چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

شروع رقابت انتخاباتی بین ورزشکاران

هوای تازه

هوای تازه

ایران ورزشی - هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک فعالیت‌اش را برای برگزاری انتخابات کمیسیون ورزشکاران آغاز کرده و قرار است آبان ماه جاری، دوره جدیدی از فعالیت‌های این کمیسیون آغاز شود. البته با روندی که طی شده و مخالفت‌هایی که از جانب هادی ساعی، رئیس فعلی کمیسیون ورزشکاران صورت گرفته، بعید است این انتخابات هم خیلی بی سر و صدا باشد. همانطور که چهار سال قبل نبود و البته نشستی که سال قبل برای انتخاب رئیس برگزار شد، بدون حاشیه نبود.
کمیته ملی المپیک در خبری درباره شرایط احراز و عضویت در کمیسیون ورزشکاران اطلاعاتی را منتشر کرد و این اقدام به معنای جدیت این کمیته در برگزاری انتخابات است حتی اگر رئیس فعلی کمیسیون انتقادی به این رویه داشته باشد.
از نگاه کمیته بین‌المللی المپیک، کمیسیون ورزشکاران مهم‌ترین کمیسیون این نهاد بین‌المللی و کمیته‌های ملی المپیک کشورهای مختلف به حساب می‌آید و به همین خاطر به NOC ها ( کمیته‌های ملی المپیک کشورها) توصیه کرده این کمیسیون را تشکیل دهند؛ الزامی که چهار سال قبل و پیش از جابه‌جایی مدیریتی در کمیته ملی المپیک، کیومرث هاشمی را بر آن داشت تا آیین‌نامه تشکیل کمیسیون را نهایی کند و انتخابات این کمیسیون را برگزار کند که این اتفاق هم افتاد اما از آن سال تا به امروز، کمیسیون ورزشکاران ایران بیشتر از اینکه در راستای شرح وظایفش کارایی داشته باشد، حاشیه داشته و تقریباً می‌توان گفت هیچ اقدام مؤثری انجام نداده است.
کمیسیون ورزشکاران شرح وظایف مفصلی دارد که نگاه به آنها نشان می‌دهد کمیسیون فعلی تقریباً هیچ کدام از آنها را اجرایی نکرده است. برای مثال اعضای کمیسیون ورزشکاران که همگی از ورزشکاران شناخته شده رشته‌شان در سطح بین‌المللی هستند، باید در زمینه حضور ورزشکاران ایرانی در بخش‌های بین‌المللی اقدامات مؤثری انجام دهند. یک نمونه بارز در این رابطه، کاندیداتوری سعید معروف برای انتخابات کمیسیون ورزشکاران IOC  بود. در اینکه کمیسیون در این انتخاب اشتباه کرد، شکی نیست. چراکه این عضویت هرگز برای معروف دغدغه نبود اما کوتاهی بعدی کمیسیون ورزشکاران این بود که هیچ تلاشی برای حضور قوی در این انتخابات نکرد به طوری که ایران بار دیگر از یک رقابت بین‌المللی به بدترین شکل ممکن خارج شد.
یکی دیگر از وظایف کمیسیون این است که باید بین کمیسیون ورزشکاران و سایر کمیسیون‌ها تعامل مستمر وجود داشته باشد تا دغدغه ورزشکاران منتقل شود. حالا سؤال این است که آیا اصلاً دغدغه‌ای بوده که کمیسیون فعلی ورزشکاران و در رأس آنها هادی ساعی پیگیر آن باشند؟ در مقطعی درباره بیمه ورزشکاران اردونشین صحبت کوتاهی مطرح شد اما هرگز گفته نشد که جلسه‌ای برای رفع این مشکل برگزار شده یا خیر و اگر برگزار شده، نتیجه‌اش چه بوده است.
برخی از اعضای کمیسیون فعلی ورزشکاران و در رأس آنها هادی ساعی، حتماً امروز مدعی حضور دوباره در این کمیسیون هستند اما آیا همین افراد حاضرند گزارشی از عملکرد خود در مدت حضورشان ارائه کنند؟ اصلاً عملکردی برای ارائه وجود دارد؟
شاید صحبت از کرونا شود و محدودیت‌هایی که این اپیدمی به وجود آورده اما در همین شرایط، خیلی از فعالیت‌ها در کمیته ملی المپیک انجام شده است در حالی که کمیسیون کمترین جلسات را داشته است.
گویا ورزشکارانی که انتخاب شده‌اند، دغدغه‌های بسیاری دارند و فرصتی برای این کمیسیون ندارند؛ شاید هم همین که ساعی به عضویت هیأت اجرایی درآمده، کفایت می‌کرده و دیگر نیاز به فعالیت بیشتری نبوده است. به هر حال چیزی که امروز اهمیت دارد، این است که فرصت تازه‌ای به وجود آمده تا کمیسیون ورزشکاران دوباره جان بگیرد. از رؤسای فدراسیون‌ها خواسته شده تا افرادی که واجد شرایط حضور در مجمع انتخاباتی و همینطور کاندیداتوری هستند را معرفی کنند و این یعنی استارت کار برای یک رقابت انتخاباتی دیگر بین ورزشکاران تا شاید گروهی که وقت کافی برای فعالیت دارند و دغدغه‌شان بهبود وضعیت ورزشکاران است، بتوانند به عضویت این کمیسیون درآیند.

