چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

پایان شکوهمند و نایب قهرمانی کشتی فرنگی با طلای گرایی و دلخانی

فراتر از تاریخ

فراتر از تاریخ
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

نروژ برای کشتی ایران به سرزمین آرزوها تبدیل شد. بعد از سه طلای کشتی آزاد نوبت به کشتی فرنگی رسید تا به تمام آرزوهای دست نیافتنی‌اش برسد. رسیدن به مدال طلای سنگین وزن در حالی که 70 سال تلاش برای رسیدن به آن جواب نداده بود، فقط یکی از آرزوها بود که در اسلو نروژ برآورده شد.

به گزارش ایران ورزشی؛ نروژ برای کشتی ایران به سرزمین آرزوها تبدیل شد. بعد از سه طلای کشتی آزاد نوبت به کشتی فرنگی رسید تا به تمام آرزوهای دست نیافتنی‌اش برسد. رسیدن به مدال طلای سنگین وزن در حالی که 70 سال تلاش برای رسیدن به آن جواب نداده بود، فقط یکی از آرزوها بود که در اسلو نروژ برآورده شد. کشتی فرنگی ایران هرگز در مسابقات قهرمانی جهان از سال 1961 که برای اولین بار توسط علیرضا قلیچ خانی به مدال برنز قهرمانی جهان رسید تا حالا شش مدال در یک دوره را به دست نیاورده بود اما نروژ این رویای ایرانی را هم برآورده کرد.
چهار مدال طلا در یک دوره قهرمانی جهان را در کشتی آزاد هم در طول تاریخ کم دیدیم چه برسد به کشتی فرنگی اما در نروژ برای اولین بار چهار مدال طلا به دست آمد تا با 4 طلا و 2 دو برنز شش مداله باشیم و برای دومین بار در تاریخ دومی دنیا به نام شاگردان محمد بنا ثبت شود.
برای اولین بار در تاریخ بود که در کمتر از دو ماه یک کشتی‌گیر ایرانی هم قهرمان المپیک شد و هم قهرمان جهان اما کرونا با همه بدی‌هایش این افتخار را در نروژ رقم زد تا محمدرضا گرایی که در المپیک توکیو در وزن 67 کیلوگرم به مدال طلا رسیده بود، این بار در اسلو و در مسابقات قهرمانی جهان به مدال طلا رسید تا حالا او به عنوان نفر اول وزن 67 کیلوگرم دنیا تبدیل شود.
گرایی بعد از کشتی‌های فوق‌العاده‌ای که در مسابقات مقدماتی کسب کرده بود، در دیدار فینال یک حریف قدر از روسیه داشت. ابدولایف آمده بود تا انتقام شکست در مسابقات وزن 130 کیلوگرم را بگیرد اما این اتفاق رخ نداد و دلاور شیرازی ایران با یک کشتی مهندسی و بی‌نظیر با اجرای فن کمر بی‌نقص حریف را به پل زد تا طلای جهان را برای ایران به ارمغان بیاورد. وقتی کشتی‌گیر روسیه در وقت اول از خاک بلند شد همه نگران شدند که شاید این مدال طلا از دست برود اما گرایی نشان داد که برای لحظه لحظه مسابقه برنامه دارد و در وقت دوم قبل از اخطار گرفتن حریف را به پل زد تا کار را تمام کند.
بعد از دو طلایی که ساروی و یوسفی در سه وزن دوم به دست آوردند، نوبت به سه وزن سوم رسید تا میثم دلخانی بیاید و در وزن 63 کیلوگرم نامش را در لیست افتخارآفرینان دنیا وارد کند. حریف او کشتی گیری قدرتمند از گرجستان لری آبولادزه بود؛ قدرتمند و پرنفس که در همان وقت اول وقتی دلخانی او را از خاک جدا کرد و بارانداز را اجرا کرد، در بارانداز دوم رو کرد و با عقربک یک امتیاز گرفت، مشخص شد حریف مفت ببازی نیست. تایم دوم بارانداز به دلخانی زد تا دو دقیقه پایانی به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود اما دلخانی با نفسی که تمامی نداشت حریف را خسته کرد و به بیرون فرستاد تا در یک دقیقه پایانی برنده باشد. طلای میثم دلخانی را مدیون چشمان تیزبین محمد بنا هستیم. اگر قرار بود با همان قوانین فرآیند و انتخابی جلو برود او با عنوانی که در مسابقات جام تختی اندیمشک کسب کرده بود، هرگز به تیم ملی دعوت نمی‌شد اما محمد بنا او را از همان اول به چشم یک قهرمان دید و به تیم ملی دعوت کرد و حالا در دومین جهانی‌اش و در اوج جهانی با کسب سومین مدال طلای ایران در مسابقات جهانی رکوردی تاریخی را به نام خودش زد. برای اولین بار در تاریخ کشتی فرنگی ایران در مسابقات قهرمانی جهان به سه مدال طلا در یک دوره مسابقات قهرمانی جهان رسید.
کشتی فرنگی ایران با 4 طلای میثم دلخانی، محمدرضا گرایی، محمدهادی ساروی و علی اکبر یوسفی و دو برنز محمد علی گرایی و پژمان چشتام به لحاظ مدالی به عنوان قهرمانی رسید اما به لحاظ امتیازی بعد از روسیه در جایگاه دوم ایستاد.
تیم کشتی فرنگی روسیه که فقط یک بار موفق شد به مدال طلا برسد با 150 امتیاز قهرمان شد و تیم ملی کشتی فرنگی ایران با 4 مدال طلا و دو مدال برنز و کسب 144 امتیاز در رده دوم ایستاد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.