جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰

منصوریان پرسید چه کار کنم تا در آبادان موفق شوم؟

قاسمپور: به سرمربی صنعت نفت گفتم آبادان با همه جای ایران فرق دارد

قاسمپور: به سرمربی صنعت نفت گفتم آبادان با همه جای ایران فرق دارد
ناصرقراگزلو
ناصرقراگزلو خبرنگار

با توجه به حضور تیم‌های مدعی پایتخت و سپاهان و تیم‌هایی نظیر گل‌گهر و ذوب‌آهن و فولاد من فکر می‌کنم اگر صنعت نفت در رده پنجم یا ششم هم قرار بگیرد کار بزرگی انجام داده است و به قولی از صنعت نفت با توجه به مشکلاتی که آنها را برشمردم نباید توقع معجزه داشت

به گزارش ایران ورزشی؛ ابراهیم قاسمپور یکی از بهترین بازیکنان تاریخ ایران و بازیکن اسبق تیم ملی که سابقه بازی در جام جهانی را هم در کارنامه فوتبالی‌اش دارد به بهانه مربیگری در تیم صنعت نفت در خصوص این تیم و خریدها و شرایطش برای لیگ بیست و یکم دقایقی با ما صحبت کرد و به سؤالات ما پاسخ داد.
 
صنعت نفت فصل قبل خیلی خوب لیگ را شروع کرد و چند هفته در بالای جدول حضور داشت اما چرا رفته رفته افول کرد و در پایان به زور در لیگ برتر باقی ماند؟
شرایط صنعت نفت فصل قبل به لحاظ بازیکن و سایر موارد خوب و مناسب بود اما بروز بعضی از مسائل که در رأس آنها مشکلات مالی قرار داشت شرایطش در ادامه تفاوت پیدا کرد و در لیگ ماند و نتوانست درخششی را که در مقطعی از آن بهره می‌برد ادامه دهد.
امسال شرایط این تیم را با خریدهایی نظیر تهیدست و یزدان‌دوست و یکی دو بازیکن دیگر چگونه ارزیابی می‌کنید با توجه به اینکه خروجی آنچنانی هم فعلاً نداشته؟
صنعت نفت تیم شهرم است و سال‌ها در این تیم مربیگری کردم به همین دلیل برای این تیم از ته قلب آرزوی موفقیت دارم. مردم آبادان با صنعت نفت و نتایجش زندگی می‌کنند به همین دلیل امیدوارم صنعت نفت بهترین نتایج را گرفته و همه مردم و هواداران فوتبالی‌اش را خوشحال کند.
در رابطه با انتخاب علیرضا منصوریان به عنوان سرمربی صنعت نفت چه نظری دارید و این انتخاب را برای تیم آبادانی انتخاب خوب و مناسبی می‌دانید؟
منصوریان چند سالی است که مربیگری می‌کند. من هم فقط می‌توانم اینگونه جوابتان را بدهم که حتماً مدیریت و هیأت مدیره صنعت نفت حضور مربی جدید را کارشناسی کرده و بعد از آن تصمیم به حضور سرمربی جدیدش گرفته و بررسی‌های لازم و ضروری را در خصوص انتخاب مربی جدیدش داشته است.
منصوریان به دلیل کسوت‌تان بعد از انتخاب تماسی با شما نداشت؟
چرا، به من زنگ زد و با من صحبت کرد.
دقیقاً چه صحبتی با شما داشت؟
منصوریان به من گفت در حال رفتن به آبادان و مربیگری در صنعت نفت است و در ادامه اظهار داشت چه کار کند که در تیم آبادانی موفق شود.
پاسختان برای درخواست سرمربی صنعت نفت چه بود؟
من به ایشان گفتم کار در آبادان با همه جای ایران فرق می‌کند از همین رو به سرمربی جدید صنعت نفت توصیه کردم باید بازیکن قوی بگیری و تیمت را خیلی خوب ببندی و شرایط را به بهترین شکل برای تیم جدیدت مهیا سازی.