شرایط رأی‌دهندگان:
رأی‌دهندگان واجد شرایط برای انتخاب اعضای کمیسیون، افراد ذیل می‌باشند:
ورزشکارانی که حداقل در یکی از 3 دوره قبل بازی‌های المپیک تابستانی یا زمستانی (اعم از جوانان و بزرگسالان) حضور داشته‌اند.
ورزشکارانی که حداقل در یکی از 3 دوره قبل بازی‌های آسیایی تابستانی یا زمستانی مدال کسب نموده‌اند.
یک نفر ورزشکار از فدراسیون‌هایی که عضو مجمع عمومی کمیته ملی المپیک هستند و واجد شرایط بندهای 1-2 و 2-2 ماده 5  نمی‌باشند با معرفی فدراسیون مربوطه.
چگونگی برگزاری انتخابات: ستاد برگزاری انتخابات کمیسیون ورزشکاران مرکب از دبیرکل، رئیس کمیسیون ورزشکاران و رئیس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی مسئول ثبت‌نام،  برگزاری و نظارت بر فرآیند انتخابات در چارچوب سیاست‌ها و ضوابط این آیین‌نامه خواهد بود.
نخستین دوره انتخابات کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک آبان ماه سال 1396 برگزار شد.

شرایط ورزشکاران برای عضویت در کمیسیون
ستاد برگزاری انتخابات کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک شرایط ثبت‌نام واجدین شرایط برای حضور در انتخابات کمیسیون ورزشکاران را برای دوره چهارساله دوم بدین نحو اعلام کرد:
حداقل 16 سال سن داشته و دارای تابعیت ایرانی باشند.
ورزشکاران کاندیدا و همچنین اعضای کمیسیون هرگز نباید در ارتباط با قانون جهانی مبارزه با دوپینگ هیچ گونه محرومیتی را دریافت کرده باشند.
حداقل در یکی از سه دوره قبل بازی‌های المپیک تابستانی یا المپیک زمستانی حضور داشته باشند.
یا حداقل در یکی از سه دوره قبل بازی‌های المپیک جوانان، موفق به کسب مدال شده باشند.
یا حداقل در یکی از سه دوره بازی‌های آسیایی تابستانی یا زمستانی قبل، موفق به کسب مدال شده باشند.
دارای معرفی‌نامه از سوی فدراسیون ورزشی مربوطه (فدراسیون‌های عضو مجمع عمومی کمیته ملی المپیک) باشند.
در موارد اختلاف بین فدراسیون و ورزشکار، مرجع تشخیص، هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک خواهد بود.
مقیم ایران  باشند و در صورت عدم حضور، از طریق تله‌کنفرانس یا ویدئو کنفرانس در جلسات شرکت کنند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.