداد شرکت کننده را دارد. در بخش پسران هم آمریکا، روسیه و عربستان با ترکیب کامل (۱۰ وزنه‌بردار) در این مسابقات شرکت کرده‌اند. تیم ایران هم با 6 وزنه‌بردار پسر اعزامی به جده شانسی روی کاغذ برای قرار گرفتن در جمع برترین‌‌های تیمی جهان در این رده سنی ندارد. متین محمدی باقچی در دسته 55 کیلوگرم با شروع رقابت وزنه‌برداران کشورمان در این مسابقات نتوانست عنوانی بهتر از هفتمی را با مجموع 202 کیلوگرم به خود اختصاص دهد. ایلیا صالحی‌پور در دسته 67 کیلوگرم اوت کرد. امیرحسین حسین‌زاده در دسته 73 کیلوگرم با 271 کیلوگرم ششم شد اما شگفتی‌ساز این دوره و پدیده تیم نوجوانان پسر کشورمان علیرضا عباسپور در دسته وزنی 81 کیلوگرم بود. «علیرضا عباسپور» در رقابت این وزن موفق شد با مجموع 328 کیلوگرم و 6 حرکت صحیح صاحب سه نشان ارزشمند طلای یکضرب، دوضرب و مجموع شود. ثبت وزنه‌های ارزشمند 147 کیلوگرم یکضرب و 181 کیلوگرم دوضرب برای این نوجوان آینده دار یکی از اتفاق‌های شیرین و قابل تقدیر بود که نهایتاً سه نشان ارزشمند طلایی رنگ را برای کشورمان به ارمغان آورد. پیش از درخشش عباسپور در بخش دختران نیز «سیده غزاله حسینی» در دسته وزنی 59 کیلوگرم با مجموع 168 کیلوگرم اگرچه به خاطر اندکی ترس و نداشتن اشراف کادر فنی روی توانمندی و شرایط رکوردی این دختر نوجوان آتیه‌دار و با روحیه مشهدی قافیه را در حرکت یکضرب به رقبا باختند و سکوی مجموع ارزشمند سومی جهان را به خاطر همین گاف فنی با عنوان چهارمی دنیا برای او عوض کردند اما نهایتاً در حرکت دوضرب با گرفتن وزنه 94 کیلوگرمی برای این وزنه‌بردار و مهارش توسط او یک تک نشان برنز ارزشمند و تاریخی جهان در این حرکت را برای او و وزنه‌برداری ایران به ارمغان آوردند. در این دسته وزنی فاطمه کشاورز دیگر وزنه‌بردار دختر کشورمان با مجموع 162 کیلوگرم به عنوان ششمی بسنده کرد. امیرحسین سلیمانی در دسته 89 کیلوگرم و امیررضا محمدی‌نیا در دسته وزن 102+ کیلوگرم پسران، همچنین کیژان مقصودی در دسته 76 کیلوگرم و یکتا جمالی و کوثرتنها در دسته وزنی 81+ کیلوگرم در بخش دختران باقیمانده ملی‌پوشان آینده‌ساز ایران هستند که از امروز تا روز سه‌شنبه هفته جاری در شهر جده عربستان برای کسب سکوی قهرمانی و تعیین وضعیت خود باید به مصاف رقبای جهانی بروند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.