دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

زورف به فینال اوپن آمریکا رسید

بازگشت طلایی

بازگشت طلایی

برای چند سال متوالی، ساشا زورف بااستعدادترین تنیسور مرد دنیا بود که هرگز بازی در فینال یک گرنداسلم را تجربه نکرده بود.  این تنیسور آلمانی 23 ساله در دوران بازی‌اش 11 قهرمانی در تورنمنت‌های مختلف از جمله فینال تور ATP در سال 2018 کسب کرده که در فینال آن نواک جوکوویچ را در سه ست متوالی شکست داد.

در همین حال هم‌نسل‌های او دانیل مدودف و دومنیک تی‌یم هر دو حداقل یک بار به فینال یک گرنداسلم رسیده بودند در حالی که زورف در رزومه‌اش تنها یک بار حضور در مرحله نیمه نهایی اوپن آمریکا را به عنوان بهترین عملکردش در گرنداسلم‌ها تجربه کرده است. اما طلسم ناکامی‌های این تنیسور آلمان برای حضور در فینال گرنداسلم‌ها سرانجام شکسته شد. این اتفاق روز جمعه به لطف یک بازگشت فوق‌العاده در مرحله نیمه نهایی اوپن آمریکا مقابل پابلو کارینیو بوستا از اسپانیایی رخ داد. تنیسور سید پنجم رقابت‌ها که دو ست اول را با نتایج 6 بر 3 و 6 بر 2 باخته بود، در سه ست بعدی حریف سید بیستمی‌اش را 6-3، 6-4 و 6-3 شکست داد.زورف در پایان این مسابقه به برد گیلبرت، خبرنگار شبکه ESPN گفت:«من برای اولین بار حضور در فینال یک گرنداسلم را تجربه می‌کنم و این تمام چیزی است که برایم اهمیت دارد.»

این یازدهمین برد زورف در 12 بازی اخیرش بود و حالا او سعی خواهد کرد از فرصت به دست آمده برای کسب اولین قهرمانی‌اش در گرنداسلم‌ها استفاده کند. حریف سید دومی او، دومنیک تی‌یم اما همین اندازه برای بردن بازی فینال انگیزه دارد چون او نیز تا به حال طعم قهرمانی در گرنداسلم‌ها را نچشیده است. ضمن اینکه آمارها هم نشان می‌‌دهند که در مصاف‌های رودررو آمار تی‌یم بهتر از زورف بوده است. آخرین رویارویی این دو تنیسور به مرحله نیمه نهایی رقابت‌های اوپن استرالیا در ماه ژانویه امسال برمی‌گردد که در آن تی‌یم هفتمین پیروزی‌اش را مقابل حریف آلمانی کسب کرد و در آمار بازی‌های رودررو با نتیجه 7 بر 2 از او پیش افتاد.

در اولین صعود زورف به فینال یک گرنداسلم شانس هم نقش پررنگی داشت. در شرایط عادی انتظار داشت که در مرحله نیمه نهایی با مرد شماره یک جهان، نواک جوکوویچ روبه‌رو شود اما ستاره صرب به خاطر حرکت غیرورزشی‌اش حذف شد  و به این ترتیب حریفی آسان‌تر و کم‌تجربه‌تر مانند پابلو کارینیو مقابل زورف قرار گرفت.

برای زورف اما تنها چیزی که الان اهمیت دارد استفاده حداکثری از فرصت صعود به فینال برای تبدیل شدن به یک قهرمان جدید در تاریخ گرنداسلم‌ها است. او گفت:« امسال گرنداسلم‌ها یک قهرمان جدید خواهد داشت. این تنها چیزی است که من می‌دانم. هیچ یک از افرادی که قبلاً قهرمان گرنداسلم‌ها شده‌اند باقی نمانده‌اند. امسال یک تنیسور جوان قهرمان خواهد شد. به همین دلیل فکر می‌کنم که شرایط مسابقات تنیس دارد جالب می‌شود. الان فکر می‌کنم زمانی است که مسابقات واقعاً جذاب می‌شود.»

اما پابلو کارینیو اسپانیایی در حالی که از صعود به فینال باز ماند که سلطه تحسین‌برانگیزش بر دو ست اول بازی سبب شد سخت اول راهیابی به ایستگاه پایان به نظر برسد. جریان بازی اما از سومین ست تغییر کرد و حریف آلمانی به جای اینکه با استرس و اضطراب بازی را آغاز کند، با تسلطی مثال زدنی بر اعصاب خود باخت ست اول و دومش را جبران کرد و در نهایت ست سوم را هم برد.

کارینیو گفت:«وقتی دو ست اول را باختم به اسکوربرد نگاه کردم و باورم نمی‌شد. من در یک بازی مرحله نیمه نهایی که قرار بود بخت اول صعود در آن باشم بازی می‌کردم و دو ست عقب افتاده بودم. با خودم امکان ندارد که من اینقدر بد بازی کرده باشم. می‌دانستم چاره‌ای ندارم جز اینکه بازی بهتر و با ثبات‌تر ارائه کنم. الان نمی‌توانم از این خوشحال‌تر باشم اما هنوز یک قدم دیگر مانده که باید بردارم.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.