شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

دبیرکل فدراسیون خطاب به داوران حاضر در اتاق کمک داور ویدئویی بازی ایران – کره:

درباره VAR دیگر صحبت نکنید!

درباره VAR دیگر صحبت نکنید!
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان خبرنگار

تجهیزات پرتابل (قابل حمل) سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) برای بازی ایران – کره جنوبی از یک شرکت بلژیکی اجاره شد. به دلیل ناهماهنگی فدراسیون فوتبال با کنفدراسیون فوتبال آسیا برای استفاده از تجهیزات شرکتی جز شرکت طرف قرارداد (شرکت بریتانیایی (Hawk Eye) امکان استفاده از این تجهیزات به صورت آنلاین فراهم نشد و فدراسیون به ناچار و بعد از عدم تأیید AFC ناچار به استفاده آفلاین از این تجهیزات شد.

به گزارش ایران ورزشی؛ تجهیزات پرتابل (قابل حمل) سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) برای بازی ایران – کره جنوبی از یک شرکت بلژیکی اجاره شد. به دلیل ناهماهنگی فدراسیون فوتبال با کنفدراسیون فوتبال آسیا برای استفاده از تجهیزات شرکتی جز شرکت طرف قرارداد (شرکت بریتانیایی (Hawk Eye) امکان استفاده از این تجهیزات به صورت آنلاین فراهم نشد و فدراسیون به ناچار و بعد از عدم تأیید AFC ناچار به استفاده آفلاین از این تجهیزات شد.
ماجرا از این قرار بود که فدراسیون فوتبال تصور می‌کرد به واسطه اینکه شرکت بلژیکی مورد تأیید فیفاست، می‌تواند از تجهیزات آن برای بازی‌های مقدماتی جام جهانی استفاده کند، در حالی که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای این دوره از رقابت‌ها اعلام کرده بود کشورهایی که فاقد تجهیزات VAR هستند، از تجهیزات شرکت طرف قرارداد کنفدراسیون فوتبال آسیا یعنی Hawk Eye می‌توانند استفاده کنند.
این سوءبرداشت و عدم هماهنگی یا به تعبیر فدراسیون فوتبال عدم تعاملی که از سوی AFC به وجود آمد، عملاً تلاش‌های فدراسیون فوتبال برای اجاره تجهیزات پرتابل کمک داور ویدئویی را بی‌حاصل کرد.
کنفدراسیون فوتبال آسیا حاضر نشد داوران مورد نیاز برای استفاده از تجهیزات VAR را در اختیار فدراسیون فوتبال ایران قرار دهد و ما در اتاق VAR از حضور محمدرضا اکبریان و موعود بنیادی‌فر استفاده کردیم. دو داوری که بعد از بازی با کره حتی فرصت انجام مصاحبه‌ای در آرامش در پاسخ به سؤالاتی درباره استفاده از تجهیزات VAR بلژیکی را پیدا نکردند و بلافاصله بعد از پایان بازی با دستور سرپرست دبیرکلی مبنی بر سکوت درباره سیستم کمک داور ویدئویی مواجه شدند.
عجیب است که حسن کامرانی‌فر، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال بعد از بازی ایران – کره به دو داور حاضر در اتاق VAR گفته است که دیگر اجازه صحبت درباره این سیستم و تجهیزات را ندارید! در حالی که مصاحبه این دو داور بعد از بازی هم، مصاحبه‌ای نبود که در آرامش سؤال و جوابی شکل بگیرد و صرفاً به سؤالات فوری خبرنگاران و پاسخ‌های مردد آنها محدود می‌شد. که اتفاقاً در همین مصاحبه موعود بنیادی‌فر درباره مدت زمانی که آموزش داوران برای استفاده از کمک داور ویدئویی نیاز است، گفته بود: «من خودم VAR را دوسال پیش در یک دوره‌ای که در مالزی برگزار شد در پنج، شش روز هشتاد درصد چیزهایی که نیاز است برای گرفتن لایسنس را طی کردم و فکر نکنم یاد دادن به داوران خیلی کار سختی باشد و اگر فدراسیون زودتر برای آموزش داوران اقدام کند خیلی زودتر به نتیجه می‌رسد.»
همین صحبت بنیادی‌‌فر در تناقض با صحبت‌های مسئولان فدراسیون بود که یکی از سختی‌های کار برای راه‌اندازی VAR را زمانبر بودن آموزش داوران می‌دانستند. طبیعی است که صحبت کردن بیشتر داوران در این رابطه، پذیرفتنی نباشد.
به دنبال سیاست سکوت فدراسیون فوتبال درباره پروژه VAR در حال حاضر هیچ‌کس پاسخ این سؤال را نمی‌گیرد که فدراسیون چه هزینه‌ای را برای اجاره تجهیزات VAR در بازی ایران – کره متحمل شد؟ آیا استفاده از این تجهیزات در حد تست، به هزینه‌ای که برای اجاره آن شده بود می‌ارزید؟ آیا امکان استفاده از این تجهیزات در بازی‌های دیگر هم برای ما فراهم است؟ سرنوشت پروژه تجهیز ورزشگاه‌ها به سیستم کمک داور ویدئویی که از مدت‌ها قبل کارگروهی برای رسیدگی به آن تشکیل شده بود، چه خواهد شد؟
کارگروه ویژه‌ای که با حضور سرپرست دبیرکلی، مشاور رئیس در فناوری اطلاعات، روسای دپارتمان‌های داوری، روابط عمومی، حقوقی، مالی، امور بین‌الملل تشکیل شده و علیرضا فغانی داور بین‌المللی کشورمان اخیراً در این جلسه حضور پیدا کرده بود.
اتفاقاً خبرنگار ایران ورزشی از علیرضا فغانی درباره مشکلاتی که برای استفاده از VAR در بازی ایران – کره ایجاد شده بود و همچنین ادامه مسیر کمک داور ویدئویی در ایران جویا شد که فغانی هم اعلام کرد در این رابطه مصاحبه نمی‌کند.
حتی خود کامرانی‌فر، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال هم حاضر نشد در این رابطه پاسخگوی خبرنگار ایران ورزشی باشد و این یعنی فعلاً پروژه VAR قرار است مسکوت بماند. سؤال اساسی اما این است که این مسکوت ماندن مثل پروژه‌های دیگری چون چابک‌سازی لیگ به فراموشی ختم می‌شود یا نه؟ 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.