اما قاعدتاً صنعت نفت بودجه زیادی نداشته و به نظر نمی‌رسد امسال هم بودجه آنچنانی داشته باشد که بتواند بازیکنان اسمی و چندان مطرحی را جذب کند.
به هر حال این مسأله حقیقتی آشکار در خصوص صنعت نفت است. در استان خوزستان به استثنای فولاد که بودجه و امکانات خوبی دارد و تیمی است که در مرکز استان خوزستان قرار دارد بقیه تیم‌های جنوبی شرایط مالی و امکاناتی قوی ندارند از همین رو در صنعت نفت هم هر مربی حضور داشته باشد با مشکلاتی که گفتم مواجه خواهد بود. حالا این شخص چه علی منصوریان باشد چه مربی دیگری در اصل موضوع توفیری نخواهد داشت.
مشکل دیگر هم این است چون بازیکن در تیم‌های مدعی بیشتر در چشم است معمولاً به دلیل شرایط مالی بهترشان و در چشم بودن این قبیل تیم‌ها، راحت به آنها می‌روند در حالی که چنین شرایطی برای صنعت نفت وجود ندارد و بازیکن شاخص و نامی خیلی سخت به صنعت می‌آید و اگر هم راضی به حضور شود چند برابر تیم‌های مرکز نشین و مدعی دیگر پول طلب می‌کند که عملاً خارج از توان صنعت نفت است.
با همه اوصاف با توجه به خریدها و خروجی تیم و بضاعتی که صنعت نفت دارد توان آن را قرار گرفتن در چه رده‌ای می‌دانید؟
با توجه به حضور تیم‌های مدعی پایتخت و سپاهان و تیم‌هایی نظیر گل‌گهر و ذوب‌آهن و فولاد من فکر می‌کنم اگر صنعت نفت در رده پنجم یا ششم هم قرار بگیرد کار بزرگی انجام داده است و به قولی از صنعت نفت با توجه به مشکلاتی که آنها را برشمردم نباید توقع معجزه داشت.
با این وجود رسماً مدعی هستید که نباید از صنعت نفت توقع قهرمانی یا کسب سهمیه داشت.
تیمی برای قهرمانی و یا کسب سهمیه تلاش می‌کند که شخصیت قهرمانی یا کسب سهمیه را داشته باشد و از سوی دیگر از بازیکنان و نیمکتی بهره ببرد که بازیکن اصلی و ذخیره‌اش فاصله چندانی با هم نداشته باشند و به قولی فاصله‌ها به لحاظ فنی به هم نزدیک باشد نه اینکه ما ببینیم تیم‌هایی بر خلاف تیم‌های مدعی بازیکنان اصلی و ذخیره‌اش فاصله زیادی با هم داشته باشند و وقتی ریزتر می‌شویم به این نکته هم می‌رسیم که بازیکنان اصلی تیم‌های مشکل‌دار به لحاظ مالی بیشتر همسطح بازیکنان ذخیره تیم‌های مدعی هستند از همین رو تفاوت‌هایی به وجود می‌آید که کار برای بقیه تیم‌ها و رقابت با تیم‌های مدعی را سخت می‌سازد.
توصیه خاص دیگری به منصوریان نداشتید؟
نه صحبتم با منصوریان قوی بستن تیم بود و در ادامه تأکید کردم مردم آبادان خیلی خوب فوتبال را می‌فهمند و حتی تجزیه و تحلیل و آنالیزهای دقیقی از کار تیم و مربی‌شان دارند.
چه تیم‌هایی را مدعی قهرمانی در لیگ بیست و یکم می‌دانید؟
از حالا نمی‌توان در مورد قهرمانی حرف کارشناسی زد اما روی کاغذ می‌توان پرسپولیس را به جهت پنج دوره قهرمانی متوالی و سپاهانی که خریدهای خیلی خوبی داشته و بودجه‌ای که در نظر گرفته شانس‌های اصلی قهرمانی دانست اما این واقعیتی غیر قابل کتمان است که با قاطعیت از حالا نمی‌توان تیمی را برای قهرمانی لیگ بیست و یکم معرفی کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.