سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

از لیگ والیبال چین تا لیگ فوتبال ایران: خارجی ممنوع

داستان سعید معروف و استراماچونی

داستان سعید معروف و استراماچونی

داستان سعید معروف و آندره‌آ استراماچونی البته متفاوت است. معروف یک فرصت کاری در لیگ چین را از دست داده است اما نام استراماچونی به رغم این ممنوعیت در ایران، اسم رمز یک جریان رسانه‌ای برای محبوب‌سازی یک مدیرعامل به نظر می‌رسد.

اعضای هیات‌مدیره لیگ والیبال چین تصمیم گرفته‌اند فصل آینده لیگ بدون حضور خارجی‌ها برگزار شود. این خبر وقتی برای ایرانی‌ها اهمیت پیدا می‌کند که سعید معروف، کاپیتان تیم ملی والیبال ایران باید به دوری‌اش از والیبال ادامه دهد و نمی‌تواند فصل آینده برای بایک‌موتورز چین بازی کند. او از فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ که از تیم ایتالیایی سیه‌نا جدا شد، تا امروز نتوانسته در بازی‌های باشگاهی به میدان برود، چون وقتی به بایک‌موتورز پیوست، لیگ چین به دلیل شیوع کرونا تعطیل شد و سپس برگزاری‌اش جریانی فشرده بدون حضور خارجی‌ها بود. حالا بازی بدون خارجی‌ها تبدیل به یک تصمیم برای تمام فصل آینده شده است.
در ایران پس از ممنوعیت حضور بازیکنان و مربیان خارجی در لیگ‌های فوتبال، این قانون مورد انتقاد قرار گرفت و حتی عده‌ای به این موضوع پرداختند که فیفا اجازه نمی‌دهد چنین ممنوعیتی اجرایی شود، در حالیکه چنین ممنوعیت‌هایی پیش‌تر در ایران تجربه شده بود و در بسیاری از لیگ‌های حرفه‌ای ورزش‌های مختلف در کشورهای مختلف نیز تجربه شده و منع قانونی از سوی نهادهای بین‌المللی ورزشی ندارد و یک تصمیم داخلی در فدراسیون‌ها یا نهادهای برگزارکننده لیگ است که بر اساس شرایط خود اتخاذ می‌کنند.
درباره اینکه آیا قانون ممنوعیت حضور مربی و بازیکن خارجی به نفع جریان امروز فوتبال ایران است یا آثار منفی فنی برای لیگ دارد، بحث‌ها مفصل و نظرات گوناگون است، اما فراموش نکنیم که بسیاری از چهره‌های تاثیرگذار در همین سال‌های اخیر فوتبال ایران، مربیان و بازیکنان خارجی بودند.
هواداران استقلال در چند وقت اخیر گرایش خود را به بازگشت آندره‌آ استراماچونی، سرمربی سابق استقلال در شبکه‌های اجتماعی بروز داده‌اند. استراماچونی قرارداد خود را پس از هفته سیزدهم فصل گذشته به دلیل متعهد نبودن باشگاه استقلال در پرداخت دستمزد و بسته بودن راه‌های قانونی انتقال بانکی پول از ایران به ایتالیا، یک‌طرفه فسخ کرده بود. حالا برای بازگشت او، قانون ممنوعیت استخدام مربی خارجی بهانه شده است، در حالیکه مشخص نیست باشگاه استقلال بتواند از مسیر قانونی بانکی دستمزد استراماچونی را در آینده بپردازد. او در وضعیتی استقلال را ترک کرد که امروز آن وضعیت دگرگون نشده است.
داستان سعید معروف و آندره‌آ استراماچونی البته متفاوت است. معروف یک فرصت کاری در لیگ چین را از دست داده، اما نام استراماچونی به رغم این ممنوعیت در ایران، اسم رمز یک جریان رسانه‌ای برای محبوب‌سازی یک مدیرعامل به نظر می‌رسد.
همه این حرف‌ها به مفهوم موافقت با ممنوعیت‌ها نیست، بلکه کوشش برای دیدن واقعیت‌هاست.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.