شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰

ایده جنجالی اینفانتینو: برگزاری جام جهانی 2030 در اسرائیل و امارات!

ایده جنجالی اینفانتینو: برگزاری جام جهانی 2030 در اسرائیل و امارات!

جانی اینفانتینو معتقد است پیمان همکاری میان اسرائیل و امارات متحده عربی، موسوم به پیمان ابراهیم، ممکن است به میزبانی مشترک این دو کشور در جام جهانی 2030 منجر شود

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از تایمز، جانی اینفانتینو رییس فیفا که برای اولین بار به اسرائیل سفر کرده، در موزه مقاومت اورشلیم به سخنرانی پرداخت. اینفانتینو معتقد است پیمان ابراهیم که در سال 2020 میان اسرائیل و امارات متحده عربی با همکاری ایالات متحده آمریکا منعقد شد، می تواند به همکاری منطقه ای برای میزبانی مسابقات فوتبال منجر شود. اسرائیل سال گذشته این قرارداد را با کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مراکش امضا کرد تا روابطش را با این کشورها عادی سازی کند. طبق صحبت های اینفانتینو، نهاد فیفا به دنبال گسترش تورنمنت های فوتبال زنان و مردان است و اسرائیل می تواند میزبان این رویدادهای سالیانه باشد. او در این خصوص گفت:

با پیمان ابراهیم، چرا نتوانیم رویای برگزاری جام جهانی در اسرائیل و کشورهای همسایه اش در خاورمیانه را داشته باشیم؟
پایگاه خبری Ynet گزارش داده اینفانتینو روز سه شنبه در دیدار با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل یک طرح جالب را پیشنهاد کرد. اینفانتینو در صحبت با نفتالی بنت، احتمال میزبانی مشترک این کشور همراه با یکی از کشورهای منطقه مثل امارات متحده عربی در جام جهانی 2030 را مطرح کرده است. اینفانتینو همچنین تیم ملی اسرائیل که در آن یهودی ها و عرب ها هم تیمی هستند را یک نمونه همزیستی الهام گرفته از ورزش دانست. رییس فیفا در حالی این طرح جنجالی را پیشنهاد کرده که همین حالا فیفا به خاطر اعطای میزبانی جام جهانی 2022 به قطر، مورد انتقاداتی گسترده قرار گرفته است. از دلایل این مساله، می توان به اتهامات فساد علیه فیفا برای دادن میزبانی به قطر و ضعف این کشور در رعایت کامل حقوق بشر اشاره کرد.

چیلی تروپر، وزیر فرهنگ و ورزش این کشور که با اینفانتینو دیدار کرد، از ایده هایش استقبال کرده و گفت آن ها در مورد همکاری های آتی با فیفا گفتگو کرده اند. تروپر گفت کشورش اراده لازم برای میزبانی در رویدادهای مهم بین المللی ورزشی را دارد. این ملاقات اینفانتینو با مقامات اسرائیلی، باعث خشم فلسطینی ها شده و فدراسیون فوتبال فلسطین، ملاقات با رییس فیفا که قرار بود در رام الله برگزار شود را لغو کرد. 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.