یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱

تقویم لیگ بیست و دوم را از حالا تعیین کنید

تقویم لیگ بیست و دوم را از حالا تعیین کنید
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان خبرنگار

بعد از وقفه‌هایی که بازی‌های لیگ بیستم به خاطر شیوع کرونا، تداخل با لیگ قهرمانان آسیا و مقدماتی جام جهانی داشت، فصل گذشته دیرتر از موعد به پایان رسید و لیگ بیست و یکم هم قرار است با تأخیر قابل توجهی نسبت به لیگ‌های اروپایی و غرب آسیا شروع شود. فصل جدید فوتبال ایران این هفته شروع می‌شود، در حالی که کشورهایی که تقویم‌شان با ما همزمان بود مدت‌هاست لیگ را شروع کرده‌اند

به گزارش ایران ورزشی؛ بعد از وقفه‌هایی که بازی‌های لیگ بیستم به خاطر شیوع کرونا، تداخل با لیگ قهرمانان آسیا و مقدماتی جام جهانی داشت، فصل گذشته دیرتر از موعد به پایان رسید و لیگ بیست و یکم هم قرار است با تأخیر قابل توجهی نسبت به لیگ‌های اروپایی و غرب آسیا شروع شود. فصل جدید فوتبال ایران این هفته شروع می‌شود، در حالی که کشورهایی که تقویم‌شان با ما همزمان بود مدت‌هاست لیگ را شروع کرده‌اند. جبران این تأخیر به این سادگی ممکن نیست و انتظار می‌رود که لیگ فوتبال ایران دیرتر از سایر لیگ‌ها به پایان برسد.
نگرانی جدی‌تر اما درباره فصل آینده است. جام جهانی قطر قرار است در پاییز برگزار شود و لیگ‌ها مجبورند که با این شرایط استثنایی کنار بیایند. یوفا از حالا برای فصل آینده برنامه‌ریزی کرده تا مشکلات احتمالی به حداقل برسد. بر اساس خبری که روزنامه اکیپ هفته گذشته منتشر کرد، لیگ‌های اروپایی 14 نوامبر (23 آبان 1401) تعطیل می‌شوند؛ تنها یک هفته پیش از بازی افتتاحیه جام جهانی. یوفا برای اینکه آسیب به لیگ‌های اروپایی را کمتر کند حداقل تعطیلات را برای بازیکنان ملی‌پوش در نظر گرفته و آنها تنها هفت روز پیش از شروع جام جهانی می‌توانند به تیم ملی اضافه شوند.
در جام جهانی قطر مثل ادوار قبلی تیم‌ها فرصت بدنسازی ندارند، ولی این زمان کوتاه حتی برای هماهنگی تاکتیکی هم کفایت نمی‌کند و مربیان در این زمان کوتاه فقط می‌توانند تمرینات مختصری را برای اصلاحات نهایی انجام بدهند. این محدودیت شامل تیم ملی ایران هم می‌شود که اکثر بازیکنانش شاغل اروپا هستند و بدون حضور آنها هر اردوی بلندمدتی کم‌ اثر خواهد بود.
سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال هم با در نظر گرفتن این شرایط ویژه بهتر است از حالا برای مسابقات فصل آینده به هماهنگی برسند. فوتبال ایران دو سال پس از ظهور پدیده کرونا هنوز نتوانسته به شرایط عادی برگردد و اگر نتواند برای فصل آینده تصمیم مناسبی بگیرد باید مدت‌ها عوارض آن را تحمل کند. اگر شروع لیگ بیست و دوم مثل امسال به اواخر مهرماه موکول شود و قرار به تعطیلی یکماهه به خاطر جام جهانی باشد، باشگاه‌ها برای بدنسازی و رسیدن به هماهنگی دوباره با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد. شروع لیگ بعد از جام جهانی هم فشردگی مسابقات را به روزهای سرد زمستان موکول می‌کند که دردسرهای خاص خودش را دارد. بهترین حالت این است که لیگ بیست و دوم زودتر شروع شود و اگر قرار به تعطیلی مسابقات در روزهای جام جهانی است، تیم‌ها حداقل چند هفته بازی کرده باشند. راه حل بعدی این است که مسابقات لیگ همزمان با جام جهانی ادامه پیدا کند. این در شرایطی ممکن خواهد بود که بازیکنان زیادی از لیگ در تیم ملی حضور نداشته باشند.
همچنین صعود زودهنگام تیم ملی به جام جهانی به سازمان لیگ این فرصت را می‌دهد که مسابقات لیگ بیست و یکم را در روزهای فیفا هم ادامه بدهد. این تصمیم مستلزم هماهنگی بین کادر فنی تیم ملی و سازمان لیگ است تا در صورت تشریفاتی شدن ادامه مسابقات مقدماتی جام جهانی حداقل بازیکن از لیگ دعوت شوند.
برگزاری همزمان مسابقات ملی و باشگاهی در فوتبال ایران سابقه نداشته، ولی با توجه به شرایط اضطراری که در دو سال گذشته بوجود آمده و نقش کمرنگ بازیکنان لیگ در تیم ملی می‌توان روی این گزینه فکر کرد. چنین روشی در لیگ‌های غرب آسیا مرسوم است و با توجه به شرایط خاص تقویم می‌توان به عنوان یک راه حل موقت روی آن حساب کرد. امتیاز این روش این است که لیگ بیست و یکم زودتر به پایان می‌رسد و فوتبال ایران می‌تواند تأخیرش در تقویم را جبران کند.
هر کدام از روش‌هایی که در بالا ذکر شد محاسن و معایبی دارد، ولی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ از حالا باید به فکر باشند که کدام فرمول برای پایان سریع‌تر لیگ بیست و یکم و زمان بهینه شروع لیگ آینده مناسب‌تر است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.